SON DAKİKA

Siirt’li Yazar Su Savaşlarına Dikkat Çekti

Bu haber 24 Nisan 2019 - 14:44 'de eklendi ve 179 views kez görüntülendi.

Haber Ali Şeran / Siirt

Siirt’li Yazar Ve Su Uzmanı Tecelli Sırma, Dünyada Ve Türkiye Su Sorununa Dikkat Çekti.Siirtli Araştırmacı Yazar Ve Su Uzman Tecelli Sercan Sırma, “Tv5” Ekranlarında Gökçen Göksel’in Sunduğu “Haberin Var Mı?” Adlı Programın Canlı Yayın Konuğu Oldu.Canlı Olarak Yayınlanan Bilim Ve Farkındalık Konulu Programda Konuşan Sırma, Dünyada Ve Türkiye Su Sorununa Dikkat Çekerek, Önemli Mesajlar Verdi.

Yakın Zamanda Su Savaşları Başlayabilir

Dünyanın ve Türkiye’nin Su Geleceği Konuşulacağı Programda; Medeniyet Ve Su Arasında İlişkiye Değinen Sırma, Yakın Zamanda Su Sıkıntısı Yaşayacak Ülkelerde Su Kaynaklarının Bir Güvenlik Sorunu Haline Dönüşeceğine Vurgu Yaptı.

Su ve Petrol’ün Stratejik İki Önemli Kaynak Olduğunu Kaydeden Sırma, Petrol,Tarihsel Sürecini Tamamladı.Su, Şu An En Önemli Stratejik Kaynak.Sınırdaş Olan Bütün Ülkelerde Su Sıkıntısından Kaynaklı Çatışmalar Olabilir.Dünyadaki Küresel Isınmayla Birlikte Dünyadaki Su Kaynaklarının Gittikçe Azaldığı Buna Paralel Olarak Dünya İnsanlarının Bilinçsizce Su Tüketimi,Tarımda Vahşi Sulama Yöntemleri Gibi Birçok Nedenle Su Kaynaklarında Önemli Sıkıntılar Olacağı Açıktır. Dolayısıyla Tüm Ülkelerin Su Politikalarını Gözden Geçirmeleri,  Suyu En İyi Şekilde Tasarruflu Kullanmaları Ve Uluslararası Bir Hukuk Zemininde Su Kullanımı Gerektiğini İfade Etti. Gap Projesi İle İlgili de Değerlendirmelerde Bulunan Sırma, “Gap Bünyesindeki Tarımsal Alanlarda Basınçlı Sulama Sistemine Geçilmesi Gerektiğini İfade Ederek, Eğer Basınçlı Sisteme Geçilmez İse Toprağımız Çoraklaşır Ve Bir Daha Tarım Yapılamaz Hale Gelir.” Diye Konuştu.Kaynak Ali Şeran Siirt