Diyarbakır
DOLAR8.1165
EURO9.7795
ALTIN462.09
Süleyman Karaarslan

Süleyman Karaarslan

Mail: sherwan21@gmail.com

Mutluluk Elinizde

Mutluluk Elinizde

Spor Yapıldığında İnsanların Mutlu Olabileceğini Söyleyen Aile Hekimi Dr.Niyazi Ademhan,”Spor Yapıldığında Vücudumuz Mutluluğa Neden Olan Hormon Kokteyli Serotonin,Dopamin ve Noradrenalin Salgılar.Bunlar Isınmış Vücudu Soğutur Ruh Halini Sakinleştirir Limbik Sistemde İçsel Bir Mutluluk Halinin Yayılır.Spor Bizi Mutlu Eder, Memnun Olma Duygumuzu Artırır ve Bizi Rahatlatır.Düzenli Sporla Sadece Bedensel Fit Olmalıyız Günlük Hayatımıza da Daha Enerjik Başlar ve Daha Rahat Zorlukların Üstesinden Geliriz”

Mutlu Olmak İçin Dostlukların Kurulması Gerektiğinin Altını Aile Hekimi Dr.Niyazi Ademhan,”Sosyal Varlıklar Olduğumuz İçin Başka İnsanlarla Bir Arada Olmak,Onlardan Değer ve Onların Onayını Almak İnsanı Temel İhtiyaçlarındandır.Birlik ve Beraberlik Duygusu İçinde Bir Sistem İçinde Olmanın Tek Olmamızdan Daha Büyük Olduğunu Hissederiz.Sıkı Aile Bağları ve Arkadaş İlişkileri İçinde Bulunanlar Daha Az Stres Hissederler,Örneğin Enfeksiyonlar ve Kalp Krizlerinden Daha Kendilerini Toparlar ve Daha Uzun Yaşarlar.Yalnız İnsanlarda Ölüm Riski Daha Yüksektir.Arkadaşlık Gibi Sosyal Ağlar İnsanı Hayata Bağlar:Arkadaşlar Hayatımızda Bize Yardım Ederler. Hayat Yolculuğumuzda Bize Eşlik Ederler,Düşüş ve Kalkışlarımıza Şahittirler.Hepimiz,Kendimizi Olduğumuz Gibi Gösterebileceğimiz İnsanlara İhtiyaç Duyarız.Arkadaşlarla Buluşmanın İlaç Gibi Etkisi Vardır.Buluşma Sonrasında Olumlu Etkisi Saatler Sürer.Kendimizi DahaCanlı,Heyecanlı,Neşeli, Bütünleşmiş Hissederiz” Diye Konuştu.

Aile Hekimi Dr.Niyazi Ademhan‘Yeni İnsanlarla Tanışma ve Kendinizi Onlara Açma Konusunda Daha Cesaretli Olun’Diyen Aile Hekimi Dr.Niyazi Ademhan,”Sadece, Kendimizi Olduğumuz Gibi Kabul Ettiğimizde Kalıcı Memnun ve Mutlu Oluruz. Özellikle Bir Kriz Anında Çoğu Kendinden Şüphe Etmeye Başlar.Kendilerini Sorgular ve Önceden Mümkün Olanla Veya Başkalarının Performansı / Durumu İle Kendini Kıyaslarlar. Böylece Kendine Karşı Mücadele Açar ve Kendini Baskı Altına Sokar.Kendimizi Yerdiğimiz de Değil Güçlendirdiğimiz de Mutlu Oluruz.Özgüven Eksikliğinin Bir Çok Nedeni Olabilir.Çoğunda Bunun Temeli ya Çocuklukta ya da Ergenlikte Atılmaktadır.Anne ve Babasından Değer Görmeyen,Övgü Almayan Onaylanmayan Biri Zamanla Negatif Bir Benlik Algısı ve Ret Edilme Korkusu Geliştirir.

Korkuların Üzerine Gidilirse Korkular Zayıflar Hatta Tamamen Ortadan Kalkabilir.Güçlü Olduğunuzu Düşünün, Çünkü Sandığınızdan Daha Güçlüsünüz.Kendini Güçlü Hissetmek Kendini Küçük Görmekten Daha Eğlencelidir.Asıl Güçlü Yönlerinizi Yaşayın,Elinizden Gelenin En İyisini Yapın.Birisi Kalbimize Dokunduğunda,Sevgiye,Onunla,İlgiye, Bütünleşmeye Olan Özlemimize Hitap Ettiğinde Mutlu Anlarınız Gerçekleşir:Bunlar,Bizi Sevdiğini Söyleyen Bir İnsanın Kelimeleri, Bir İltifat, İyi Bir Haber Olabilir. Bu Anları Özel Kılan Beklenmedik Olması ve Bir Anda Birden İçimizde Mutluluk Duygusunu Yaymasıdır.Böyle Mutluluk Anlarını Anımsamayı Severiz. Hatırladıkça Yeniden Mutlu Oluruz. Çiçek Gibi Açarız ve Işık Saçarız.Sevinç,Rahatlık,Şükran Duygusu,Sevgi,Gurur,Gibi Olumlu Duygular Hükmetmeye Başlar. Anılar Zamanla Solmaya Mahkum Olduğu İçin Bunları da Mutlu Anılarımızı Not Alabileceğimiz Bir Günlükte Not Almak Faydalıdır.Yıllar Geçse de Böylelikle Olumlu Duygularla Bağlantı Kurmak Mümkün Hale Gelecektir. Eğer Hayatınızda Önemli Bir Şeyler Olmuyorsa Siz Başkalarını Mutlu Edin.Başkalarını Mutlu Etmek En Az Kendimizin Mutlu Olması Kadar Güzeldir”Şeklinde Konuştu Aile Hekimi Dr.Niyazi Ademhan Net Amaçları ve Vizyonları Olan İnsanların Geleceğe Dair Belirgin Amaçları Olmayanlara Göre Daha Mutlu Olduğunu Dile Getirdi.

Aile Hekimi Dr.Niyazi Ademhan, Şunları Söyledi:”Önemli Bir Şey Hedeflediğimizde ve Bunu Gerçekleştirme Yollarını Zihnimizde Canlandırdığımızda Gerçek Hayatta Hedefimizin Gerçekleşmesine Yönelik Mıknatıs Gibi İp Uçlarını Çekeriz.Gerçekçi ve Pozitif Amaçlar Bizi Mutlu Eder Önce Sevinç İle Kaplar ve Bizi Amacımıza Her Ulaştıran Etap Bizi Gururlandırır, Memnun Hale Getirir ve Mutlu Eder. Dünyada Bir Şeyler Başarabileceğimize İnandığımızda Elle Tutulur Başarı Duygusunu Yaşarız. Bunun da Özgüvenimize Olumlu Geri Dönüşümü Olur.Amaçsız Gününü Gün Eden,Olumlu Bir Gelecek Hayal Edemeyen Hatta Buna İnanmayan,Dünyanın Onlara Düşmanca ya da Dünyanın Onları Umursamadığını Düşünmeyen İnsanlar İse Depresyonlara, Korku Durumlarına ve Kaygı ve Endişelere Daha Açık Olurlar.Kişisel Amaçları Olmadığından Sürekli Keyifsizlik ve de Motivasyonlarına Karşı Savaş İlan Ederler.”

Süleyman Karaarslan / War And Photo Reporter
Haberdiyarbakir.Org Haber Ajansı

İletişim: haberdiyarbakir.org@msn.com

 

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar