SON DAKİKA

Özbek Heyetten Vali Karaloğlu’na Yahşi Ziyaret

Bu haber 03 Mayıs 2019 - 10:26 'de eklendi ve 122 views kez görüntülendi.

Haber Ali Şeran / Antalya

Vali Münir Karaloğlu, Özbekistan Harezm Valisi Farhod Ermanov Ve Beraberindeki Heyeti Makamında Kabul Etti.Aynı Milletin İki Kolu Aynı Ağacın İki Dalıyız.Harezm Valisi Farhod Ermanov’un Beraberinde Harezm Vali Yardımcısı Şavkat Tulyaganov, Dışişleri Bakanlığı’nın Urganç Şehir Şube Müdürü Timur Rahmanov, Yatırım Ve Dış Ticaret Bakanlığı Harezm İl Başkanı Anvar Davletov, Harezm İl Turizm Müdürü Aziz Polvonov Ve Özbekistanlı İşadamlarının Katıldığı Görüşmede, İki Şehir Arasındaki, Sosyal, Kültürel, Ekonomik Ve Sanatsal Bağların Güçlenmesi Adına Karşılıklı Fikir Alışverişinde Bulunuldu. Özbek Yetkililer Antalya’nın Turizm, Tarım Ve Sanayi Alanındaki Tecrübelerinden İstifade Etmek İstediklerini Belirttiler.

Özbekistan İle Türkiye Cumhurbaşkanları Arasındaki İlişkilerin Güçlü Olmasının İki Ülke Arasında Her Alanda Birçok Gelişmeye Vesile Olduğunu Vurgulayan Vali Karaloğlu, “ Biz İki Kardeş Ülkeyiz. Özbekistan Ve Türkiye Aynı Milletin İki Kolu, Aynı Ağacım İki Dalı Gibidir. Kan Bağımız Olmasa Da Gönül Bağımız Var. Bu Şuurla İki Ülke Siyasi Rehberlerinin İyi İlişkiler Kurması, İki Ülke Arasındaki İlişkileri Daha İyiye Götürüyor. İki Ülke Arasındaki Bağları Güçlendirmek Bölgesel Anlamda İşbirliğimizi Arttırmak Adına Harezm Valisi Olarak Heyetinizle Şehrimizde Olmanızı Çok Önemsiyoruz” Dedi.

Antalyalı İş İnsanlarını Harezm’e Davet Ediyoruz”

Özellikle Turizm Ve Örtü Altı Üretim Alanında Antalya’nın Başarılarını Değerlendirmek İstediklerini Belirten Harezm Valisi Ermanov “Harezm Öncelikli Olarak Çok Önemli Bir Pamuk Üretim Merkezi. Biz De Pamuk Üretimine Ve Tekstili Çok Önemsiyoruz. Ancak Kumaş Üretecek Fabrikamız Neredeyse Hiç Yok. Bu Kapsamda Dün Birkaç Gündür Adana’ydık. Önemli Görüşmeler Gerçekleştirdik. Dün De Antalya’ya Geldik. Antalya’nın Tarım, Turizm, Sanayi, Spor, Sanat, Alanında Tecrübelerinden Faydalanmak İstiyor, Sermaye Sahiplerini Ülkemizde Görmek İstiyoruz. Yatırımcılar İçin Her Türlü Hibe Ve Desteği Veriyoruz. Devletimiz Yatırımcıların Yanında Olacak, Antalyalı Başarılı İş İnsanlarını Özbekistan’da Yatırım Yapmaya Davet Ediyoruz” İfadelerini Kullandı.

Antalya Çok Önemli Bir Merkez

Özbekistanlı Heyeti Ağırlamaktan Memnuniyet Duyduklarını Belirten Vali Münir Karaloğlu İse “Antalya Sizin De İfade Ettiğiniz Gibi Türkiye’nin En Çok Yabancı Turist Kabul Eden Şehri. Geçen, Sene 13 Milyon 640 Bin Yabancı Turist Şehrimizi Ziyaret Etti. Ancak Antalya Sadece Turizm Değil Aynı Zamanda Önemli Bir Tarımsal Önemli Merkezidir. Seracılıkta Çok Önemli Bir Üretimimiz Var. Yıllık 6.5  Milyon Ton Yaş Sebze Ve Meyve Üretiyor Bunun Da Büyük Çoğunluğu Yurt Dışına İhracat Ediyoruz. Tarımsal Konularda İş Birliğini Çok Rahat Bir Şekilde Gerçekleştirebiliriz.

Antalya’da Çok Önemli Fabrikalarda Var Hem Organik Hem Doğal Gübre Konusunda Çok Önemli Fabrikalarımızda Var. Sadece Seraları Ve Sera Fabrikalarını Değil Tarım Alanında Hizmet Veren Diğer Fabrika Ve Tesislerimizi De Ziyaret Edip, Fikir Alışverişinde Bulunun” İfadelerine Yer Verdi.

Her Türk Özbekistan’ı Görmek İster

Turizm Alanında Da Çok Değerli İşbirliklerinin Oluşturabileceğine Değinen Vali Münir Karaloğlu; “Özbekistan Bizim Millet Olarak Hem Şehir Hayatımızı Hem Kültürel Ve İnanç Değerlerimizi Şekillendiren, Kitaplarını Okuduğumuz Önemli Bir Medeniyet Merkezidir, Ata Yurdumuzdur. Özbekistan’la Gönül Bağımız. Neredeyse Her Türkün Özbekistan’ı Görme Hayali Var. Eminim Ki Özbekistan’daki İnsanlarda Türkiye’ye Gelmek İstiyorlardır. Bu İki Ülke İnsanımızın İsteklerini Yerine Getirebilirsek Karşılıklı İlişkilerin Daha Da Gelişmesine Vesile Oluruz. Ayriyeten Özbekistan’dan Turizmde Çalışmak İçin Antalya’ya Gelen Vatandaşlar Var. Onlar Antalya’ya Gelip Turizmi Öğrenecekler. Tecrübe Edinecekler Ve Özbekistan’a Döndüklerine İşletmeci Olacaklar. Orada Turizmin Daha Da Gelişmesine Vesile Olacaklar” Şeklinde Açıklamalarda Bulundu.

Yahşi Günlerde Görüşelim

İki Kardeş Ülke Arasındaki Sadece Ekonomik Değil, Kültürel, Sportif, Sanatsal Alanda Da Gelişmeyi Önemsediklerini Belirten Vali Münir Karaloğlu Asıl Önemli Olan Şeyin Gönül Bağlarını Güçlendirmek Olduğuna Vurgu Yaptı.  Görüşmenin Ardından Özbek Heyeti Vali Münir Karaloğlu’na Yöresel Kıyafetlerini Hediye Etti. Vali Münir Karaloğlu İse Muhabbetin Ve Sevgi Bağlarının Devam Etmesi Adına Vali Ermanov’a Türk Kahvesi Ve Fincan Takımı Hediye Etti. Yahşi Günlerde Görüşme Dileğinde Bulunan Vali Ermanov Ve Heyeti Vali Karaloğlu İle Hatıra Fotoğrafı Çektirdi.

Kaynak Antalya Valiliği Basın Bürosu