SON DAKİKA

Şırnak’ta ‘Kaçak Elektrik İttifakı’

Bu haber 26 Nisan 2019 - 10:35 'de eklendi ve 214 views kez görüntülendi.

Haber Ali Şeran / Şırnak

Güneydoğu’da Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt Ve Şırnak İllerine Dağıtım Hizmeti Veren Dicle Elektrik, Her Gün Milyonlarca Liralık Ekonomik Kayba Neden Olan Kaçak Elektrik Kullanımıyla Mücadeleye Devam Ederken, Bunu Önlemeye Dönük Şirkete Yapılan Saldırılar İse Organize Biçimde Devam Ediyor. Kaçak Kullanım Oranının Yüzde 93 Olduğu Şırnak’ın Kumçatı Beldesinde,Sosyal Medya Üzerinden Örgütlenen Ve Adeta ‘Kaçak Elektrik İttifakı’ Kuran Kesimler, Jandarmanın Korumasına Rağmen Kaçak Kontrol Ekiplerine Geçit Vermedi.

Sorumluluk Bölgesinde Özelleştirme Öncesinde Yüzde 75’in Üzerinde Olan Kaçak Elektrik Kullanımını, Gerek Yatırımları,Gerekse Ödün Vermeden Gerçekleştirdiği Denetimleri Sayesinde Yüzde 60’a Kadar Düşüren Dicle Elektrik,Bu Oranı Daha Aşağıya Çekmek İçin Kaçak Kullanımla Mücadelesini Ara Vermeksizin Sürdürüyor. Şırnak İl Müdürlüğü Enerji Kayıplarına Bağlı 50 Ekip Kaçak Elektrik Kontrolü İçin Kaçak Elektrik Tüketiminin Yüzde 93 Olduğu Merkeze Bağlı Kumçatı Beldesine Gitti. Belde Girişinde Toplanan Ekipler, Güvenliğin Sağlanması İçin Jandarma İle Görüşürken, Bazı Kesimler Sosyal Medya Üzerinden Harekete Geçti. Bu Kesimler, İlçe Halkını Gelecek Olan Kaçak Elektrik Kontrolüne Karşı Uyararak, Mahallelerinde Toplanmaları ve Ekiplere Tepki Göstermeleri İçin Örgütlemeye Başladı. Sosyal Medyada Yapılan Bu Çağrılar Üzerine Neredeyse Beldede Yaşayan Herkes, Kaçak Elektrik Kontrolünü Önlemek İçin Adeta İttifak Oluşturarak Cadde ve Sokaklara Çıkıp Beklemeye Başladı.

Jandarmanın Korumasına Rağmen

Yaşanan Bu Durum Üzerine Jandarma Yetkilileri, Gelen Kaçak Kontrol Ekiplerinin Tamamının Beldeye Girmesi Durumunda Hepsini Birden Koruyamayacaklarını Bildirerek, Sadece Bir Kısmının Çalışma Yapmasını İstedi. Jandarmanın Güvenlik Kaygılarını Dikkate Alan Dicle Elektrik Yetkilileri De Bu Uyarıyı Dikkate Alarak Sadece 8 Ekibi Beldeye Gönderdi. Ancak Beldede Organize Biçimde Tüm İşyerleri Kapatıldığı, Evlerin Kapıları Açılmadığı Beldede Elektriklerin Bilinmeyen Kişilerce Kesildiği İçin Ekipler Çalışma Yapamadı. Beldenin Cadde Ve Sokaklarda Toplananlar İse, Ekip Araçlarını Taşlamaya Başladı. Bu Sırada Geçici Köy Korucusu Oldukları Bildirilen Bası Kişiler De Korkutmak Amacıyla Ellerindeki Otomatik Silahlarla Rastgele Havaya Ateş Açmaya Başladılar. Jandarmanın Korumasına Rağmen Beldede Çalışma Yapamayan Ekipler, Zırhlı Araçların Refakatinde Geri Dönmek Zorunda Kaldı. Taşlama Sırasında Araçların İçerisinde Bulunan Görevliler İse Büyük Korku Yaşadılar. Saldırıda 4 Araç Hasar Görürken, Yaralanan Kimsenin Olmaması İse Sevindirdi.

 Yüzde 93 Kaçak Tüketim Var

Kumçatı Beldesinde 944 Kayıtlı Abone Bulunmasına Karşın Yaklaşık 400 De Kayıt Dışı Abone Bulunduğunu Belirten Dicle Elektrik Yetkilileri, Buradaki Kaçak Tüketimin Yüzde 90’ın Üzerinde Olduğuna Dikkat Çektiler. Yetkililer, ‘’Beldede Tüketilen Enerji Miktarı 2 Milyon Kwh’nin Üzerinde. Ancak Kayıt Altındaki Tüketim Miktarı 140 Bin Kwh Bile Değil. Bu Da Kumçatı Beldesindeki Kaçak Elektrik Oranının Yüzde 93 Olduğunu Ortaya Koyuyor. Ortada Çok Ciddi, Kabul Edilmesi Mümkün Olmayan Bir Oranda Kaçak Elektrik Tüketimi Var. Her Ay 1 Milyon Lira Dolayında Bir Ekonomik Kayıptan Söz Etmek Mümkün. Kaçak Tüketimden Kaynaklanan Bu Ekonomik Kayıp Ne Yazık Ki Türkiye’de Yaşayan Her Tüketiciyi Etkiliyor. İşte Bunu Önlemek İçin Kaçak Elektrik Kullanımının Önüne Geçmek, Tüketilen Enerjiyi Kayıt Altına Almak İstiyoruz. Tüm Çabamız Bunun İçindir’’ Dediler.

Kaynak Dicle Elektrik Basın Bürosu

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN