Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin Diyarbakır’a Ziyarette Bulundu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin Diyarbakır’a Ziyarette Bulundu
Abone ol
Bir Dizi Temaslarda Bulunmak Üzere Diyarbakır’a Gelen Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Diyarbakır Valiliği'ne Ziyarette Bulundu.

Haber Muhabiri Ali Şeran
Resmi Kaynak  Valilik Basın

Valilik önünde Diyarbakır Valisi tarafından karşılanan Tekin, şeref defterini imzaladı. Bir süre Diyarbakır Valisi ile görüşen Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, daha sonra Valilik Hevsel Salonunda gerçekleştirilen “İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı’na başkanlık etti. Toplantı sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Tekin, bakanlık olarak merkez teşkilatında mümkün olduğunca az vakit geçirdiklerini, taşrada doğrudan sorunları yerinden tespit edip çözüm üretme, bu anlamda istişare yapma çalışmaları kapsamında kente geldiklerini söyledi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ekibiyle bir değerlendirme toplantısı yaptıklarını kaydeden Tekin, toplantıda atılması gereken adımlarla, yürüyen işlerle ilgili istişarede bulunduklarını belirtti. Toplantının verimli geçtiğini anlatan Tekin, Diyarbakır'da 2002-2003 eğitim öğretim yılındaki derslik sayısı, öğrenci başına düşen öğretmen sayısı istatistikleri bakımından çok belirgin, gözle görülür değişiklikler yapıldığını bildirdi.

Türkiye'de 2002-2003 eğitim öğretim yılındaki derslik sayısının üç katına yakın derslik inşa edildiğini vurgulayan Tekin, şöyle konuştu: "Şu anda halihazırda sistemde aktif olarak çalışan öğretmenlerin yaklaşık yüzde 80'i bu son 20 yıllık periyotta atandı. Bütün bu fiziki göstergelerin artırmasıyla Türkiye genelinde olduğu gibi Diyarbakır'da da derslik başına düşen öğrenci sayısı ilkokul ve ortaokullarımız için 23, ortaöğretimde 22'ye düştü. Genel ortalama olarak Türkiye ortalaması da bu civarda zaten. Aynı zamanda OECD ortalamaları da hemen hemen bu rakamlara muadil. Dolayısıyla fiziki altyapı açısından ciddi bir sorunumuz yok. Aynı şekilde öğretmen başına düşen öğrenci sayısı itibarıyla da temel eğitimde yani ilkokullarda ve ortaokullarda öğretmen başına 14, ortaöğretim kurumlarımızda yani liselerimizde ise 12 öğrenci düşmekte. Bu da oldukça iyi bir ortalama. Buna rağmen gerek yeni yapılan okullarımız gerek artan nüfus hızının karşılanması, eğitim öğretim ihtiyaçlarının karşılanması açısından yeni dönemde de yatırım ve insan kaynağı açısından Diyarbakır'a yeni takviyeler de olacak."

Diyarbakır'da 2024-2025 eğitim öğretim yılında inşaatı devam eden yaklaşık bin dersliğin hizmete sunulacağını bildiren Tekin, ihtiyaç duyulan branşlarla ilgili olarak da öğretmen atama süreçlerinin devam edeceğini aktardı.Eğitim öğretim niteliğiyle ilgili yeni projelerin hayata geçirileceğini anlatan Tekin, yarın Diyarbakır'da Öğretmen Odası etkinliği yapacaklarını, toplantıda öğretmenlerle bir araya geleceklerini ve onları dinleyeceklerini kaydetti.

Bakan Tekin, Diyarbakır Annelerini Ziyaret Etti

Milli Eğitim Bakanı Tekin, Diyarbakır'daki temasları kapsamında, eski HDP il binası önünde 1704 gündür oturma eylemini sürdüren aileleri ziyaret ederek, onlarla görüştü.Aileler Tekin'i ellerinde Türk bayrakları ve çocuklarının fotoğrafıyla karşıladı. Bakan Tekin, tek tek görüştüğü ailelere karanfil verdi.

Anahtar Kelimeler:
 • 2
  SEVDİM
 • 2
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 2
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
DÜAK Ekibi Kayıp Çocuğa UlaştıÖnceki Haber

DÜAK Ekibi Kayıp Çocuğa Ulaştı

Çiftçilere 445 Milyon Liralık Tarımsal Destek Ödemesi YapılıyorSonraki Haber

Çiftçilere 445 Milyon Liralık Tarımsal D...

Yorum Yazın

Reklam Alnı