CHP’li Tanrıkulu’ndan TMO Hakkında Suç Duyurusu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP’li Tanrıkulu’ndan TMO Hakkında Suç Duyurusu
Abone ol
Cumhuriyet Halk Partisi Diyarbakır Milletvekili Avukat Sezgin Tanrıkulu, Toprak Mahsulleri Ofisi Hakkında Üreticiyi Mağdur Ettiği Gerekçesiyle Suç Duyurusunda Bulundu.
Online Randevu

Haber Muhabiri Ali Şeran
Resmi Kaynak Ercan Çağlayan

CHP’li Tanrıkulu, TMO’nunn çiftçilerin ürünleri için randevu vermediğini ve yeterli depolama sağlayamamadığını, TMO yetkililerinin, TCK 237. maddesinde yer alan fiyatları etkileme suçunu işlediklerini belirterek yetkililer ve aracılar hakkında suç duyurusunda bulundu.  Tanrıkulu, Diyarbakır Adliyesine sunduğu suç duyurusu dilekçesinde şu ifadelere yer verdi: “2-11.12.1984 tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Toprak Mahsulleri ofis düzenlemesinin 4. maddesinde TMO’nun amacı olarak üreticiler yönünden hububat fiyatlamanın normalin altına düşmesine ve tüketici yönünden ise halk aleyhine anormal derecede yükselmesini önlemek amacıyla ürün piyasası ile ilgili olarak önleyici ve düzenleyici tedbirler almakla yükümlü olduğu belirtilmiştir. Bu minvalde yaklaşık bir aydır ülke kamuoyunda Diyarbakır ve diğer illerde hububat alım yöntemleri tartışma konusu olmuştur. Bu yıla özgü olarak TMO’nun üreticinin elindeki malları geçen yıllara göre farklı bir düzenleyici politika uygulayarak üreticinin elindeki malları geç aldığı tespit edilmiştir. Bu haliyle TMO’nun izlemiş olduğu çalışma politikası en başta üreticiyi ve devamında tüketici zor durumda bırakacaktır. TMO’nun söz konusu bu çalışma politikası TCK’nın 237. maddesinde belirtilen fiyat ekileme ve TCK’nın 257 maddesinde belirtilen görevi kötüye kullanma suçlarını ihlal etmektedir. Zira TMO’nun anlaşılmaz alım politikası kişilerin mağduriyetini ve kamunun zarar olmaktadır.

TMO yetkilileri görevlerinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle sadece kamunun zararına sebep olmakla birlikte kişilere de haksız kazanç (malı düşük fiyatta alan tefeci ve aracılar) sağlamasına yola açmaktadır. Ayrıca hububat fiyatlarını etkilemek suretiyle TCK 237. maddesinde yer alan fiyatları etkileme suçunu işlediklerini değerlendirmekteyiz. Çiftçilerin mahsullerini aracı olmadan satın almaya olanak sağlayan TMO uzun zamandır çiftçilere geç randevu vererek ya üreticiyi aracı ya da tefecilere mahkum ederek ya da Buğday ve arpa hasadına başlayan çiftçilerin ürünlerini depolamak zorunda kalarak ve nakliye masraflarının gitgide artarak ve çitçileri olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Ürünlerini tüccarlara satarlarsa devletin verdiği teşvikten yararlanamayacak olan çitçiler ürünü zararına satmaya zorlanıyor.

Ekim sürecinde yaşanan zorlukların ardından hasat dönemine giren çiftçiler, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) randevu vermemesi nedeniyle mahsullerini aracılara düşük ücretle satmaya zorlanmaktadır. TMO, ekmeklik buğdayda ton başına 8 bin 250 TL, arpada 7 bin TL alım fiyatı açıkladı. Buğdayda ton başına bin TL, arpada ise 500 devlet desteği verileceği belirtildi. TMO, destekle birlikte ton başına 9 bin 250 TL fiyat verirken, tüccarlar ise 6 bin 250 TL’den alım yaptığı bilinmektedir. Aracıların ton başına 300,00 TL 500,00 TL komisyon aldıkları da kamuoyunun bilgisi dâhilindedir. Yapılan iş ve eylemlerle hem üreticiyi ve tüketiciyi hem de kamuyu zarara uğratan yetkililer hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak kamu davası açılmasını talep etmekteyiz. Yukarıda açıkladığım nedenlerle Sayın Savcılığınızca soruşturma sürecinde belirleyeceği suçlamaya konu iş ve eylemlerinden sorumlu olan kişi ya da kişiler hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak haklarında kamu davası açılmasını saygılarımla arz ve talep ederim.”


 • 2
  SEVDİM
 • 2
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AK Partililerden TMO’ya ZiyaretÖnceki Haber

AK Partililerden TMO’ya Ziyaret

DBB Sporcusu Minikler Türkiye Şampiyonasında Dereceye GirdiSonraki Haber

DBB Sporcusu Minikler Türkiye Şampiyonas...

Yorum Yazın

Online Randevu