Diyarbakır
DOLAR8.4396
EURO10.0747
ALTIN492.35

CEO Nedir..?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CEO Nedir..?
Abone ol
Büyük Şirketlerde Sıkça Karşılaşılan Unvanlardan Birisi De CEO. Kritik Bir Konumda Olan Ve Şirketlerin İşleyişinde Önemli İşlere İmza Atan CEO’lar İnsanlar Tarafından Merak Ediliyor. Peki, CEO Nedir?(ilgili Haber Bilgilendirme Haberidir)

CEO, İcra Kurulu Başkanı veya tam çevirisi ile Yönetim Ofisleri Şefi (İngilizce: Chief Executive Officer, CEO), bir şirket ya da acentenin en üst dereceli yöneticisidir.Nispeten az hissedarı olan şirketlerde (İngilizce: closely held corporations) geleneksel olarak COO, aynı zamanda yönetim kurulu başkanıdır (CEO). Özellikle bir kişi başkan ve CEO unvanlarını elinde tutarken başka biri de başkanlık görevinde ya da bir şirketin günlük işlerini yürütmekle sorumlu yöneticisi (İngilizce: chief operating officer - 'COO') olur. ABD'de CEO, Birleşik Krallık'ta ise Yönetici Müdür (İngilizce: Managing Director) terimi tercih edilir. Bu yönetimin altındaki yönetici, ABD'de İcra Kurulu Başkan Yardımcısı (İngilizce: Executive Vice President), Birleşik Krallık'ta ise Yetkili Müdür (Executive Director) diye adlandırılır. Halka açık şirketlerde CEO ve başkanlık görevleri birbirlerinden ayrılabilir.

CEO'nun Sorumlulukları Nelerdir..?

Şirketin yasal yapısına bağlı olarak, Yönetim Kurulu veya başka bir yetkili merci tarafından belirlenir. Bu sorumluluklar son derece kapsayıcı veya sınırlandırılmış olabilir ve genellikle Yetkili bir heyete bağlı olurlar. Çoğu zaman bu yetkiler; şirketin stratejisini ve siyasi tutumunu belirleme, liderlik, yöneticilik, şirketin iletişimi ve alınan kararları uygulama gibi alanları kapsar. İcra Kurulu Başkanı iletişimden sorumlu olarak basına ve şirketin çalışanlarına gerekli açıklamaları yapar. Lider olarak yönetim kuruluna gerekli tavsiyeleri verir, çalışanları motive eder ve şirket içindeki değişiklikleri yönetir. Bir yönetici olarak da şirketin günlük operasyonlarını yönetir. Bu özellikler İcra Kurulu Başkanının şirketin tüm sektörlerdeki birimleri ve iş alanları - faaliyetler, reklam, finans, insan kaynakları da dahil olmak üzere- üzerinde hayati kararları verme yetkisi olduğunu gösterir. İcra Kurulu Başkanı şirketin sahibi olmak zorunda değildir.

İcra kurulu başkanı veya tam çevirisi ile yönetim ofisleri şefi, bir şirket ya da acentenin en üst dereceli yöneticisidir. Nispeten az hissedarı olan şirketlerde geleneksel olarak COO, aynı zamanda yönetim kurulu başkanıdır. CEO, yönetim kurulundan aldığı hedefi gerçekleştirmek amacıyla strateji oluşturup uygulayan kişidir. Yani, şirketin bugününü yönetirken; yarınını da planlayan ve de yönetim kuruluna hesap veren öncü kişidir. Kısacası CEO, yöneticilerin en baştaki yöneticisidir. CEO açılımı, "Chief Executive Officer" kavramıdır.

Anahtar Kelimeler:
 • 2
  SEVDİM
 • 2
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
En Kalbi Duygularımızla Kurban Bayramınız Mübarek OlsunÖnceki Haber

En Kalbi Duygularımızla Kurban Bayramın...

Bayramlar Sınırsız İlahi Lütufları Beraberinde GetirirSonraki Haber

Bayramlar Sınırsız İlahi Lütufları Berab...

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar