SON DAKİKA

Tillo’da ‘Işık Hadisesi’ İlgiyle İzlendi

Bu haber 22 Mart 2019 - 9:46 'de eklendi ve 95 views kez görüntülendi.

Haber Ali Şeran / Siirt

Unesco Dünya Mirası Listesine Eklenen “Işık Hadisesi” Yoğun İlgiyle İzlendi.Sabahın Çok Erken Saatlerinde Tillo Meydanına Akın Eden Vatandaşlar,Işık Hadisesini Büyük Bir Dikkat ve Hayranlıkla İzledi.Tillo’da İbrahim Hakkı Hazretleri’nin, ‘Hocamın Başucuna Doğmayan Güneşi Neyleyim’ Diyerek, Yaklaşık 255 Yıl Önce Hocası İsmail Fakirulah Hazretleri İçin Yaptırdığı Işık Düzeneği, Türbesinin İçindeki Sandukanın Başucuna Bir Kez Daha Aydınlattı.

Tillo İlçe Merkezinde Kur’an-I Kerim Tilaveti ve İlahilerle Başlayan Etkinlikte,Sabah Namazının Ardından Bir Araya Gelen Vatandaşlar, 2015’te Unesco Dünya Mirası Geçici Listesi’nde Yer Alan Hadiseyi İzlemek İçin Güneşin Doğmasını Bekledi.Tillo İlçe Meydanında Toplanan Yurdun Dört Bir Köşesinden Gelen Vatandaşlar, Dualar Eşliğinde Kurulan de ‘Işık Hadisesi’ni İzledi.

Vatandaşlar, Saat 06.33’te Gerçekleşen ve Yaklaşık 5 Dakika Süren Işık Olayını Meydanda Kurulan Dev Ekrandan; Vali Ali Fuat Atik, Siirt Belediyesi Başkan Vekili Ceyhun Dilşad Taşkın,Haberdiyarbakir.Org Haber Ajansı Genel Müdürü Süleyman Karaarslan,Türkiye Gençlik Vakfı (Tügva) Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan Bazı Protokol Üyeleri de Türbede İzledi.Hadisenin Gerçekleşmesi Sırasında Cep Telefonlarına Sarılanların da O Anları Kaydettiği Görüldü.Vali Atik ve Beraberindekiler, Daha Sonra İbrahim Hakkı Hazretleri Müzesi‘ni Ziyaret Etti.

Işık Hadisesi Nedir ?

İbrahim Hakkı Hazretleri, Tillo’da Kendisini Yetiştiren Hocası İsmail Fakirullah‘ın 1734 Yılında Vefat Etmesinin Ardından Çok Üzülmüş Ve ‘Hocamın Başucuna Doğmayan Güneşi Neyleyeyim‘ Diyerek Arayış İçerisine Girmiş. Hocasına,Yan Tarafında Kule Bulunan Bir Türbe ve Tillo’nun Yaklaşık 2,5 Kilometre Uzağındaki Bir Tepe Üzerine Taş Bir Duvar İnşa Etmiş.

Her Yıl Ekinokslarda, Yani 21 Mart Ve 23 Eylül Günlerinde Doğan Güneşin İlk Işıkları, Duvarın Ortasında Bulunan Pencereden Süzülen Güneş Işınları, Kuledeki Aynaya Yansıdıktan Sonra Işığın Kırılması Yöntemiyle Pencereden Türbeye ve Oradan da İsmail Fakirullah Hazretleri‘nin Başucuna Doğuyordu.1960’lı Yıllarda Yapılan Restorasyonda, Pencerenin Yerinin Değişmesi Sonucu Düzenek İzlenemez Hale Gelmişti. 23 Eylül 2011 Tarihinde, Siirt Valiliği, Başkent Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Cengiz Işık’ın Koordinatörlüğünde, Tübitak Gözlem Evi’nin Destekleri İle Oluşturulan Bir Bilim Ekibinin Üstün Gayretleriyle, Yeniden Çalışır Konuma Getirilerek, Üç Asırlık Sır Çözüldü.Kaynak Siirt Valiliği Basın Bürosu