Reklamı Geç
Sosyal Medyamız
Diyarbakır
DOLAR18.6452
EURO19.6508
ALTIN1077.0
Sosyal Medyamız

Atik: “Bu Çocuklar Devletin Köleleri Olmamalıdır”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Atik: “Bu Çocuklar Devletin Köleleri Olmamalıdır”
Sosyal Medyamız
Abone ol
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Diyarbakır İl Başkanı Abdullah Atik, Son Bir Yılda Devletin Mesleki Eğitim Merkezlerine (MESEM) Giden Öğrenci Sayısının, 160 Binden 700 Bine Çıktığını, Devletin Bu Çocukları Köle Gibi Kullandığını Söyledi.
Şeran Plaza

Haber Muhabiri Ali Şeran
Resmi Kaynak  CHP Diyarbakır İl Basın

CHP Diyarbakır İl Başkanı “Diyarbakır’da da durum farklı değil, 12 binden fazla çocuk bu yolla çalıştırılıyor. Bu çocuklar haftada dört gün bu merkezlerde çalışıyor, sadece 1 gün eğitim görüyor. Bu çocuklar devletin köleleri olmamalıdır” dedi.  Ekonomik koşulların zorladığı ailelerin, önce sofrasından, sonra da çocuklarının eğitiminden kestiğini belirten CHP Diyarbakır İl Başkanı, bu durumun ülkenin geleceği olan çocukların eğitimden ciddi anlamda kopuşuna neden olduğunu söyledi. CHP’nin ilgili kurullarının eğitimle ilgili raporlarında yaptığı tespitlere göre yaklaşık 2 milyon çocuğun, okulda olması gerekirken, örgün eğitimden koptuğunu ve açık okullarda eğitime devam ettiğini vurgulayan CHP Diyarbakır İl Başkanı “Bugün ülkedeki gelir dağılımı adaletsizliği ve düşük ücrete mahkum edilen yüzbinlerce aile çocuklarını eğitimden aldığını görüyoruz. Birçok öğrencimiz, yaşanan ekonomik kriz, sağlıklı beslenme olanaklarının olmayışı ve piyasacı eğitim anlayışı yüzünden, örgün eğitimin dışına çıkmış durumda. CHP’nin verilerine göre en az 1 milyon 738 bin 198' çocuğumuz açık öğretim kurumlarında eğitim görüyor. Bu çocuklardan 916 bin 203'ünü erkek, 821 bin 995'ini kız çocuklarımız oluşturuyor. Bu çocukların okula gitmeyip, evlerinde güven içinde oturduklarını mı sanıyorsunuz? Hayır, bu çocuklar işgücüne katılıyor ve çok zor şartlar altında çalışmaya mahkum ediliyor” dedi.

Milli Eğitim bünyesinde bir de Mesleki Eğitim Merkezleri (MESEM) adlı bir yapı olduğunu belirten CHP Diyarbakır İl Başkanı, bu merkezlerin de kuruluş amacından saptığını, buraya devam eden çocukların “devletin kölesi” gibi çalıştırıldıklarını söyledi. CHP Diyarbakır İl Başkanı , şöyle devam etti: “Bu program özü itibarıyla işverene destek amacıyla yürütülüyor. 9, 10 ve 11’inci sınıf öğrencileri bu kapsamda asgari ücretin yüzde 30’u, 12’nci sınıf öğrencileri ise asgari ücretin yüzde 50’si kadar ücret alıyor. Bugün Türkiye’de aileleri geçim sıkıntısı çektiği için MESEM’e kayıt yaptırmak zorunda kalan öğrenci sayısı, kabul edilemez düzeye ulaşmış durumda. 2020-2021 eğitim yılında sadece 160 bin olan MESEM’e kayıtlı öğrenci sayısı, 2021-2022 döneminde 700 bini geçmiştir. Sadece bir yıl içinde öğrenci sayısının yarım milyondan fazla artması dahi halkımızın nasıl yoksullaştığını ortaya koymaktadır”

MESEM’lerdeki çocukların, CHP raporlarına göre haftanın 4 günü çalıştırıldığını yalnızca 1 gün eğitim alabildiklerini vurgulayanCHP Diyarbakır İl Başkanı “Bu fiilen devlet eliyle çocuklarımızın örgün eğitim dışına çıkarılması ve çocuk işçi haline getirilmesidir. Diyarbakır’ımızda da durum ülke genelinden farksız değil. Bu yılın başındaki verilere göre bugün kent genelinde en az 34 alan ve 184 meslek dalında eğitimin verildiği 63 MESEM’de 12 bin dolayında çocuğumuz kayıtlıdır. Yetkililer bu sayıyı 20 bine çıkarmayı hedeflediğini belirtmektedir. Çözüm devlete ve işverene köle çocuk yetiştirmek olmamalıdır. Çocuklar güven içinde okullarına devam etmeli, işverenin insan ihtiyacı daha insani ve akılcı yöntemlerle giderilmelidir Bu çocuklar devletin köleleri olmamalıdır” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Siirt'te 15 Gün Süreyle Eylem YasağıÖnceki Haber

Siirt'te 15 Gün Süreyle Eylem Yasağı

Diyarbakır'da Şiirin Gür Sesi YankılandıSonraki Haber

Diyarbakır'da Şiirin Gür Sesi Yankılandı

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar