Diyarbakır
DOLAR8.3276
EURO10.0556
ALTIN480.30
Nurullah Taşkıran

Nurullah Taşkıran

Mail: nrlh3456@haberdiyarbakir.org

Hz Yunus'u Anlamak

Hz Yunus'u Anlamak

Nurullah Taşkıran 
Haberdiyarbakir.Org 
Köşe Yazarı / Columnist

İletişimhaberdiyarbakir.org@gmail.com

Hz Yunus’u anlamak yolculuklarından alıkonulamayan gemilerin varılması gereken limanların tümüne varmadaki süreçleri erken ve kısa zamana almaktır.Anlam ve olması gerekenlerden geri kalmamak için, boş olan alanların boşluklarını dolduran bilincin tevazu özellikleri Allah'a olan inanç ile doldurmasını bilmeden kaynaklı emek ve güzellikleri ortaya çıkarmaktır.

Şer ve fesatlık içindeki Ninova ahalisinin içinde bile güzellikleri yaşatmak için Allah'a olan inancınla güzelliğin timsali ve temsilcisi olursun.Fırtınaların gelip çarptığı gemi iskelesi gibi kötülüklerin gelip bedenlere çarpacak kadar ayyuka çıktığı veya çoğaldığı ortamlar bile, size vız gelir ki iyiliğin ve doğruluğun, hakka inancın hâkimiyetini sağlamaya vesile olursun.

Kendi gerçekliğini ötelemeden Rabbine sığınmış her canlının varacağı mutlak hakikati göz ardı etmeden dürüstçe yaşamak demektir.Saf ve dürüstçe hakka inanır ve ona sığınırsan denizlerde yunus balıkları bile sizin kalkanınız olup sizi yaşatacak, aracı olup sizi biraz daha Allah'a yakın edeceğinden emin olabilirsin.Doğruluğu yayma ve doğruluğun amansız savunucusu olmak için imanını güçlendirmek gerektiğinde Hz.Yunus’u hatırladığınızda sizin varmak istediğiniz yol; gözler önünde ulaşılacak en kestirme yol olduğunu göreceksiniz.

Dualara sığınmış anlayış ve inanç sende hâsıl olursa! Doğruluk endeksli hareket ettiğini, yaşama çeşitli yol göstermelerde bulunan ve oluşan zengin, sade ve ferah ilerlemelerin ortağı veya yardakçısı olursun.Hz.Yunus'u anlam; ayrılığın Hz.Yunustaki tahribatı görüp Allah'a biraz daha yakın olmak için her yeni günde günahlardan uzak bir yaşam için yeni sözleşmeler imzalamaktır.Şerden ve günahtan uzak duranların tümünün yar ve yoldaşı olacağı Hz Yunus’un soyunu aldığı Hz Yusuf’a yakın olmaktır.Doğruya ve hakka davette Hz.Yunus’un uğradığı otuz üç yıl boyunca sende hakaretlere maruz kalsan dahi vazgeçme çünkü o bu sabrı gösterip vazgeçmediyse sende vazgeçme.

Huzura erişmek ve eriştirmek için sadece Yaratana hizmet insanı kurtarır ve insanı mutluluklarda sonu cennette ulaştırır.Ayrılık vakti geldiğinde defterinle karşılaşmak için, çalışmalarına sahip çıkmak için örnek aldığın ve alacağın kişiler örnek ve günahsız kişiler olmalı ki senden sonra başkaları da onları örnek alsın. Hz Yunusu örnek alanlar gibi.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar