Atik “Karakış Kapıda Asgari Ücretli Maaşını Isınmaya Harcayacak”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Atik “Karakış Kapıda Asgari Ücretli Maaşını Isınmaya Harcayacak”
Abone ol
(CHP) Diyarbakır İl Başkanı Doğalgaza Yapılan Zamların Dar Gelirliyi Üstesinden Gelemeyecekleri Yükün Altına Koyduğunu Belirterek “Asgari Ücretle Geçinmek Zorunda Kalan Yurttaşlar Ya Maaşının Neredeyse Yarısını Doğalgaza Verecek Ya Da Battaniye İle Isınmak Zorunda Kalacak” Dedi.
Online Randevu

Haber Muhabiri Ali Şeran
Resmi Kaynak CHP Diyarbakır İl Basın

CHP Diyarbakır İl Başkanı kapıyı çalan karakışın, yapılan zamlarla artık üstesinden gelinemeyecek düzeye gelen doğalgaz ile ısınmak zorunda kalan yurttaşların belini bükeceğini söyledi. Uzmanların, bu yılki kışın, uzun yılların en zorlu kışı olabileceği yönündeki uyarılarını hatırlatan CHP Diyarbakır İl Başkanı “Kış gelince insanlar ısınmak için ya doğalgaz ya da elektrik kullanmak zorunda. Elektrik kullanımı artık hayal oldu. Çünkü fahiş zamlar, insanları elektrik gibi çarptı. Doğalgaza yapılan zamlar ise üstesinden gelinemeyecek denli ağır. Bu yükü çalışanların yarısının asgari ücretin altında maaş aldığı ülkemizde, hanelerin karşılaması mümkün değil. Yetkililer ülkenin doğalgaz koridoru olduğu ile ilgili caka satmalarına bakmayın. Vatandaş, ülkeden geçip giden doğalgazın vanasına bile dokunamıyor. Böyle koridor olmaz olsun. Siz o koridorlarla gurur duymaya devam edin. Biz evindeki koridorlarda ısınmak için battaniyenin altına sığınan yaşlılarımızı, çocuklarımızı görüyoruz sayaçlara bakarken. Çünkü biliyoruz ki bu zamlardan sonra asgari ücretli maaşının en az yüzde 40’ını ısınmak istiyorsa doğalgaza verecek. Veremiyorsa battaniyeye sarılmaya devam edecek. İktidarın yurttaşımıza reva gördüğü konfor budur” dedi.

Türkiye’deki güncel koşullarda enerjiye erişimin artık insani bir hak olmaktan çıkıp, lüks haline geldiğini vurgulayanCHP Diyarbakır İl Başkanı, yurttaşların ya ısınmaktan vazgeçeceğini ya da fahiş ödemeleri göğüslemek zorunda kalacağını söyledi. Elektrik konut tarifesine bu yıl içinde üç ayrı kademeye gelen zamlarla, en düşük kademede yüzde 89,5, yüksek kademede ise yüzde 185 zam yapıldığını dile getiren CHP Diyarbakır İl Başkanı, doğalgazın da zamdan nasibini aldığını söyledi. Doğalgaza yapılan üç ayrı zamla totalde yüzde 164,1 zamlandığını dile getiren CHP Diyarbakır İl Başkanı, şöyle devam etti: “Yani elektrik faturaları 3 kat, doğalgaz faturaları da 2,5 kat arttı. Ortalama bir hane için ısınma amacıyla doğalgaz kullanılırsa, yurttaşın 2 bin 200 Tl ödemeyi göze alması gerekiyor. Yani asgari ücretin yüzde 40’ını ısınmaya ayırması lazım. Bunu yapabilecek kaç hane olabilir. Bu da şunu gösteriyor. Birkaç ay asgari ücretli büyük sıkıntılar yaşayacak”

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Siirt'te 6 Şüpheli YakalandıÖnceki Haber

Siirt'te 6 Şüpheli Yakalandı

Düzce'de 5.9 Şiddetinde Deprem!Sonraki Haber

Düzce'de 5.9 Şiddetinde Deprem!

Yorum Yazın

Online Randevu