Bugun...


''Irak'la Tarihten Gelen Borcumuz Var''
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, katıldığı Bismayah Santrali Projesi'nin imza töreninde Irak ile işbirliğinin ve Irak'a yönelik yatırımların artacağını söyledi.

''Irak'la Tarihten Gelen Borcumuz Var''

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, katıldığı Bismayah Santrali Projesi'nin imza töreninde Irak ile işbirliğinin ve Irak'a yönelik yatırımların artacağını söyledi. Yıldız, "Çünkü biz Irak ile hem komşuyuz hem kardeşiz hem de tarihi birlikteliğimiz var. Birbirimize tarihten gelen borcumuz var." dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Çırağan Sarayı'nda düzenlenen Bismayah Santrali Projesi'nin imza törenine katıldı. Törende Irak Elektrik Bakanı Kasım Al-Fehdavi, Enka İnşaat ve Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Tara, Mass Group Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmad İsmail Saleh de hazır bulundu.

Mass Grup Holding ve Enka İnşaat ve Sanayi A.Ş ortaklığında kurulacak olan santral hakkında konuşan Taner Yıldız, Irak'ta yatırımların artacağını söyledi. Iraklı bakanın daha çok yatırım yapılması talebine Yıldız, "Ben Sayın Bakanımıza şunu çok rahatlıkla söyleyebilirim.Türkmenistan'dan daha fazla yatırımı inşallah Irak'ta Türk yatırımcılar yaparlar. Çünkü, hem Irak'ta hem de Türkmenistan'da yatırım yapabilecek kadar kabiliyet, kapasite, finansman açısından çok ciddi firmalar var. Çünkü biz Irak ile hem komşuyuz hem kardeşiz hem de tarihi birlikteliğimiz var. Birbirimize tarihten gelen borcumuz var. Zaman zaman devletlerin, siyasi iradelerin bir kısım dalgalanmaları olur. Hangi gerekçe ile olursa olsun bunların sürdürülebilir hale gelmesine gayret etmemiz lazım." şeklinde cevap verdi.

'IRAK'TA SİYASİ İSTİKRARI TEHDİT EDEN UNSURLAR BİZİ RAHATSIZ EDER'

37 yılıdır Kerkük-Yumurtalık Boru Hattı'nın işletmesine Irak ile beraber devam edildiğini hatırlatan Bakan Yıldız, "Bu borudan geçen her varil petrol Irak'ın normalleşmesine katkıdır. Irak'ta bir takım siyasi istikrarı tehdit eden unsurlar, bizleri çok rahatsız etmiştir. Gerek IŞİD'in terör kısmı ile alakalı gerekse çok uzun yıllar yaşadığı sıkıntılar. O yüzden Irak'ın istikrarsızlığı da bizi ilgilendirir, istikrarı da bizi ilgilendirir. Bu yüzden biz, hem Kuzey Irak'ın hem de Irak'ın petrolünün, kendi anayasalarında bahsettiği hukuk çerçevesinde dünya pazarlarına sunulabileceğinin sistematiğini konuştuk. Bunu yalnızca bu niyetle yaptık. 18 Kasım'dan bu yana 2,6 milyon varil Somo petrolünden şu anda TÜPRAŞ'a petrol aktarılmış durumda. Uzlaşı içerisinde Bağdat ile Erbil'in imza altına aldıkları evrak çerçevesinde Erbil'in de petrolü aktarılmış oluyor." ifadelerini kullandı.

'ATILACAK İMZA ÖNEMLİ BİR MESAJDIR'

Anlaşmaya imza atan her iki şirketi de tebrik eden Yıldız, şöyle devam etti: "Türkiye Irak'ta 17 tane sahada projelerini yürütüyor. Irak'taki 40 milyar dolarlık geliştirme projelerinin neredeyse 7,5 milyar dolarlık kısmını TPA aldı. Bugün atılacak imza da aslında Irak'ta devam edecek olan Türk şirketlerinin yatırımı için de önemli bir mesaj olmuş olacak. Büyük resme bakalım. Suriye ve Irak'ta 1350 kilometre sınırımız var. Buradaki istikrarsızlıklardan kimler seviniyorlar, kimler üzülüyorlar bir bakalım. Buradaki herhangi bir istikrarsızlık bizi üzer ve yaralar. Kimlerin sevindiğini de çok iyi dikkat etmek lazım. Asıl büyük resim budur."

[PAGE]


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI