Diyarbakır
DOLAR8.1265
EURO9.7916
ALTIN461.65
Recep Eser

Recep Eser

Mail: reser@haberdiyarbakir.org

Hadi Ordan Diyoruz.

Hadi Ordan Diyoruz.

Recep Eser
Haberdiyarbakir.Org 
Köşe Yazarı / Columnist

İletişim haberdiyarbakir.org@msn.com

Aslında pek kullanmam ama son zamanlarda çok kullanmaya başladım bu kelimeyi. HADİ ORDAN. Hani derler ya insanı zorla söyletiyorlar diye. İşte öyle. Ne kadar söylememek istesen de insanın insana yaptıklarını, söylediklerini gördükçe daha çok söylemek istiyorsun. Hatta yeri geldikçe haykırarak söylüyorsun. Bu bir çeşit tepki gösterme…Bir çeşit kale almama…Bir çeşit defol git demek.Bir çeşit yalanına inanmıyorum demek.Bir çeşit sana inanmıyorum demek.Bir çeşit seni tanıyorum biliyorum kendini bana anlatma demek.Ve daha birçok şey demek…

Hadi birkaç örnek verelim.Bakıyorsun x kişisi yalakalık yapa yapa ağzı yamulmuş, dili nasır bağlamış, sırtı eğilip bükülmekten iki kat olmuş, kendinden her türlü ödünü vermiş ve bu sayede bir yerlere gelmiş. Amma konuşmalarına bakıyorsun sanki o yaptıklarını başkaları yapmış gibi hissediyorsun. Onun yerine neredeyse sen utanıyorsun. Ha birde sosyal medyada, Rızkımı veren HÜDA’dırKula minnet eylemem gibi paylaşımları tamamen öldürüyor insanı. İşte bunlar gibilere koca bir HADİ ORDAN diyoruz.

Bakıyorsun aksama kadar onun bunun üzerine dedikodu yapıyorlar.  Başkası tarafından yapılan küçük şeyleri büyütüp olmamış şeyleri de üzerine katıp herkese yayıyorlar. Bu gibi hasta ruhlu insanlar birde kendilerini sütten çıkmış ak kaşık olarak lanse ederler.  Birde bu hasta ruhlulara körü körüne inanıp onların gerisinde kalmayanlar var.İşte bunların alayına koca bir HADİ ORDAN diyoruz.

Konuştukları 10 kelimeden 8’i yalan. Birde bunlar misal senin yapmadığın şeyleri yapmış gibi insanın üzerine çok rahat iftiralar atarlar. Osöylediklerinin kat be kat fazlasını kendileri yaparlar. Ama gel gör ki kendilerini bir türlü görmezler.

İşte bunlara HADİ ORDAN diyoruz. Kendi çabalarıyla asla ve asla bir yere gelememişler. Kimi ailesini kullanmış, kimi bir tanıdığını kullanmış, kimi cinsiyetini kullanmış, kimi para karşılığında bazı yerlere gelmiş. İki kelime konuş dersen konuşamaz. İki rakam topla desen toplayamazlar var birde. Gelmişler işte bir yerlere bir şekilde. İşte onlara ve onları bir yer yerlere getirenlere HADİ ORDAN diyoruz. Kendine dahi faydası olmayıp ben şunu yaparım, ben bunu yaparım diyerek makam ve mevki sahibi olmak için türlü şirinlik yapanlar var birde. Bunlar bir şekilde bir yerlere geliyor sonrası kendi keyfinde kendi sefasında. Ne memlekete ne insanlara bir faydası var.

İşte bunlara koca bir HADİ ORDAN diyoruz.İnsanların yüzlerine gülüp el pençe divan durup sonrada arkalarından kalmayan lafı söyleyip küfürler eden yaratıklar var.Onlara hep beraber HADİ ORDAN diyoruz. İnsanları kandırarak malına mülküne konanlara HADİ ORDAN diyoruz.Anası babası başta olmak üzere büyüklerine saygısızlık yapan zavallılara HADİ ORDAN diyoruz. Kadına el kaldıran ve bunu bir güç gösterisi sanan sözde insanlaraHADİ ORDAN diyoruz.

Çocukları sevindirmek yerine onları üzen, ağlatan vuran ve türlü kötülüğü yapan yaratıklara HADİ ORDAN diyoruz.Her türlü edepsizliği yapıp hiçbir şey olmamış gibi ortalıkta gezip onu bunu eleştiren ve insanlara sürekli edepten bahseden edepsizlere HADİ ORDAN diyoruz.

Kendisinde Namusun N si dahi olmayan ama bir türlü ağzından namus kavramını düşürmeyen, onun bunun namusuna söz eden, göz diken kaç tane karısı/kocası olduğu belli olmayan namussuzlara HADİ ORDAN diyoruz. İnsanları sömürenlere, onların sırtından paralar kazanıp onları görmezden gelenlere, değer vermeyenlere, çalışanlarınasinek kadar değer vermeyen kendini beğenmiş sonradan görmelere HADİ ORDAN diyoruz.

İnsanlar açken kendileri zevk, sefa, bolluk ve israf içinde yaşayanlara HADİ ORDAN diyoruz. Memleketin imkânlarını boşa harcayanlara, fakir fukarayı gözetlemeyip bu imkanları kendi yakınlarına kullananlara HADİ ORDAN diyoruz.Oturdukları koltuğun hakkını vermeyip ellerindeki imkânları ona buna peşkeş çekenlere HADİ ORDAN diyoruz.Maalesef daha çok diyeceklerimiz var ama yazımız çok uzayacak. Dilerseniz bu yazımızın ikinci bölümünü ileriki bir tarihte yazalım. Sizlerde kimlere HADİ ORDAN demek istiyorsanız yazın, ya da reser215@gmail.com adresine mail atın, sosyal medyadan bana ulaşın. Bana ulaştırdıklarınızı da paylaşalım ve bir sonraki yazımızda da yer verelim.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar