Mevlid Kandili Nedir

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Mevlid Kandili Nedir
Abone ol
Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (S.A.V) Doğum Günü Olan Mevlid Kandili, Rebiul-Evvel Ayının 11 İle 12'nci Günleri Arasındaki Gecedir.
Online Randevu

İslam aleminin bayramı olarak bilinen ve 'mübarek doğuş' olarak anılan Mevlid Kandili, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (s.a.v) doğum günüdür.Kur'an-ı Kerim'de yer almayan mevlid, mezhepler tarafından yüzyıllardır kutlanmaktadır.Mevlid Kandili'nin denk geldiği haftaya ise Kutlu Doğum Haftası denmektedir.

Mevlid Kandili Ne Zaman Rebiul-evvel ayının on birinci gecesini, on ikinci geceye bağlayan vakitte idrak edilir.Yılın son kandili olan Mevlid Kandili, bu yıl 17 Ekim Pazar gecesine denk gelmektedir.

O Gece Neler Yapılır Her yıl denk geldiği tarihlerde camilerde ve evlerde özenle beklenen ve ibadetlerin gerçekleştiği gecede, duaların kabul olacağına inanılır.Vatandaşların bir araya gelerek çeşitli etkinliklerin gerçekleştirildiği kutlu günde birçok hayır işlenir.Hz. Muhammed (S.A.V.) için niyet edilerek evlere ya da yoldan geçenlere ikramlar yapılır.Her özel gecenin ayrı bir ibadeti olduğu ve duası olduğu bilinir. Mevlid Kandili gecesinde ise, tesbih namazının kılınmasının faziletine inanılır.

Tesbih Namazı Kaç Rekattır 4 rekat kılınan tesbih namazının, her rekatta okunması gereken tesbih duası vardır.Dua; "Sübhanallahi vel-hamdü lillahi ve la ilahe illallahu vallahu ekber. Ve la havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil-azıym" şeklinde tüm duruşlarda okunur.Her rekatta 75 kez okunması gereken dua, toplamda 300 kere okunmuş olur.

Yapılması Uygun Olan İbadetler Oruç tutulmalı Kur'an-ı Kerim okunmalı, okuyanlar dinlenmeli Tefekkür de bulunulmalı Zikir çekilmeli Af dilenmeli Peygam Efendimiz'e salat-u selam getirilmeli Sadaka verilmeli Cemaatle namaz kılınmalı Çevremizdekilerle kandilleşilmeli Mezarlık ziyareti yapılmalı Kaza namazları kılınmalıdır. Bu Bir Bilgilendirme Haberidir

Anahtar Kelimeler:
 • 5
  SEVDİM
 • 5
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 5
  İNANILMAZ
 • 4
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Taklit Spor Ürünleri Ele GeçirildiÖnceki Haber

Taklit Spor Ürünleri Ele Geçirildi

Anlamlı Ve Hikmetlerle Bezenmiş Bir Zaman DilimiSonraki Haber

Anlamlı Ve Hikmetlerle Bezenmiş Bir Zama...

Yorum Yazın

Online Randevu