Diyarbakır
DOLAR8.3276
EURO10.0556
ALTIN480.30

Diyarbakıra Tramvay Ve Yeni Üniversite Müjdesi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Diyarbakıra Tramvay Ve Yeni Üniversite Müjdesi
Abone ol
Yerel Ve Ulusal Yayın Yapan Medya Kuruluşlarının Temsilcileriyle Bir Araya Gelen Ak Parti Diyarbakır İl Başkanı Kentin Gündemiyle İlgili Önemli Değerlendirmelerde Bulunarak İki Önemli Müjde Verdi.

Haber Muhabiri Ali Şeran
Yayıncı  Haberdiyarbakir.Org Diyarbakır
Haberin Resmi Kaynağı AKP Diyarbakır Basın Bürosu

Diyarbakır’ın artan eğitim ihtiyacına karşılık ikinci üniversitenin kurulmasıyla ilgili çalışma yaptıklarını anlatan Başkan Aydın, ulaşım sorununu çözecek tramvay sistemi için de Çarşamba günü  ihaleye çıkılacağını ifade etti. AK Parti İl Başkanı gündemi değerlendirmek amacıyla Ulusal ve Yerel basın ile bir araya gelerek gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu, kentin geleceğine yön verecek ulaşım ve eğitim projeleriyle ilgili iki müjde verdi.

Çarşamba Günü Tramvay Yatırımının Projesi İçin İhaleye Çıkılacaktır.

Diyarbakır’ın büyüyen bir kent olduğunu ve bu yüzden ulaşım sorunu yaşadığını ifade eden Aydın, tramvay ihalesinin Çarşamba günü yapılacağını açıkladı. AK Parti İl Başkanı ,” ‘Şehrimizin en büyük sorunlarından olan ulaşım sorununu tedavi edeceğine inandığımız ve uzun yıllardır beklediğimiz tramvay yani raylı sistem projesidir. Valimiz ve Büyükşehir belediye başkanlığımızın da büyük destek ve gayreti ile tramvay yatırımının ön çalışmaları tamamlanmış durumdadır. Çok şükür Çarşamba günü tramvay yatırımının uygulama projesi için ihaleye çıkılacaktır. Uygulama projesinin ihalesinden sonra artık yapım ve inşaat süreci başlayacak ardından da inşallah ilk kazma vurulacaktır. Yerel yönetim ve merkezi yönetimin tüm imkânlarını bir araya getirerek Allah’ın izniyle tramvayı şehrimize kazandıracağız. Tramvay ve raylı sistem projemiz öncelikle Dağkapı ile Eğitim Araştırma Hastanemiz arasındaki 14 km’lik hatta, 23 istasyondan oluşacak olup 2024 yılına kadar tamamen hizmete girecektir. ‘ dedi

Ankara’nın Bilkent’ine karşılık Diyarbakır’ın da Surkent’i olsun” “Şehrimize kazandıracağımız ve bugün müjdesini vermek istediğimiz bir diğer güzellik de, eğitim alanında yaptığımız çalışmalar ile ilgilidir.” Diyen AK Parti İl Başkanı , ikinci bir üniversite için çalışma yaptıklarını kaydetti.”Diyarbakır’ımız da üniversite olarak sadece Dicle Üniversitesi bulunmakta olup mevcut öğrenci kapasitesi 29 bin civarındadır. 595 bin nüfuslu Elazığ’da 41 bin üniversite öğrencisi, 758 bin nüfuslu Erzurum’da 73 bin üniversite öğrencisi eğitim görürken; sadece 112 bin lise öğrencisinin bulunduğu 1 milyon 700 bin nüfuslu şehrimizde 1 üniversite ve 29 bin üniversite öğrencisi ile yükseköğretimin sürdürülebilir olmadığı ortadadır. Bu kapsamda en azından ikinci bir üniversitenin kurulması çok önemli ve acil bir ihtiyaç olarak önümüze çıkmaktadır. Bu nedenle şehrimizdeki ve Batıdaki şehrimize sevdalı bazı dostlarımızın ortak paydada buluşturmak suretiyle Diyarbakır’ımıza vizyon, misyon, nitelik ve kampüs olarak yakışır bir vakıf üniversitesinin Kayapınar ilçemizde kurulması için çalışmalar yapmaktayız. Bu konudaki parolamız da şudur: “Ankara’nın Bilkent’ine karşılık Diyarbakır’ın da Surkent’i olsun” diyoruz. Vakıf üniversitesi olarak kurulacak olan Surkent Üniversitesi ilimizin dışında bölge illerimize de hitap edecek, ideolojik paradigmalardan uzak ve eğitim odaklı, Batıda ki gözde üniversiteler standardında kaliteli bir eğitim yuvası olacaktır.’ Diye konuştu.‘Hastalıkla mücadelenin başarısı Maske, Mesafe ve Temizlik ötesinde Aşı ve Aşılanma oranlarının yükselmesi ile olur.”

Basın Toplantısında aşının önemine vurgu yapan AK Parti İl Başkanı ‘Bildiğiniz üzere; Hükümetimiz, artan vaka ve vefat sayıları nedeniyle Ramazanla birlikte kısmi kapatma ve sokağa çıkma tedbirlerini attırmış durumda. Muhtemelen bayram sonrasına kadar devam edecek olan bu sıkı tedbirlerin, vatandaşlarımızın da desteği ile hastalığın seyrini durduracağına ve yaz aylarımızın görece daha rahat koşullarda geçeceğine inanıyoruz. Hastalıkla temel mücadelenin Maske, Mesafe ve Temizlik ötesinde Aşı ve Aşılanma oranlarının yükselmesi ile yapılabileceği artık herkesçe kabul gören bir gerçek haline gelmiş durumdadır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Hükümetimiz, hem aşılanma oranının Ülkemizde hızla yükseltilmesi, hem de yerli aşı üretimimizin tamamlanması için çok büyük bir gayret içerisindedirler. Bu çalışmaların ve gayretlerin sonucunda hastalığı yeneceğimize ve sonbahar ile birlikte normal hayatlarımıza döneceğimize inanıyoruz. “dedi. ilimizde aşı sırası geldiği halde yaptıranların oranının %44 olduğunu söyleyen Aydın, aşı yaptırmayan ,%56 oranında vatandaşlarımız olduğunu ve bu durumun Diyarbakır'ın hastalıkla olan mücadelesine ciddi zararlar verdiğini ifade etti.Basın temsilcileri de Başkana gündemle alakalı sorular sordu. Basın buluşması, fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
8. Sınıfların Muhteşem MezuniyetiÖnceki Haber

8. Sınıfların Muhteşem Mezuniyeti

4 Ton Sahte Temizlik Ve Çamaşır Deterjanı Ele GeçirildiSonraki Haber

4 Ton Sahte Temizlik Ve Çamaşır Deterjan...

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar