Atanamayan Uzman Çavuşlar Haklarını Arıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Atanamayan Uzman Çavuşlar Haklarını Arıyor
Abone ol
Uzman Çavuşlar Kamu Kurum Ve Kuruluşlarının Boş Memur Kadrolarına Atanması Yönünde Önlerine Çıkarılan Engellere Tepki Gösterdi.
Online Randevu

Haber Muhabiri Haber Merkezi
Resmi Kaynak Ali Şeran

"Uzman Çavuşların 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümleri çerçevesinde yapılan atamaları 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununun 5'inci maddesinin son fıkrası ile Uzman Erbaş Yönetmeliği hükümlerine göre yürütülmektedir." 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununun 5'inci maddesinin son fıkrasında ; "Uzman Erbaşların 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 92'nci maddesi hükmünden yararlanabilmeleri için en az yedi hizmet yılını tamamlamış olmaları gerekir." denilmektedir.

Bu durumda Türk Silahlı Kuvvetlerinde en az 7 hizmet yılı süresini dolduran ve kendi isteği ile görevinden ayrılan Uzman Çavuşlar Kamu Kurum ve Kuruluşlarının boş Memur Kadrolarına atanma hakkına sahiptirler.2016 yılından önce göreve başlayan ve 2 yıl görev yapmaya müteakiben bırakmak zorunda kalan Uzman Çavuşlarda hak kaybına uğramıştır. Bu Uzman Çavuşların Kazanılmış Haklarıdır. Lakin hak sahibi binlerce Kahraman Uzman Çavuş Kazanılmış Hakları olmasına rağmen yıllardır Kamuda Memurluk Kadrolarına atanamamaktadır. Kamu kurum ve kuruluşları Atanma taleplerine Personel Alımı Yapmıyoruz, Atanabileceğiniz boş kadromuz yoktur, hizmetinize ihtiyacımız yoktur, personel giderlerimiz fazladır vb şeklinde cevaplar vererek olumsuz yanıt vermektedirler. Yukarıda söz edilen kanun maddesinde atanma hakkında sadece usul belirtilmiş Vatan ve Millet için sahada canını ortaya koyarak görev yapan Kahramanların Atanma taleplerinin kurumlarca kabul edilmesi yönünde herhangi bir açıklama olmaması nedeniyle ve atama takdirinin Kurumların inisiyatifine bırakılması sebebiyle Kazanılmış Hakkımız olmasına rağmen Atanamıyoruz.

Aynı üniforma altında terörle ve teröristlerle Kahramanca mücadele etmiş fakat Şehit ve Gazi olmuş Uzman Çavuslar 3173 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında; Şehit yakınları-Gazi ve Gazi yakınları Devletimiz tarafından Yılın belirli aylarında Kamu Kurum ve Kuruluşlarının boş Memur ve işçi kadrolarına hak sahipliğinin tespitinden sonra kura ile atandırılarak istihdamları sağlanmaktadır. Bu mücadele de bir şekilde sağ kalıp silah arkadaşlarının kanını yerde koymayan ilerleyen süreçte bir şekilde mesleğinden ayrılan Uzman Çavuşlar ise bir başlarına ellerinde bir kanun maddesi ile kurum kurum gezip Atanabileceği Atanma başvurusunu kabul edebilecek yer aramaktadır. Yaşanan mağduriyetin bitirilmesi ve Kahramanların haklarının teslimi için bir defaya mahsus olmak üzere 3173 sayılı kanunda belirtilen atama şeklinde yada 6191 sayılı kanuna tabi Sözleşmeli Erlerin kamuda istihdamı yönünde hazırlanan yönetmelik benzeri bir yönetmelik ile kamuda Memuriyete Atanmalarının Devletimiz eliyle yapılmasını istiyoruz.

Anahtar Kelimeler:
 • 156
  SEVDİM
 • 122
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 160
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Siirt'te Jandarma OperasyonuÖnceki Haber

Siirt'te Jandarma Operasyonu

Başyazarımız Çepik’ten, Diyarbakır Aile Ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne ZiyaretSonraki Haber

Başyazarımız Çepik’ten, Diyarbakır Aile...

Haber Yorumları

 • Tuba ALTINER09-12-2023 00:24

  #eskiuzmançavuşlar İnandık Hakkımız Başaracağız.

 • Hakan Tosun02-12-2023 22:38

  #EskiUzmanÇavuşlarİNANDIK BAŞARACAĞIZ ????

 • Emrah Ertan02-12-2023 11:47

  Eski Uzman Çavuşlar Olarak Verilmiş Olduğunuz Destek Ve Değer İçi Teşekkür Ederim.

 • Güven Gürbüz02-12-2023 07:15

  #Eskiuzmançavuşlar Olarak Bizlere Verdiğiniz Değerli Desteğiniz İçin Çok Teşekkür Ederiz Sesimiz Olduğunuz İçin Size Çok Minnettarız Haklı Davamızda Desteğinizin Devamını Diliyoruz.

 • Vural01-12-2023 23:19

  #Eskiuzmançavuşlar İnandık Başaracağız Hakkımız Olan Memuriyeti Talep Ediyoruz.

 • Serdar GEDİKLİ01-12-2023 21:43

  Yüreğimizin Derinliklerinde Vatan Aşkının Kutsiyetiyle, Gök Kubbenin Ve Gönüllerimizin Zirvesinde Dalgalanan Şanlı Türk Bayrağının, Kahraman Yürekli Evlatları #Eskiuzmançavuşlar Kurum İnisiyatifiyle Değil Devlet Eliyle Atama Bekliyoruz.

Yorum Yazın

Online Randevu