Diyarbakır
DOLAR8.1265
EURO9.7916
ALTIN461.65
Ayşegül Çepik / Uzman Estetisyen

Ayşegül Çepik / Uzman Estetisyen

Mail: aysecc21@haberdiyarbakir.org

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Ayşegül Çepik
Haberdiyarbakir.Org 
Baş Yazar / Chief Author

İletişim haberdiyarbakir.org@msn.com

Selam sevgili okurlarım uzun bir aradan sonra tekrar sizinle olmak mutluluk verici. Bugün 8 mart dünya kadınlar günü. Tüm kadınlarımızın Özgürleşme ve Mücadele Gününü kutlarım. Dünya kadınlar günü ilk kez 1800' lü yıllarda tekstil fabrikasında daha iyi koşullar için greve giren kadın işçilerin fabrikaya kilitlenmesi,arkasından çıkan yangında barikatleri aşamayan,ölümleriyle gündeme gelen bir gündür.Birleşmiş Milletler Örgütü o günü dünya kadınlar günü  ilan etti.Tabiiki acılarla kazanılan bir gün olarak görüyorum.Kadınlarımızın acısı çok fazla,daha dün medyada bir annenin evladının gözü önünde eşi tarafından katledilmesi kadınlara yapılan şiddetin ne kadar acımasızca  olduğunu haksız bir şekilde alınan bir canın verdiği acı inanın içimi acıtıyor.Hemde cok acıtıyor.Bir kadın evladını 9 ay karnında taşır, büyütür.Evladı büyür, evlenir .

Evlendiği eşine eziyet eder.işkence yapar.oysa, onu dünyaya getirende bir annedir bir kadındır. Eşide bir annedir.Annelere duyulan saygı bu mudur?sevgi bu mudur? Yine içim acıyor hemde çok....oysaki kadınlarımız bir evin bel kemiğidir.onlarsız bir yuva düşünülemez. Peygamber efendimiz (S.A.V) kadınlara çok değer verirdi." sizin en hayırlınız kadınlara karşı iyi davrananızdır.'' demiştir.maalesef günümüzde kadınlarımıza yeterince değer verilmemektedir.Kadınlarımızın bir kısmı halen evinde oturan, temizlik yapan ,erkek tarafında cinsel obje olarak görülen zavallı bir varlık olarak görülmektedir.Güçlü kadını bir çok erkek sevmez.Çünkü hükmü azalır.dayatma gücü azalır.oysaki güçlü kadın demek güçlü bir evlat demek,güçlü bir eş demek,güçlü bir ülke demektir.Nazım Hikmet bir şiirinde şöyle diyor"Kim der ki kadın Uzun kış gecelerinde yatmak içindir.Kim der ki kadın yeşil bir harman yerinde dokuz zilli köçek gibi oynatmak içindir.Kim der ki, ayalimdir.Boynumda tasıdığım vebalimdir.Kim der ki,hamur yoğuran,Ne bu ne döşek ne köçek,ne ayal,ne vebal.O benim kollarım,bacaklarım,yavrum,anam,karım,kız kardeşim,hayatarkaşımdır."Nazım hikmet çok güzel dile getirmiş söylenecek söz yok .tekrar Dünya Kadınlar Gününü Kutlar. Emeğe Saygı Kadına Sevgi Diyorum....

Cennet Anaların Ayakları Altındadıranlayışıyla hayata geçiren bir inancın mensupları olarak; devlet meselelerini dahi hanımlarıyla paylaşan bir milletin, kültürün mirasçıları olarak, biz de kadınlarımızı baş tacı ediyoruz, etmeliyiz. Buna mukabil, her türlü ayrımcılığı, her türlü gayrı insani tavrı, davranışı şiddetle kınıyorum, reddediyorum.

Maalesef, köklü inancımıza ve binlerce yıllık kültürel tecrübemize rağmen, bu manada sıkıntılarımız var. Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de, toplumumuzda da hepimizi üzen hadiseler yaşıyoruz. Bu manada inanç ve kültürel değerlerimizden bir kopuş, bir savrulma olduğu açık. Bugün hepimizin fark ettiği, hissettiği, yaşadığı bu toplumsal savrulmayı, mutlaka ama mutlaka acilen tamir etmeliyiz. Kadına yönelik inancımızı yeniden kuşanmalı, kültürel değerlerimizi onarmalıyız.  Kadınlarımızın mutluluğunu, huzurunu; toplumsal saygınlığını yeniden sağlamalıyız. . Kızlarımızın eğitimine, kadınlarımızın gelişimine, iş ve sosyal hayata katılımına yönelik projelere, pozitif ayrımcılık yaparak, öncelik veriyoruz, destek veriyoruz. Kadınlarımızın toplumumuzdaki hak ettiği saygınlığa kavuşması için çalışmaya, bu yöndeki gayretlerin yanında olmaya ve desteklemeye devam edeceğiz. İçtenlikle inanıyorum; başaracağız.Bu inançla, tüm kadınları en kalbi duygularımla selamlıyorum. Kadına yönelik şiddetin her türlüsünü kınıyorum, reddediyorum!  Şiddet ve cinayet haberleri duymak yerine, kadınlarımızın başarı hikâyelerini okuyacağımız mutlu yarınlar niyazımla, gününüz kutlu olsun.

Makale Yorumları

 • Radiye08-03-2021 23:34

  Tebrik Ederim Kalemdaşım Dünya Emekçi Kadınlar Günü Farkındalığı Farkettirmek Dileğiyle.Günün Kutlu Olsun.

 • NazlıGür08-03-2021 14:38

  Kadın =Hayat

 • Nazli08-03-2021 14:37

  Kadin= Hayat

 • Saadet08-03-2021 10:07

  Çok Güzel Bir Makale Teşekkür Ederiz Size Başarılarınızın Devamını Diliyorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar