Diyarbakır
DOLAR8.1188
EURO9.782
ALTIN461.78

Diyarbakır"da İstiklal Marşının Yüzüncü Yıl Dönümü Kutlandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Diyarbakır"da İstiklal Marşının Yüzüncü Yıl Dönümü Kutlandı
Abone ol
TBMM Genel Kurulunda 24 Aralık 2020'de, 2021 yılının "İstiklal Marşı Yılı" olmasını içeren düzenleme kabul edildi.

Haber Muhabiri  Büşra Bilgiç
Yayıncı Haberdiyarbakir.Org Diyarbakır
Haberin Resmi Kaynağı Dicle Üniversitesi Basın Bürosu

TBMM Genel Kurulunda 24 Aralık 2020'de, 2021 yılının "İstiklal Marşı Yılı" olmasını içeren düzenleme kabul edildi. Ayrıca CumhurbaşkanıRecep Tayyip Erdoğan imzasıyla 2021'in "Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı" olarak kutlanmasına ilişkin yayınladığı genelge ile Üniversitemizde İstiklal Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce “Milli Marş” olarak kabul edilişinin 100. Yılı anısına ‘Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı’ konulu anma programı düzenlendi.

Kültür ve Kongre Merkezinde pandemi kurallarına uygun olarak düzenlenen programa Vali Yardımcısı Ahmet Yıldız,Büyükelçi İbrahim Mete Yağlı,Haberdiyarbakir.Org Haber Ajansı Temsilcisi Özlem Bulu,Haberdiyarbakir.Org Haber Ajansı Genel Müdürü Süleyman Karaaslan,Rektör Prof. Dr. Mehmet Karakoç, il protokol üyeleri, kurumu amirleri ve üniversitemiz akademisyenleri katıldı.Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan program, Rektör tarafından yapılan açılış ve selamlama konuşmasıyla devam etti. Rektör, eserleri, hayatı, mücadelesi ve şahsiyetiyle örnek olan Mehmet Akif Ersoy'u ve İstiklal Marşının 100. Yılı olmasını anmanın mutluluğu içinde olduğunu belirterek, “Bizler, bugün bu topraklar üzerinde hür ve bağımsız olarak yaşıyor, hedeflerimize doğru yürüyorsak, bunu İstiklâl Marşı’nı yazdıran ruha, canı pahasına bu toprakları vatan yapan ve koruyan ecdadımıza borçluyuz. Bu duygu ve düşüncelerle; İstiklal Marşımızın kabulünün 100. yıl dönümünü kutluyor, İstiklal Marşı’nın Şairi Mehmet Akif Ersoy’u ve İstiklal Savaşı’nın tüm kahramanlarını rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.” dedi.

Vali Yardımcısı Ahmet Yıldız ise yaptığı konuşmada İstiklal Marşının milletimizin ruhunu yansıttığını belirterek, marşın anaokulunda mezara kadar okunacağını vurguladı ve Mehmet Akif’in “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” temennisinde bulundu.Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Uğurlu Aslan da “Zaman İhtiyarladıkça Gençleşen Şair : Mehmed Akif Ersoy” adlı konuşmasında müstesna şahıs Mehmet Akif Ersoy’un yıllar geçtikçe değerinin arttığını ifade ederek, “Türkiye’de belki en çok duyulan fakat en az tanınan şahsiyetlerden birisidir Akif. Onun bize sunduğu, ideal insan, ideal vatandaş, ideal aydın mefkuresi ya anlaşılmadı ya da anlaşılması için zamana ihtiyaç vardı. Bazı eserler ve şahsiyetler zaman ihtiyarladıkça gençleşirler,  Akif de öyle bir şahsiyet” dedi.

Ersoy’un mütevazi yaşayıp müztevazi bir şekilde hayattan elini eteğini çektiğini vurgulayan Aslan, şairin en güzel şiirlerini seslendirdi. Aslan, konuşmasına şöyle devam etti; “Akif’in milletinin ruhuna hitap edebilmesinde en önemli hususlardan biri onun samimiyetidir. İstiklal Marşına bu açıdan bakıldığında mısralardaki samimi söyleyiş hemen dikkatimizi çeker: “Ruhumun senden ilahî şudur ancak emeli” derken bu özelliğin zirvesine ulaşırız. Her satırında ayrı bir heyecanın, farklı bir anlamın saklı olduğu istiklâl marşı için sahifeler dolusu şerhler yazılabilir. Fakat böylesine müstesna bir şiire rağmen Akif gibi biz de deriz: “Allah bu millete bir daha istiklal marşı yazdırmasın.”Program öğretim üyeleri tarafından şiirler okunması ve Üniversitemizin Devlet Konservatuvarı öğretim üyelerinin dinletisi ile son buldu.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
DİSKİ Arızalara Anında Müdahale EdiyorÖnceki Haber

DİSKİ Arızalara Anında Müdahale Ediyor

Kaçak Sigara OperasyonuSonraki Haber

Kaçak Sigara Operasyonu

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar