SON DAKİKA

Türkiye’de Bir İlk, Dtso Tarafından Kadın Meclisi Kuruldu

Bu haber 20 Şubat 2019 - 8:34 'de eklendi ve 72 views kez görüntülendi.

Haber Ali Şeran / Diyarbakır

Diyarbakır Ticaret Ve Sanayi Odası Kadınların Ekonomik Alanda Güçlenmesini Ve Karar Mekanizmalarına Katılımını Desteklemeyi Amaç Edinmiştir. DTSO, Bu Yöndeki Çalışmalarının İlk Adımı Olarak Kendi Bünyesinde Bir Kadın Meclisi Kurmaya Karar Vermiştir. DTSO Kadın Meclisi İle Türkiye’de Bir İlki Gerçekleştirmektedir. Bilindiği Üzere, Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin En Belirgin Dengesizliği Ekonomik Alanda Görülmektedir. Ülkemizde, Kadın Girişimci Sayısı Oldukça Düşük Olduğu Gibi, Ekonomik Alanda Faaliyet Gösteren Sivil Toplum Kuruluşlarının Karar Alma Organlarında da Kadınlar Yok Denecek Kadar Azdır. DTSO, Kadınlara Ekonomik Alanda Yaşadıkları Zorluklar Ve Özgün Sorunlarının Üstesinden Gelecek Desteği Vermeye Kararlıdır. Bu Amaçla, Ülkemizdeki Tüm Diğer Sivil Toplum Kuruluşlarına Örnek Olmak Üzere Aktif, Karar Alıcı Ve Yetkili Kadın Girişimci Sayısının Artırılması Ve Kadın Üyelerin Karar Alma Mekanizmalarına Katılımını Teşvik Amacıyla Kendi Bünyesinde Bir Kadın Meclisi Kurarak Yeni Bir Kurumsallaşmaya Gitmektedir.

Diğer Ülke Örneklerini İncelediğimizde, Genellikle Kadınların Erkeklerin Hâkim Olduğu Sivil Toplum Kuruluşlarına Paralel, Sadece Kadınların Üye Olduğu Ticaret Ve Sanayi Odaları Kurduğunu Görüyoruz. DTSO İse Kadın-Erkek Eşitlikçi Bir Bakış Açısından Hareketle, Kadınların Kendi Bünyesinde Güçlenmesini Ve Yönetim Organlarında Kadın-Erkek Birlikte Çalışmayı Hedeflemektedir.  DTSO Bünyesinde Kadın Girişimcilerin Ve Kadın Sivil Toplum Örgütlerinin İşbirliğinde Hazırlanan Kadın Meclisi Taslak Tüzüğü 18 Ekim 2018 Tarihinde DTSO Meclisi Tarafından Onaylanmıştır.Kadın Meclisi DTSO’ya Kayıtlı Aktif Kadın Üyelerin Katılımı İle 05 Nisan 2019 Tarihinde Yapılacak Seçimle Belirlenecektir. Bu Seçimde 48 Kişilik Kadın Meclisi Ve Sonrasında Meclisin Kendi İçinden 7 Kişilik Bir Yürütme Kurulu Seçilecektir. Ayrıca DTSO Bünyesinde Kadınların Katılımı İle Bir Yüksek İstişare Kurulu Oluşturulması Hedeflenmektedir.

5 Nisan Tarihinde Yapılacak Seçimlere Seçmen Olarak Katılacak Kadın Üyelerin Listesi 25 Şubat’tan İtibaren Odamızdan Temin Edilebilir. Kadın Meclis Üyeliğine Aday Olmak İsteyen Kadın Üyeler İse 25 Mart 2019 Tarihine Kadar Odamıza Başvurabilirler.Kadın Meclisi Seçim Sürecini DTSO Organlarında Yer Alan Ve Meclis Tüzük Çalışmalarını Da Yürüten Kurucular Kurulu Organize Edecektir. Kurucular Kurulu, Seçim Döneminde Aday Olmak İsteyen Kadınların Desteklenmesi,Kadın Meclisi’nin Tanıtımı Ve Seçimlerin Şeffaf, Tarafsız Ve Kadınların Aktif Katılımı İle Yürütülmesini Sağlayacaktır. Kurucular Kurulu Olarak Kadın Meclisi Hazırlık Çalışmalarında Bizlere Destek Sunan DTSO Meclis Başkanı, Yönetim Kurulu Başkanı Nezdinde DTSO Yönetim Kurulu Ve Meclisine, İşbirliği Sağladığımız Kadın Sivil Toplum Kuruluşlarına Ve Emeği Geçen Şemsa ÖZAR Ve Destek Sunan Arkadaşlarımıza Teşekkür Ediyoruz.

DTSO Kadın Meclisi Kurucular Kurulu

Cahide AKBEY
DTSO Yüksek İstişare Kurulu Üyesi
Ferda CEMİLOĞLU
DTSO Yüksek İstişare Kurulu Üyesi
Gülşen DURAN
DTSO Meclis Başkan Yardımcısı
Hediye ATAY
DTSO Meslek Komitesi Başkanı
Nevin İL
DTSO Yönetim Kurulu Üyesi
Ruşen YILMAZ
DTSO Meslek Komitesi Üyesi
Sevim VURAL
DTSO Yüksek İstişare Kurulu Üyesi