Reklamı Geç
Sosyal Medyamız
Diyarbakır
DOLAR18.6454
EURO19.2874
ALTIN1048.8
Sosyal Medyamız

Ekoloji İçin Ortak Mücadele Çağrısı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ekoloji İçin Ortak Mücadele Çağrısı
Sosyal Medyamız
Abone ol
ÇMO Ve ZMO Türkiye’de Rant Projeleri Ve “Güvenlik” Gerekçeleriyle Doğanın Talan Edildiğini Söyledi.
Şeran Plaza

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) ve Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Diyarbakır Şubeleri, “Ekolojik Yıkımla Mücadele Haftası” kapsamında ortak açıklama yaptı. ÇMO Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Nujiyan Yıldırım, sanayi devrimi ile birlikte doğanın yoğun olarak kirletildiğini ve bu durumun devam ettiğini belirterek, “Doğa yok olma eşiğine geldi” dedi.Hevsel Bahçeleri ile Dicle Nehri’nin rant temelli politikaların en çok yıkım yarattığı alanlardan biri olduğuna dikkat çeken Yıldırım, “Dicle nehri bugün yasal olarak Bismil ilçesinden başlatılmaktadır. Oysaki mevcut kaynağından başlayarak Diyarbakır’dan geçerek Bismil’e kadar olan bölge tanımsız bırakılmıştır.

‘Yaşam Kaynakları Sömürülüyor’ Doğa yıkımının Türkiye’de de yoğun olduğunu söyleyen Yıldırım, özellikle sermayedarların betonarme projeleri uğruna doğal yaşam kaynakların sömürüldüğü, doğaya düşman bir anlayışın hâkim olduğunu ifade etti. Nujiyan Yıldırım, “Bu da sadece doğayı değil doğanın bir parçası olan insanı da yani toplumu da yeni krizlere ve felaketlere sürüklemektedir” dedi. Hevsel Bahçeleri ile Dicle Nehri’nin rant temelli politikaların en çok yıkım yarattığı alanlardan biri olduğuna dikkat çeken Nujiyan Yıldırım, “Dicle nehri bugün yasal olarak Bismil ilçesinden başlatılmaktadır. Oysaki mevcut kaynağından başlayarak Diyarbakır’dan geçerek Bismil’e kadar olan bölge tanımsız bırakılmıştır. Bu da tüm bu alanın tahribatına ruhsatsız kum ocaklarının açılmasına, kıyı boyunca dökülen inşaat hafriyatı ve atıkların alanda yarattığı çöp yığınlarına, dolaysı ile nehirdeki faunanın yok olmasına sebep olmuştur. HES’lerin, barajların, teknik eksikliklerinin, denetimsizliğin neden olduğu sel baskınları, atık suların yarattığı kirlilik nehrin doğal akışının tahrip edilmesine sebep olmuştur” şeklinde konuştu.

Haber Muhabiri Ali Şeran // Resmi Kaynak Çevre Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi Ziraat Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi

Anahtar Kelimeler:
 • 7
  SEVDİM
 • 7
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 7
  İNANILMAZ
 • 4
  ÜZGÜN
 • 4
  KIZGIN
"Hayat Boyu Öğrenme Haftası" Siirt"te KutlanıyorÖnceki Haber

"Hayat Boyu Öğrenme Haftası" Siirt"te K...

Siirt Baykan Karayollarında Feci KazaSonraki Haber

Siirt Baykan Karayollarında Feci Kaza

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar