SON DAKİKA

Nordik Ülkelerinden Gelen Turist Sayısı Artıyor

Bu haber 07 Mayıs 2019 - 10:07 'de eklendi ve 119 views kez görüntülendi.

Haber Ali Şeran / Antalya 

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Bu Yılın İlk Dört Aylık Rakamlarına Göre İsveç’ten Antalya’ya Gelen Turist Sayısında Yüzde 42’lik, Norveç’ten Yüzde 87’lik, Danimarka’dan Yüzde 18’lik Ve Finlandiya’dan Yüzde 14’lik Bir Artış Yaşandığını Bildirdi.Vali Münir Karaloğlu, Nordik Ülkelerin Büyükelçilerini Makamında Kabul Edip, Büyükelçilerle Özellikle Turizm Ve Tarım Alanında İlişkilerinin Nasıl Geliştirilebileceğine Dair Fikir Alışverişinde Bulundu.

Vali Münir Karaloğlu, Danimarka Büyükelçisi Svend Oiling, Norveç Büyükelçisi Vegard Ellefsen İsveç Büyükelçisi Annnika Molin Hellgren Ve Finlandiya Maslahatgüzarı Pekka Voutilainen’i Makamında Kabul Etti. Büyükelçilerin Ziyaretinden Dolayı Memnuniyet Duyduğunu Belirten Vali Münir Karaloğlu, Büyükelçilerin Alanya’da Fahri Konsoloslarla Yapacakları Toplantının Da Hayırlara Vesile Olmasını Diledi.

2019 Artışı Büyük

Ziyarette,Nordik Ülkelerden Gelen Turist Sayısını 2016 Yılından Öncesi ve Sonrasında Değerlendiren Vali Münir Karaloğlu, 2019 Yılının İlk Dört Ayında Elde Edilen Rakamların Bir Başarı Olduğunu İfade Etti. İlk Dört Aylık Dilimde 2018 Yılına Göre Norveçli Turist Sayısında %87, İsveç %42, Finlandiya %14, Danimarkalı Turist Oranında İse %18’lik Bir Artış Olduğuna Dikkat Çeken Vali Münir Karaloğlu Bu Yıl Antalya Turizminde Rekorları Yenileyeceklerini 16 Milyon Yabancı Misafir Hedefine Ulaşacaklarını, Nordik Ülkelerden Gelen Turistleri De Çok Önemsediklerini Kaydetti. Antalya’nın Nordik Ülkelerin Vatandaşları Tarafından Sadece Tatil Yapılan Değil Aynı Zamanda Hayatlarını Sürdürmek,  İçinde Tercih Ettikleri Bir Şehir Olduğunu Belirtti. Özellikle Alanya Bölgesini Nordik Ülkelerden Gelen Turistlerin Çok Sevdiğini Aktaran Vali Münir Karaloğlu, Antalya’yı Gören Ve Yerleşen Vatandaşların Ülkeler Arasındaki İlişkilerin Güçlenmesi Ekonomik İşbirliklerinin Ve Turist Sayısının Artmasına Vesile Olacaklarını İfade Etti.

Tarımsal İşbirliği Çok Önemli

Antalya’nın Ana Sektörü Turizmin Yanında Önemli Bir Tarım Merkezi Olduğuna Da Dikkat Çeken Vali Münir Karaloğlu, Antalya’da Yıllık 6 Buçuk Milyondan Tondan Fazla Yaş Sebze Ve Meyve Üretildiğine Ve Bununda Büyük Bir Çoğunluğunun Nordik Ülkeler De Dahil Olmak Yurtdışına İhraç Edildiğine Vurgu Yaptı. Antalya’nın Sadece Turizm Değil Tarımsal Verimliliğinden De İstifade Edebilmek Karşılıklı İşbirliği Kurabilmek İçin Antalya’ya Geldiklerini Belirten Büyükelçiler, Vali Münir Karaloğlu’na Misafirperverliğinden Ötürü Teşekkür Ederek, Ramazan Ayını Tebrik Ettiler.Vali Münir Karaloğlu, Ziyaretin Ardından Büyükelçilere Antalya’nın Su Altı Zenginliklerini, Anlatan ‘Su Altı Cenneti Antalya‘ Kitabını, Tarihi Likya Yolu Yürüyüş Rehberi Kitabı, Antalya’nın Tanıtım Filmleri Ve Türk Lokumu Hediye Etti.Kaynak Antalya Valiliği Basın Bürosu