SON DAKİKA

Vali Karaloğlu Üniversite Öğrencilerinin Çayını İçti

Bu haber 22 Şubat 2019 - 14:07 'de eklendi ve 63 views kez görüntülendi.

Haber Ali Şeran / Antalya 

Vali Münir Karaloğlu Akdeniz Üniversitesi Olbia Çarşısında Öğrencilerin Çayını İçip Onlarla Sohbet Etti. Stand Çalışması Yapan Fenerbahçeli Öğrencileri Bir Maç İçin Bilet Sözü Verdi.Vali Münir Karaloğlu, Akdeniz Üniversitesi’nde Öğrencilerle Bir Araya Geldi Üniversite Öğrencileriyle Mesleki Tecrübelerini Paylaştı. Antalya’nın Tarihi Değerleri, Eğitim Hayatında Liyakat Ve Mesleki Gelişimin Hakkında Hasbihal Edip Öğrencilerin Sorularını Cevapladı.Akdeniz Üniversitesi Olbia Çarşısı Topluluk Odalarında Öğrencilerle Bir Araya Gelen Vali Münir Karaloğlu’na Rektör Prof. Dr. Mustafa Ünal ve Genel Sekreter Ali Serinoğlu’da Eşlik Etti.

Kaymakamlığın Kızıl Elması Valiliktir

Vali Olmak İsteyen Ve Vali Olmak İçin Kaymakam Olmanın Zorunlu Olup Olmadığını Soran Öğrencilere Yanıt Veren Vali Münir Karaloğlu, “Vali Olmak İçin Kaymakam Olma Mecburiyeti Yok Ama Geleneksel Olarak Valilerin Yüzde Doksan Dokuzu Kaymakamlar Arasından Atanıyor. Zaman Zaman Acaba Diğer Meslek Memurlarını da Atasak mı, Atamasak mı Tartışmaları da Oluyor. Çeşitlendirme Açısından Bunun Faydalı Olduğunu Düşünenler Var Düşünmeyenler Var Ama Kaymakam Mesleğinin de Kızıl Elması Valiliktir.” Dedi.

Kaymakam Olmak Vali Olmaya Göre Daha Zor

Kaymakam Olmanın Vali Olmaya Göre Daha Zor Olduğuna Dikkat Çeken Vali Karaloğlu Vali Olabilmek İçin Geçen Süreci Şu Cümlelerle Anlattı: “Vali Olabilmek İçin Bir Sürü Sınav Sürecini Geçerek, Önce Kaymakam Adayı Oluyorsunuz. Adaylık Süreci Üç Yıl Bazen Dört Yıl Oluyor. Yurtiçi Ve Yurt Dışı Eğitimleri Olan Uzun Bir Adaylık Süreci Var. Yurtiçinde Valinin Yanında, Kaymakamın Yanında, Mülki Müfettişin Yanında Olmak Üzere Çeşitli Ara Dönemleri Olan Bir Adaylık Sürecinden Sonra Tekrar Sınava Girerek Kaymakam Oluyorsunuz. Adaylıktan Geçerken De Sınava Giriyorsunuz.”

Bulunduğunuz Yerin Potansiyelini Ortaya Çıkartın

Kaymakam Olduktan Sonra Sıradan İşler Yapmayıp Öne Çıkanların Vali Olabileceğini Vurgulayan Vali Karaloğlu “Sıradan İşler Yaparsanız. Kimse Sizi Bulup Da Vali Yapmaz.Vali Olmak İçin Vali Bulunduğunuz Yerin Potansiyelini Ortaya Çıkarmanız Lazım. Kaymakam Atandıktan Sonra Sadece Önünüze Konulan Evrağa İmza Atsanız da Ayın Sonunda Devlet Size Aynı Maaşı Verir, Kendinizi Yıpratsanız Bir Sürü Ekstra İş Yapsanız Da Aynı Maaşı Verir. Farklı Bir Şey Vermez. Ancak Mesela 60 Kişi Kaymakamlığa Başlıdığını Düşünürsek Yolda Bazıları Dökülüyor, Bilmem Ne Oluyor Onun Dışında Seçile, Seçile Ya Beş Ya 10 Tanesi Vali Olabiliyor. İşini İyi Yapan Çalıştığı Yere Değer Katanlar Oluyor.”  İfadelerini Kullandı.Kaymakamlık Yıllarında Yaşadıkları Anıları Öğrencilerle Paylaşan Vali Münir Karaloğlu İlk Atandığı Yerin 2 Köy Ve Bir Merkezi Olan Yaklaşık Yedi Bin Nüfuslu Kırıkkale’nin Karakeçeli İlçesi Olduğunu Ve Yine Kaymakam Olarak Göreve Başlasa Oradan Başlamak İsteyeceğini Belirtti.

Hayata Değer Katın, İşinizi Severek Yapın

Mesleki Açıdan Tüm Öğrencilere İşlerini Severek Yapmaları Gerektiğini Belirten Vali Münir Karaloğlu “Öğretmen De Olsanız Kaymakam da Olsanız Doktor da Olsanız Hakim, Savcı da Olsanız Atandığınız İlçeyi, İli Çok İyi Çalışmanız Lazım. Kültürünü, İnancını Mezhebini, Sorunlarını, İyi Öğrenin Mesleğe Başlarken Sanki Yıllardır Orada Bulunuyormuş Gibi Kendinizi Hazırlayın. Görev Yerinize Gidince De İşinizi İyi Yapan Çalıştığınız Yere Değer Katan Olun. Hangi İşi Yaparsanız Yapın Hayata Değer Katın. Değer Kattınız Ve Görmediler Mi? Bir Yerden Çıkıp Sizi Bulur. Bu Dünya Da Olması Öteki Dünyada Olur. Ama İşinizi Doğru Yapmadınız Haketmeden Maaş Aldınız. Bu Dünyada Size Kimse Ceza Vermedi Kurtardınız Mı? Hayır.  Yine Kurtaramadınız Öteki Taraf Var. Yaptığımız İşi Doğru Düzgün Yapacağız. Bulunduğumuz Yere Değer Katacağız” İfadelerine Yer Verdi.

Fetih Kutlamaları Çok Önemli

Valilik Dışında Antalya’nın Tarihi Değerleri, Şehzade Korkut Cami Gibi Önemli Tarihi Eserler Hakkında Gençlerin Sorularını Yanıtlayan Vali Karaloğlu, Antalya’nın Fethinin Öneminden Bahsetti. Fetih Kutlamalarının Antalya’daki Türk Ve İslam Tarihinin Daha İyi Anlaşılması Ve Bu Topraklarla Olan Bağlılığımızın Daha Da Artmasına Vesile Olduğunu Belirten Vali Karaloğlu Mart Ayında Gerçekleşecek Fetih Kutlamalarına Öğrencileri Davet Etti.

Artık Dijital Okuryazarlık Geçerli

Öğrencilere Kendilerine Sürekli Yenilikler Katmaları Ve Çağa Uydurmaları Gerektiğine De Değinen Vali Münir Karaloğlu “Bundan 40 Yıl Önce Okuryazar Olmak Çok Önemliydi. Sonra Bilgisayar Okuryazarlığı Diye Bir Şey Çıktı. Okuryazar Olmak Yetmedi. Şimdi Yeni Çağda Dijital Okuryazar Olmanız Gerekiyor. Şu An Da Bilgiye Ulaşmak Zor Değil. Şu Anda Herkesin Kütüphanesi Cebinde Geziyor. Nereden Mezun Olursanız Olun En İyi Okuldan Bile Mezun Olsanız İşsiz Kalabilrisiniz. Özellikle Bu Çağda Öyle. Kendinizi Çok Özel Bir Şekilde Yetiştirmeniz Lazım. Eğer Çağın Gereğiyle Kendinizi Donatmazsanız. Çok Sıradan Adamlar Olursunuz. Nereden Mezun Olursanız Olun Aranan İnsan Olmak Zorundasınız. Sıradan Olursanız Diplomanız Size Hiçbir Şey Vermez” Dedi.

Öğrencilerle Çay İçip Maça Bilet Sözü Verdi

Öğrencilerle Sohbet Edip Sorularını Cevapladıktan Sonra Olbia Çarşısını Gezen Vali Münir Karaloğlu Çarşıdaki Kafelerde Bulunan Öğrencilerin Masalarını Oturup Öğrencilerin Çayını İçti. Öğrencilerin Sıkıntılarını Ve Antalya Hakkındaki Düşüncelerini Soran Vali Münir Karaloğlu Stand Çalışması Yapan Fenerbahçeli Öğrencilerin Daveti Üzerine Standlarını Ziyaret Etti. Vali Münir Karaloğlu’nu Tezahüratlarla Karşılayan Ve Kendisinden Destek İsteyen Öğrencilere Vali Karaloğlu Bir Maç İçin Bilet Sözü Verdi.Kaynak Antalya Valiliği Basın Bürosu