SON DAKİKA

Dünyanın En Uzun Barajı Olan Ilısu Barajında Su Tutulmaya Başlanacak

Bu haber 18 Nisan 2019 - 13:34 'de eklendi ve 94 views kez görüntülendi.

Haber Ali Şeran / Siirt

Siirt İl Koordinasyon Kurulu İkinci Dönem Toplantısı,Vali Ali Fuat Atik Başkanlığında Gerçekleştirildi.Siirt Valiliği Konferans Salonu’nda Gerçekleştirilen Toplantıya, Kaymakamlar, Belediye Başkanları, Kamu Kurum Ve Kuruluşların İl Müdürleri Ve Bazı Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri İle Basın Mensupları Katıldı.Vali Atik’in Başkanlığında Gerçekleştirilen Toplantıda; İlde Yürütülen Yatırımlar Ele Alınarak, 2019 Yılı İçinde Yapılacak Yatırımlar Ve Projeler İle İlgili Genel Bir Değerlendirme Yapıldı.

Vali Atik, Toplantının Açılışında Yaptığı Değerlendirmede;Devlet Su İşleri(DSİ) 16. Bölge Müdürlüğünden Aldığım Bilgilere Göre, ‘Ilısu Barajında 10 Haziran 2019 Tarihinden İtibaren Derivasyon Tüneli-3 (DT-3)’Ün Giriş Kapağın Da Kapatılarak, Su Tutma İşlemi Başlayacaktır.’ Dedi.Vali Atik, Türkiye’nin, Dolgu Hacmi Bakımından 2’nci, Kurulu Güç Bakımından 4’üncü, Aynı Zamanda Gövde Hacmi ve Kret Uzunluğu Bakımından Dünyanın En Büyük Barajı Olma Özelliğine Sahip ılısu Barajı‘nda Gövde İnşaatı Tamamlanarak, Su Tutmaya Hazır Hale Getirildiğini Söyledi.

Vali Atik, ‘Devlet Su İşleri(DSİ) 16. Bölge Müdürlüğü Kontrollüğünde Yapımı Devam Eden Ilısu Barajında 01.06.2018 Tarihi İtibari İle Su Tutma Kapsamında Derivasyon Tüneli-1 (DT-1)’İn Giriş Kapakları Kapatılmıştır. 2019 Yılının Son Yılların En Yağışlı Yılı Olması Nedeniyle Barajda Su Kotu 430 M Seviyelerine Kadar Yükselmiş Ve Yükselmeye Devam Etmektedir. 10.06.2019 Tarihinden İtibaren Derivasyon Tüneli-3 (DT-3)’Ün Giriş Kapağın da Kapatılarak, Su Tutma İşlemine Başlanacağını’ Söyledi.

Su Tutma İşlemi İle Birlikte Su Kotunun Hızla Yükselecek Olması Nedeniyle Yerleşim Yerleri Ve Arazileri Su Altında Kalacağını Kaydeden Vali Atik, ‘İlimiz Sınırları İçerisinde Kamulaştırma İşlemi Tamamlanmış Olan Köy Ve Mezraların; Yerleşim Yerleri İle Arazilerin Can Ve Mal Güvenliği Açısından Bir Program Dâhilinde Boşaltılması Gerektiğini’ Sözlerine Ekledi.Daha Sonra Yatırımcı Kuruluş Müdürlerine Tek Tek Söz Veren Vali Atik, Koordinasyonu Gerektiren Hususların Not Alınmasını İstedi.İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Yatırımcı Kurumların Çalışmaları Ve Projeleri Hakkında Yaptıkları Sunumlar İle Devam Etti.Kaynak Siirt Valiliği Basın Bürosu