Büyük Dolandırıcılık Şebekesi Çökertildi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Büyük Dolandırıcılık Şebekesi Çökertildi
Abone ol
Türkiye Genelinde İnternet Üzerinden Dolandırıcılık Yapan Ve Aralarında Devlet Memurlarının Da Olduğu Suç Örgütüne Yönelik Diyarbakır Merkezli 5 İlde Düzenlenen Operasyonda Gözaltına Alınan 16 Şüpheli Adliyeye Sevk Edildi. Adliyeye çıkarılan 16 kişiden 14 kişi tutuklandı 1 kişi adli kontrol 1 kişi savcılıkça serbest kalmıştır.

Haber Muhabiri Ali Şeran
Resmi Kaynak Diyarbakır Emniyet Basın

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri 2021 yılında sosyal medya sitelerinde ve ikinci el satış platformlarında dolandırıcılık suçunu işleyen suç örgütünün Diyarbakır ayağını çökertmiş operasyon neticesi çok sayıda şüpheli tutuklanmıştı. Diyarbakır polisinin suç örgütü ile ilgili yapmış olduğu kapsamlı çalışmada; Ülke genelinde internet üzerinden dolandırıcılık yapan ve aralarında devlet memurlarının da yer aldığı suç örgütü üyelerince 30 olayda mağdurların zararının yaklaşık olarak 2.000.000 TL olduğu, suç örgütü üyelerinin ele geçirdikleri paraları kripto para hesaplarına aktardıkları ve birkaç hesap dolaştırdıktan sonra temiz hesap olarak adlandırdıkları hesaplara havaleler yaparak parayı çektikleri, son bir yıllık dönemde suç kaynaklı olduğu değerlendirilen 26.000.000 TL civarında işlem hacmi varlığını tespit etmiştir.

Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri başta örgüt elebaşı konumunda olan şüpheliyi tespit etmek, sadece kod adı kullanan, açık kimlik ve irtibat bilgileri tespit edilemeyen şüphelileri tespit etmek ve örgütü tamamen bitirmek amacıyla 3 ay detaylı ve çok yönlü çalışmalar yapmış, 04/04/2022 günü Gaziantep, Mersin, Malatya ve Antalya illerinde 15 farklı adrese eş zamanlı operasyon düzenlenerek 16 şüpheli gözaltına alınmıştır. Yapılan aramalarda şüphelilerin dolandırıcılık eylemlerinde kullanılan çok sayıda laptop, cep telefonu, simkart gibi dijital bulgular, pos makineleri, çek - senet ve tapu belgesine el konulmuştur. Şüphelilerin beyanlarına göre; Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde faaliyet gösteren dolandırıcılık suç örgütüne yönelik yapılan en büyük operasyonu olduğu bilgisi alınmıştır.07.04.2022 günü şüphelilerin tamamı Asayiş Şube Müdürlüğünde tamamlanan işlemlerin ardından adli makamlara sevk edilmiştir.

Anahtar Kelimeler:
 • 1
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 1
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
‘’Maslow’un Bodrum Katı’’ Çıktı!Önceki Haber

‘’Maslow’un Bodrum Katı’’ Çıktı!

FETÖ Operasyonunda 5 Şüpheli YakalandıSonraki Haber

FETÖ Operasyonunda 5 Şüpheli Yakalandı

Yorum Yazın