Siirt’te Ormanlık Alanlara Giriş Yasaklandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Siirt’te Ormanlık Alanlara Giriş Yasaklandı
Abone ol
Orman Yangınlarının Önlenmesi Amacıyla Ormanlık Alanlara Girişlerin Yasaklanması Hakkında Karar Alındı.

Haber Muhabiri Ali Şeran // Siirt
Resmi Kaynak Siirt Valilik Basın

Yaz mevsiminin başlamasıyla birlikte İlimizin de dahil olduğu bölgemizde sıcaklık değerlerinin artacağı, buna dayalı olarak oluşabilecek olağanüstü hava durumları nedeniyle İlimizde orman yangınlarının ortaya çıkabileceği değerlendirilerek, ülkemiz ve milletimiz için paha biçilmez değere haiz olan ormanlarımızı yangına karşı korumak amacıyla aşağıdaki kararlar alınmıştır. Orman yangınlarıyla mücadele kapsamında İlimiz sınırları içerisindeki ormanlık alanlara girişler, 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 74. maddesi ile 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 9. ve 66. maddeleri uyarınca 25.07.2022 – 31.08.2022tarihleri arasında yasaklanmıştır. İlimiz sınırları içerisinde tüm ormanlık sahalara yetkililerden başkasının girmesi kesinlikle yasaktır.

Bu ormanlar çevresinde ve içinden geçen yollarda orman kenarında mola vermek ve piknik yapmak, mangal, semaver ve ateş yakmak yasaktır. Orman Yasasının 31 ve 32. maddeleri kapsamında olan köyler/mahalleler başta olmak üzere, orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan köyler/mahalleler de dâhil olmak üzere anız, bağ-bahçe ve tarla temizliğinden meydana gelen dalların ve her türlü bitki örtüsünün yakılması yasaklanmıştır. Orman alanı civarındaki tesisler ile sanayi kuruluşları, orman alanlarını etkileyebilecek her türlü faaliyet nedeniyle oluşabilecek yangın riskine karşı, önleyici bütün tedbirleri eksiksiz alacaklardır.

Enerji nakil hatlarının yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşlar (TEDAŞ ve TEİAŞ) hatların özellikle ormanlık alanlardan geçen bölmelerinde gerekli bakımları gerçekleştirecek, yangın riskine karşı her türlü tedbiri alarak, gerektiğinde enerji kesintisi uygulayacaklardır. Tüm belediyelerimiz, orman içi, orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturacak ve yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini (Dozer, Loder, Kepçe) hazır bulunduracaklardır. İlçe Kaymakamlıklarımız ve Orman Bölge Müdürlüğü koordinasyonunda genel kolluk ve orman kolluğundan oluşturulan denetim ekipleri etkin bir şekilde gözetim ve denetim yapacaklardır. Gerekli hallerde direktiflerim veya İlçe Kaymakamlarımızın emriyle tüm kamu ve özel sektör imkânları kullanılarak yangına karşı etkili müdahale edilmesi sağlanacaktır. Bu karar ilimiz sınırları içerisindeki tüm ormanlık alanlarda uygulanır. Yukarda belirtilen karar ve önlemlere aykırı hareket edenler hakkında 6831 sayılı Orman Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu uyarınca idari ve adli işlem yapılacaktır. Bu karar hükümleri 25.07.2022 – 31.08.2022 tarihleri arasında uygulanır. Bu karar hükümleri Siirt Valiliği tarafından yürütülür.

Anahtar Kelimeler:
 • 4
  SEVDİM
 • 4
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 4
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sunexpress Diyarbakır’da BüyüyorÖnceki Haber

Sunexpress Diyarbakır’da Büyüyor

Ankara –Siirt Uçak Seferlerinin Saatleri DeğiştiSonraki Haber

Ankara –Siirt Uçak Seferlerinin Saatleri...

Yorum Yazın