Tersane İstanbul Projesi,İstanbul’un Değerini Arttıracak

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
Tersane İstanbul Projesi,İstanbul’un Değerini Arttıracak
Abone ol
Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığından Yapılan Yazılı Açıklamaya Göre, Bakan Adil Karaismailoğlu, Tersane İstanbul'da İncelemelerde Bulundu. Bakan Karaismailoğlu, 20 Bin Kişiye İstihdam Sağlayacak Tersane İstanbul Projenin Tamamlanması İle Birlikte Yıllık 30 Milyon Ziyaretçi Hedeflediklerini Açıkladı Tersane İstanbul Projesi, İstanbul’un Marka Değerini Arttıracak.
Sosyal Ağlarımız

Haber Muhabiri Ali Şeran
Haberin Resmi Kaynağı 
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Basın Bürosu

Karaismailoğlu “Eski adıyla Taşkızak Tersanesi, yeni adıyla Tersane İstanbul tamamlandığında sinema salonları, müzeleri, sosyal alanları ile İstanbul için bir çekim merkezi olacak. Proje ile birlikte az 20 bin kişiye istihdam imkânı ve yıllık 30 milyon ziyaretçi hedefi ile İstanbul’un tarihine, kültürüne yakışacak bir eser ortaya çıkacak. Proje kapsamında 83 bin metrekare tescilli yapı restore edilerek kamunun kullanımına sunulacak.” dedi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Tersane İstanbul’da incelemelerde bulundu. Karaismailoğlu, 2022’nin sonuna doğru projenin ilk etabını tamamlamayı planladıklarını belirtirken; Divanhane ve Eski Karakol Binasının bu projenin dışında olduğunu, restorasyonu ve ihyası tamamlandığında eskisi gibi Deniz Kuvvetleri Saha Komutanlığının uhdesine bırakılacağını bildirdi. “Yaklaşık 700 bin metre karelik bir alanı İstanbullulara kazandırmak için çalışıyoruz”

İstanbul için Haliç’in çok önemli bir yer olduğuna vurgu yapan Bakan Karaismailoğlu, şunları aktardı: “Dünyanın başkenti, göz bebeğimiz İstanbul’dayız.  Bir tarafımızda Beyoğlu bir tarafımızda Fatih, sol tarafımızda Balat, arkamızda Süleymaniye, Ayasofya. Sağ tarafımızda Kulaksız Mezarlığı ve Kasımpaşa Hasköy Tüneli var, yine Haliç Köprüsü karşımızda. Burası eski adıyla Taşkızak Tersanesi, yeni adıyla Tersane İstanbul olma yolunda çok hummalı bir çalışma var. Yaklaşık 700 bin metre karelik bir alanı İstanbullulara kazandırmak için çalışıyoruz. ” “Divanhane ve Eski Karakol Binası’nı da restore ve ihya ediyoruz.”Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak ülkemizin her bir noktasında çok önemli ulaştırma projelerini hayata geçirdiklerini kaydeden Karaismailoğlu, bir taraftan da tarihi ve kültürel mirasımıza sahip çıkıldığının altını çizdi.

Karaismailoğlu, konuşmasına şu şekilde devam etti:“Eski adıyla Taşkızak Tersanesi, yeni adıyla Tersane İstanbul bittiğinde sinema salonları, müzeleri, sosyal alanları ile İstanbul için bir çekim merkezi olacak. Bittiğinde en az 20 bin kişiye istihdam imkânı ve yıllık 30 milyon ziyaretçi hedefi ile İstanbul’un tarihine, kültürüne yakışacak bir eser ortaya çıkacak. Proje tamamlandığında 83 bin metre kare tescilli yapı restore edilerek kamunun kullanımıma sunulacak. Yine proje kapsamında hem Kasımpaşa Hasköy Tünelinin Bülent Demir Caddesi, Bahriye Caddesi ile birleştiği noktadaki trafik sıkışıklığını ortadan kaldırmak için Divanhane binasında restorasyon çalışmaları ve eski karakol binasının yeniden ihya edilmesi için de Koruma Kurulu onayı ve denetiminde projeler devam ediyor. Divanhane ve Eski Karakol Binası bu projenin dışında bir yapı. Onların restorasyonu ve ihyası bittiğinde eskisi gibi Deniz Kuvvetleri Saha Komutanlığının uhdesine bırakılacaktır.” “İstanbul’a değer kazandıracak bir proje”Bin 800 metrelik kıyı şeridindeki yaya yolları, bisiklet yolları, yürüme yolları ile birlikte projenin hem Beyoğlu’na hem de çevresi Kasımpaşa’ya, Hasköy’e çok öneli katkılar sağlayacağını belirten Bakan Karaismailoğlu, “İstanbul’un marka değerini arttıracak, değerine değer kazandıracak bir proje. Diğer projelerimizde olduğu gibi bunu da en güzel şekilde İstanbulluların hizmetine sunacağız. Burada 23 tane tescilli eser var. Bunları restore olup, İstanbulların hizmetine sunacağız.  Onlara yaşam alanı kazandıracağız. 2022 sonuna doğru ilk etabı tamamlamayı planlıyoruz” dedi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
11.Yaşına Basan Haberdiyarbakir.Org AjansımızÖnceki Haber

11.Yaşına Basan Haberdiyarbakir.Org Ajan...

Cennet Anaların Ayakları AltındadırSonraki Haber

Cennet Anaların Ayakları Altındadır