SON DAKİKA

Kadın Semt Pazarının Belgeseli Beyaz Perdeye Taşındı

Bu haber 30 Nisan 2019 - 8:42 'de eklendi ve 175 views kez görüntülendi.

Haber Ali Şeran / Diyarbakır

30 Nisanda Diyarbakır’da Galası Yapılacak Olan Belgeselin İkinci Gösterimi 20 Haziran’da İstanbul’da Olacak.Diyarbakır İş Kadınları Derneği (DİKAD) Tarafından Türkiye’nin İlk ‘Kadın Semt Pazarının’ Belgeseli Beyaz Perdeye Taşındı. 30 Nisan’da Diyarbakır’da Galasının Yapılacağı Belgeselin Yönetmenliğini, Cosmos Medyanın Ödüllü İki Genç Yönetmeni, Ramazan Akkuş Ve Mehmet İsmail Çeçen Yaptı. Diyarbakır’ın Merkez Bağlar İlçesi’nde 2013 Yılında Kurulan Jiyan Semt Pazarı, Türkiye’nin Ilk Kadın Semt Pazarı Özelliğini Taşımakta. Şiddete Maruz Kalan Ve Maddi Durumu Kötü Olan Kadınları Istihdam Etmek Için Dönemin Bağlar Belediyesi Tarafından 250 Kadınla Kurulan Pazar, Şiddet Mağduru, Boşanmış, Ayrıldığı Için Ailesi Tarafından Reddedilen, Çalıştığı Işten Çıkarılan, Eşi Çalışamayan, Maddi Durumu Kötü Olan Onlarca Mağdur Kadının Yer Aldığı Bir Pazar.

Belgeselde Pazarcı Kadınların Yaşadıkları Zorluklar Ve Ayakta Kalmalarının Mücadelesi Anlatılmakta. DİKAD Başkanı Bu Kısa Belgesel ile Pazarcı Kadınların Hikayesi Anlatılırken, iş Gücüne Katılmak Isteyen Kadınların Da Cesaretlendirilmesi Amaçlanmakta. Aynı Zamanda Bu Belgesel; Yaşadıkları Zorluklar Karşısında Birbirlerine Tutunan Kadınların, Örgütlü Hareket Ederek, Hangi Zorlukların Üstesinden Gelebildiklerini Göstermekte. Hayat Hikayeleri Ve Hayata Karşı Duruşları Karşısında Hayranlık Duyacağımız, Çokça Rol Model Kadının Yer Aldığı Bir Çalışma Oldu. Özellikle Son Iki Yıldır Kadınların Pazar Kurdukları Bölgelere Erkek Pazarcıların Göz Dikmiş Olması Karşısında Büyük Bir Mücadele Örneği Gösteren Kadınlar, Bu Belgeselde de, Bu Pazarın Onlar Için Neden Bu Kadar Önemli Olduğunu Ifade Etmekteler. Ekmek Kavgalarının Onlar Için, Kadınlar Için, Neyi Ifade Ettiğini Anlatmaktalar.’

Jiyan Semt Pazarı Dernek Başkanı Gazal Tunç; ‘Jiyan Semt Pazarının Kurulduğu Günden Bu Güne Büyük Zorluklar Yaşadık. Geçen Yıl Erkek Pazarının Bağlar Belediyesinin Kararı ile Bağcılar Bölgesine Girmesi Oradaki Kadın Pazarcılar Olarak Hepimizi Zor Durumda Bıraktı. Biz 1. Erkek Pazarının, Bizim için Belirlenen Bağcılar Bölgesinden Çıkarılması Için Mücadele Ederken Şimdi 2. Erkek Pazarının Da Alanlarımıza Girmesi Riski ile Karşı Karşıyayız. 2. Erkek Pazarı Da Bağcılar Bölgesine Girerse Hiçbir Kadının Pazarcılıkla Ayakta Kalma Gücü Kalmaz. ‘ Dedi.

Gazal Tunç;Kuruldukları Günden Bugüne Yaşadıkları Sorunlarla Mücadele Ederken, Bir Tavsiye Üzerine,2017 Yılında Diyarbakır İş Kadınları Derneği Başkanına Ulaştıklarını ve Katkısı ile 2017 Yılında Diyarbakır Bağlar Kadın Pazarcılar Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneğini Kurduklarını,O Günden Bugüne  DİKAD ile  Kardeş Dernek Olarak Hareket Ettiklerini ifade Etti. 2. Erkek Pazarının Kurulmaması için Kamuoyu Yaratan DİKAD Üyesi Derya Çok Sayesinde de Birçok Kuruma Ulaştıklarını Ve Şimdi Kurumlardan Çeşitli Sözler Aldıklarını ifade Eden Gazal Tunç; ‘Ticaret Odası, Esnaf Sanatkarlar Odası, Baro, İHD Ve Gittiğimiz Tüm Partiler Seçimlerden Sonra Uzlaşma Ve Yanımızda Olma Adına Harekete Geçeceklerini’ ifade Ettiler. Bu Projenin Sonlanmaması Ve Kadınlar Olarak Devam Edebilmemiz Için Diyarbakır Halkının Yanımızda Olduğunu Görmek istiyoruz.’ Dedi.

Gazal Tunç; ‘Belgesel Sayesinde Sesimizi  Tüm Türkiye’ye Duyurmayı, Diğer Illerdeki Kadınlara Da Örnek Olmayı Istiyoruz.’ Diyerek, Son Olarak Herkesi Gala’ya Bekledilerini Ifade Etti. DİKAD Başkanı İlk Gösterimi Diyarbakır’da Yapılacak Olan Bu Belgeselin Ikinci Gösterimi De 20 Haziran’da İstanbul’da Yapılacak Olup, Eylül Ayından Itibaren İzmir, Ankara, Adana Ve Daha Bir Çok Ilde Gösterilececeğini Ifade Etti.Diyarbakır’da Yapılacak Olan Galaya İstanbul’dan Bir Çok Ünlü Isim Katılacak. Ahlat Ağacı, Kış Uykusu Filmlerinin Yapımcısı Zeynep Atakan; Üç Maymun, Kelebeğin Rüyası, Dedemin İnsanları Gibi Bir Çok Yapıtın Görüntü Yönetmeni Gökhan Tiryaki; Şair, Yazar Ve Gazeteci Yılmaz Odabaşı, Haber Global Televizyon Kanalı Program Koordinatörü Cansel Poyraz, Sunucu Begüm Bağca Gibi isimler de Gala için Diyarbakır’da Olacaklar.

Kaynak Diyarbakır İş Kadınları Derneği Basın Bürosu