Reklamı Geç
Sosyal Medyamız
Diyarbakır
DOLAR18.6452
EURO19.6508
ALTIN1077.0
Sosyal Medyamız

CHP’li Atik’ten Asgari Ücret Açıklaması

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP’li Atik’ten Asgari Ücret Açıklaması
Sosyal Medyamız
Abone ol
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Diyarbakır İl Başkanı Atik, Milyonlarca Emekliyi Ve Ailelerini Yakından İlgilendiren Asgari Ücret İle İlgili Artışın, Birkaç Hafta İçinde Belirleneceğine Dikkat Çekerek “Dilerim Ki Asgari Ücret Artışı Milyonlarca Yurttaşımızda Hayal Kırıklığı Yaratmasın” Dedi.
Şeran Plaza

Haber Muhabiri Ali Şeran
Resmi Kaynak CHP Diyarbakır Basın

Türkiye’de 14 milyon emekçi, geçimini asgari ücretle sağlamaya çalışıyor. Bu emekçilerin aileleri de hesaba katıldığında, on milyonlarca kişinin gözü kulağı, birkaç hafta içinde belirlenecek olan 2023 yılı için asgari ücret artışında. CHP Diyarbakır İl Başkanı Abdullah Atik, beklenti içindeki bu insanlara ilişkin rakamların bile dehşet verici bir yoksulluğu işaret ettiğini söyledi. Türkiye’de asgari ücretin artık bir norm haline geldiğini ve çalışanların yoksulluk girdabına sürüklendiğini dile getiren Atik, AKP iktidarının her fırsatta “Bizi kıskanıyorlar” diyerek karaladığı Avrupa Birliği ülkeleri ile ülkemizdeki asgari ücretin alım gücünü rakamlarla karşılaştırdı. AKP’lilerin başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Avrupa halkının neredeyse açlıktan ölecek derecede yoksul oldukları algısını yaratmaya çalıştıklarını vurgulayan Atik, şöyle dedi; “Bugün Türkiye’de gıda enflasyonundaki yıllık artış son TÜİK verilerine göre yüzde 99,05’tir. Bu verilerin TÜİK’in ‘düzeltilmiş ısmarlanmış verileri’ olduğuna dikkat çekmek lazım. Buna rağmen ülkemizde gıda enflasyonu yüzde 100’ü bulmuş. AB genelinde ise gıda enflasyonu yüzde 13,8 olarak ortaya kondu. Türkiye’dekinin tam 7 katından fazla” dedi.

CHP yetkililerinin açıkladığı, Avrupa’daki asgari ücretlinin alabildiği temel gıda maddeleri üzerinden Türkiye’deki asgari ücretliyi de karşılaştıran Atik “Almanya’da 1.811 Euro asgari ücretle 8 bin 231 adet yumurta, 1.146 kg pirinç, 1.509 Kg patates alınabilirken, Türkiye’de 161 kg pirinç ve 550 kilogram patates alınabiliyor insanlar. Fransa’daki bir asgari ücret ile 230 kilogram tavuk, Belçika’daki bir asgari ücret ile 317 kilogram ve Yunanistan’da bir asgari ücret ile 372 kilogram tavuk alındığı halde ülkemizde ise yalnızca 141 kilogram tavuk alınabiliyor. Fransa’da bir asgari ücretli bizim asgari ücretimize göre 1.297 Litre daha fazla süt alabilirken, komşu Yunanistan’da bir asgari ücret ile bizim asgari ücretimize göre 270 Litre daha fazla süt alabiliyor. Almanya’da bir asgari ücretli bizim asgari ücretlimize göre en az 30 kg. daha fazla et alabilirken, Belçika’daki asgari ücretli bizim asgari ücretimize göre 110 Kg. daha fazla et alabiliyor. Soğandaki alım gücü farkımız ise Fransa’ya göre 2605 kilo, Almanya’da 761 kilo, Hollanda’ya göre 613 kilo daha az durumda” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Alkışlar Murat Aksu İçinÖnceki Haber

Alkışlar Murat Aksu İçin

Tefecilikten 5 Şüpheliden 2'si TutuklandıSonraki Haber

Tefecilikten 5 Şüpheliden 2'si Tutukland...

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar