Reklamı Geç
Sosyal Medyamız
Diyarbakır
DOLAR18.6434
EURO19.2745
ALTIN1049.3
İbrahim Sav İntern Economist

İbrahim Sav İntern Economist

Mail: [email protected]

Büyümek Mi , Gelişmek Mi ?

Büyümek Mi , Gelişmek Mi ?

İbrahim Sav İntern Economist
Haberdiyarbakir.Org// Columnist
İletişim haberdiyarbakir.org@msn.com

Merhabalar, bugün ilk yazımla karşınızdayım. Başta Haberiyarbakir.Org Haber Ajansı Yetkililerine Çok Teşekkür ederiz bana bu fırsatı verdiklrrti için emeği geçenlere bir kez daha bteşekkürlerle Neredeyse her kesimin çoğu zaman karıştırdığı bir soruya elimden geldiğince açıklık getirmeye çalışacağım: “Ekonomide büyümek ve gelişmek aynı şey mi ?” Bu konuda yanıldığımız birkaç nokta var. Evet, ekonomi büyür ama her ülke ekonomisi büyürken gelişmez.

Son zamanlarda çokça adını duyduğumuz ekonomide  “Çin Modeli” buna açık bir örnek olarak gösterilebilir. Baskıcı(dikta) rejimlerde ekonomi ne kadar büyürse büyüsün halk arasında “orta direk” sınıfın bu ülkelerde tamamen yok olduğuna şahit olabiliyoruz. Hani şu “zengin daha zengin, fakir daha fakir” dediğimiz olay Ekonomide dikkat edilmesi gereken hususların en başında gelen “büyümek ve gelişmek” kavramı paralel olarak ele alınmalı ve bu hususa dikkat edilmelidir.

Velhasıl, bir ülke ekonomisinde gelir eşitsizliği varsa halk arasındaki sosyal dengenin makası da o kadar açık olur. Gelişmişlik; demokrasinin, hukukun, eşitliğin, liyakatin yükselmesiyle olur. Büyümek başkadır, gelişmek başka… Teşekkür eder, iyi haftalar dilerim.Görüş ve önerileriz benim ve bizim için değerlidir.

Sosyal Medyamız

Yorum Yazın

Sosyal Medyamız
Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar