Reklamı Geç
Sosyal Medyamız
Diyarbakır
DOLAR18.0963
EURO18.4617
ALTIN1030.7
Meryem Avcı Educator Author

Meryem Avcı Educator Author

Mail: [email protected]

Sosyal Medyamız

Bir Kahvenin Kırk Yıl Hatrı Var Deyiminin Hikayesi

Bir Kahvenin Kırk Yıl Hatrı Var Deyiminin Hikayesi

Bir kahvenin 40 yıl hatırı var " deyimi Üsküdarlı Bilge Yusuf ile Rum balıkçı Stelyonun hikâyesine dayanır 1895 Eminönü Yemiş İskelesi , balıkçı kahvesine giren Osmanlı zabiti;"Bre Yusuf , herkese benden okkalı bir kahve , ama şurda oturan Rum palikaryasına yok..Ona , kahvem de akçem de haramdır "..der Bilge Yusuf kahveleri ikram eder , bir kahve de Palikarya Stelyo nun önüne koyar Zabıt adeta kükrer.."Ben , ona haramdır demedim mi Yusuf ?" Bilge Yusuf , hiç istifini bozmaz "Komutan , o kahve benden , ona da helaldir." der..Stelyo minnetle bakar Yusufa 1905 olur , Samos ( Sisam ) arasında Rum isyanı başlar.. Damat Ferit Paşa adaya asker çıkarır..Bilge Yusuf da askerdir ve adaya çıkan askerler arasındadır. Ancak ilk çatışmada esir düşer..

2 yıl yatar Samos zindanlarında..2 yıl sonunda Rum çeteciler , esir pazarında satışa çıkarır Yusufu Mezatda 5 para - 7 para sesleri arasından bir ses yükselir." - O Türke benden 5 kuruş , hemen alıyorum..".Sessizlik hakim olur , Rum alır Yusufu arabasına köyün dışına çıkarır. Denize yakın bir yerde arabasını durdurur , döner Yusufa " - Serbestsin Bilge Yusuf " der Yusuf inanamaz duruma , Rum un ellerine kapanır.." - beyim , kimsin necisin,  beni neden özgür bırakırsın " der Rum döner Yusuf'a " - ben balıkçı Stelyo " der..Yusuf çözemez durumu , adamı tanımaz bile..Rum , uzun uzun anlatır ,12 yıl öncesine , Yemiş iskelesine döner , detaylarıyla  o günü anlatır ve; "İşte ben , bir fincan kahveyi helal ettiğin balıkçı Stelyo " der. Göz yaşları sel olur. Sarmaş dolaş olurlar. Stelyo , Yusufu , kaçak yoldan İstanbul'a gönderir. Bu dostluk 35 yıl devam eder Her yıl birbirlerini ziyaret ederler.Her ziyarette bir fincan kahve mutlaka vardır. Çocuklarına , torunlarına anlatırlar dostluklarını ve "Bu kahvenin 40 yıl hatırı var " derler.

( TC Üsküdar Belediyesi Kültür Hizm .Arşivi) Kendim ile başbaşa kaldığım zamanlarda, yorgunluklarımda, okumalarımda, yazmalarımda, sıkıntılı zamanlarımda, dost muhabbetlerimde; dost kalmak istediğim şahsiyetler ile içtiğim başlıca içeceğim dır kahve. Kendimi özel hissetmemi sağlıyor desem abartmamış olacağım. Özeldir kahve, çay gibi değildir. Çayın kalabalık ile arası iyidir. Kahvenin ise kalabalık ile arası pek yoktur. İlim gibidir kahve. Felsefesi bile vardır. Kahve yaparken soğuk su kullanılır, kısık ateşte kaynatılır. Öyle aceleye gelmez. Sabır ister, ilgi ister. Köpüğüne zamanında nazikçe dokunmanı ister. Sunumunda bile estetik ister. Öyle alelade içemezsin. Yudum yudum içeceksin. Telvesini tadarak. Dedim ya kahve ilim gibidir. Kendinle sohbet ederek, tefekkür ederek içeceksin kahveni. Derin iç çekişlerin, gülümsemelerin, keşkelerin, iyi ki lerin ve rağmenlerin ile içeceksin o kahveyi. Herkesten önce kendin ile iç kahveyi. Yalnız iç kahveyi demiyorum. Her yalnız kişi kendi ile birlikte olamayabilir maalesef. Şimdi kendine bol köpüklü bir kahve yap ve herkesten önce kendine karşı kırk yıllık bir hatrın olsun. Mutlu ve keyifli kırk yıl diliyorum.

Meryem Avcı 
Haberdiyarbakir.Org
// Columnist 
İletişim haberdiyarbakir.org@msn.com

Sosyal Medyamız

Yorum Yazın

Sosyal Medyamız
Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar