Reklamı Geç
Sosyal Medyamız
Diyarbakır
DOLAR18.6452
EURO19.6508
ALTIN1077.0
Sosyal Medyamız

Diyarbakır'da 2 Bin Metre Derinlikte Jeotermal Su Kaynağına Ulaşıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Diyarbakır'da 2 Bin Metre Derinlikte Jeotermal Su Kaynağına Ulaşıldı
Sosyal Medyamız
Abone ol
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İle Maden Tetkik Ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü Tarafından Ortaklaşa Yürütülen Projede Jeotermal Kaynak Suyu Bulundu.
Şeran Plaza

Haber Muhabiri Ali Şeran
Resmi Kaynak D.B.B Basın

Kaynak Geliştirme Daire Başkanlığı, , Sur ilçesi Çarıklı mahallesi mevkiinde4 bin 660 hektar alan üzerinde yapılan çalışmalarda açığa çıkan Jeotermal kaynak suyu mineral değerleri ve sıcaklığına bağlı olarak turizm ve tarımsal amaçlı olarak değerlendirilecek.

2 Bin Metrelerde 60 Derece SıcaklıkDiyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili alanda incelemelerde bulundu. incelemelerin ardından yaptığı açıklamada, kentte bir termal su kaynağını bulmanın sevincini yaşadıklarını söyledi. Yapılan etüt çalışmaları ile sonucunda 8 Haziran 2022'de Büyükşehir Belediyesi ile MTA’nın sondaj çalışmalarını başlattıklarını ifade eden Vali Su, ilk tespitlere göre yaklaşık 2 bin metrelerde 60 derece sıcaklığında su çıktığını belirtti.

“Termal Turizmi, Seracılık Ve Isıtmada Kullanılması Planlanıyor”Diyarbakır Valisi, ilk analizlerde suyun mineral seviyesinin yüksek olduğunu, saniyede 25 litre su elde edildiğini kaydederek mevcut durumun değişkenlik gösterebileceğini aktardı. Diyarbakır Valisi , şöyle konuştu: “İnanıyorum ki burada bulduğumuz termal su kaynağı, ilimizin başta termal turizmin gelişmesine, seracılık faaliyetlerinin gelişmesine, ısıtma konusunda da çok ciddi bir destek sağlayacak diye düşünüyorum. Şimdiden ilimize bulduğumuz termal su kaynağının hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Çalışmalarımız bundan sonra da hızla devam edecek. Bunların detay çalışmaları, analiz çalışmaları, bunların tamamını MTA ile birlikte yapıp gerçekleştirmiş olacağız. Sonra da burada inşallah güzel tesisler yapılarak ilimizin ülkemizin hizmetine sunmuş olacağız.”

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sahte Dolar Malzemesiyle Yakalanan Zanlı TutuklandıÖnceki Haber

Sahte Dolar Malzemesiyle Yakalanan Zanlı...

DİSKİ Dicle Atıksu Arıtma Tesisinin Temeli AtıldıSonraki Haber

DİSKİ Dicle Atıksu Arıtma Tesisinin Teme...

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar