CHP"li Milletvekili Adayı Kayyuma İsyan Etti

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP"li Milletvekili Adayı Kayyuma İsyan Etti
Abone ol
CHP Diyarbakır 8. Sıra Milletvekili Adayı, Siyasetçi Ve İş Kadını Esra Arslan”dan Kayyuma İsyan Etti.
Online Randevu

Haber Muhabiri Ali Şeran
Resmi Kaynak  Esra Arslan

Diyarbakır Büyükşehir belediyesi tarafından kulp ilçesinde yapımı tamamlanan ve defalarca açılışı yapılan ilçe otogarı Daha sonra zemin etüdü yapılmadığı gerekçesiyle sökülerek Silvan ilçesine taşınarak yeniden açılışı yapıldı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyumu tarafından Kulp ilçesinde 1 milyon 950 bin TL'yle inşa edilen ilçe otogarı, zemin etüdünün doğru yapılmaması nedeniyle göçme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Otogar, teslim tarihin üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen bir türlü faaliyete sokulmadı.

Büyükşehir Belediyesi eski kayyumu Cumali Atilla ile "FETÖ" soruşturması kapsamında açığa alınan Kulp Belediyesi kayyumu Fatih Dülgeroğlu ortaklığıyla hazırlanan otogar projesi için 4 Nisan 2018’de ihale yapıldı. İhale, 1 milyon 950 bin TL bedelle Nurfe İnşaat’a verildi. İhalenin ardından başlayan otogar inşası 11 Kasım 2018 tamamlandı. 2019 yılının Mart ayında, toplam 11 milyon 500 bin TL’ye mal olan yapılar ile birlikte otogarın da açılışı yapıldı. Otogar, stadyum, Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi, camii gibi yapıların açılışına, dönemin Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, AKP Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker, Büyükşehir Belediye kayyumu Cumali Atilla, Kulp Belediyesi'ne atanan Fatih Dülgeroğlu da katıldı.

Bunun üzerine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, zemindeki göçükler ve toprak kaymaları nedeniyle faaliyete sokulmayan otogarı, Silvan ilçesine taşıma kararı aldı. Otogarın Silvan’a taşınması için "Kulp ilçe terminal binasının de monte edilerek Silvan ilçesine taşınması ve montajının yapılması yapım işi" adıyla ihale yapacak. Yapım süresi 180 iş günü olarak belirlenen otogarın taşınması için yapılacak ihalenin bedeli ise açıklanmadı. İki defa yapılan ihaleye firmalar katılmadı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Ekim 2022 tarihinde ilçe otogarını sökmeye başladı. Ancak, yapılacak iş hakkında belediye kamuoyu ile bilgi paylaşmadı.

CHP Diyarbakır 8. Sıra Milletvekili Adayı, Siyasetçi Ve İş Kadını Esra Arslan Yaptığı Açıklamada Taşınacak otogarın yerine yeniden yapılacak otogar için Büyükşehir Belediyesi, 15 Eylül 2022’de sökülen otogarın yerine aynı alanda yeni ilçe otogarının yapım işi için ihale yaptı. İhalenin bedeli 21 milyon 573 bin lira 18 kuruş olarak belirlendi. 5 istekli firmanın katıldığı ihaleyi, 17 milyon 485 bin lirayla en düşük fiyatı veren Zeki Tapancı İntegral Makine İnşaat Tarım Petrol ve Mühendislik Hizmetleri Sanayi Ticaret Limited Şirketi kazandı. Belediyenin üstleneceği yüzde 18 Katma Değer Vergisi’yle (KDV) birlikte; bu ihale bedeli 20 milyon 600 TL’ye yükselecek. Yeni ihale ile birlikte Kulp’ta yapılacak olan otogar kamuya toplam maliyeti ise 22 milyon 550 bin TL olacak. Bu talana son veriyoruz az kaldı. Bu israfın bu yağmalamanın hesabını verecekler. 15 Mayıs sabahı kayyum ellerine teslim edilen tüm Diyarbakır belediyelerine müfettişlerimizi göndereceğiz.

Anahtar Kelimeler:
 • 4
  SEVDİM
 • 4
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 4
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Cumhuriyet Tarihimizin En Kritik Seçimi YaşanacakÖnceki Haber

Cumhuriyet Tarihimizin En Kritik Seçimi...

DSİ Genel Müdürlüğü’nden Boğulma Olaylarına Karşı Alınacak ÖnlemlerSonraki Haber

DSİ Genel Müdürlüğü’nden Boğulma Olaylar...

Yorum Yazın

Online Randevu