SON DAKİKA

Diyarbakır”da Dünya Yaşlılar Haftası Etkinliği

Bu haber 23 Mart 2019 - 1:04 'de eklendi ve 180 views kez görüntülendi.

Haber Ali Şeran / Diyarbakır

Dünya Yaşlılar Haftası Nedeniyle Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimlik Sosyal Komite Tarafından Kalp Hastanesi Konferans Salonunda Sempozyum Düzenlendi.Sempozyuma Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcısı Ve Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimi,Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Cafer Güloğlu ,Öğretim Üyeleri, Hastaneler Başhemşiresi Rahime Atlı, Haberdiyarbakir.Org Haber Ajansı Yetkilisi Özlem Kaya,Nusret Bilgiç,Süleyman Karaarslan,Kübra Beklen Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Diyarbakır İl Müdür Ve Yardımcıları, Kuruluş Müdürleri Ve Çok Sayıda İzleyici Katıldı.

Sempozyumun Açılış Konuşmasını Yapan Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Cafer Güloğlu, “Acil Servimizde Bizim En Çok Gördüğümüz Yaşlı Kesime Olan Yaklaşım Hep Şu Oldu, Yaşarken Kıymetini Bilmedikleri Ama Hastaneye Düşüp Öldükten Sonra Daha Kıymetli Olduklarını Gördük, Ama Aslında Öyle Olmaması Gerekiyordu Çünkü Bu İnsanlara Yaşarken Kıymet Ve Değer Vermemiz Gerekir”. Yaşlılık Ve İhtiyarlık Döneminin  Bir Kayıp Dönem Olduğunu Belirten Güloğlu; Bu Dönemde Eğer Uzun Ömürlü Olurlarsa En Başta Yakını, Eşini, Aile Fertlerini, Arkadaşlarını Ve Dostlarını Kaybederler Daha Sonra da Mevcut Olan Bazı Fizyolojik Uzuvlarda Ve İşlevlerde Fonksiyon Kayıpları Başlar.

Peki Böyle Bir Durumda Bunları Neler Mutlu Eder, İşte O Zaman  Bunları Mutlu Eden Tek Şey Ailesinin, Yakınlarının Onlara Gösterdiği Sevgi Ve Saygı, Bizler Ailelerimizden Gördüğümüz , “Biz Annemize Babamıza Nasıl Davranırsak İnanıyorum Ki Çocuklarımızda Bizlere Öyle Davranacak Olmalarıdır”. Çünkü Çocuklar Anne Ve Babalarını Model Olarak Alıyorlar. Yine Bununla İlgili Kuran’ı Kerim’de Geçen Bir Ayette “Eğer Yanınızda İhtiyarlanan Bir Veya Daha Fazla Kişi Olduğu Zaman Onlara Of Bile Demeyin, Onlara Merhametle Yaklaşın, Onlara Güzel Sözler Söyleyin Ve Onları Kendi Kanatlarınız Altına Alın.” Diye Emir Ediyor . Çünkü Çocukken Bizlere  Şefkatle Davranan Bu İnsanlara Bizlerinde  Şefkatle Yaklaşmamız Gerekiyor ,Diye Konuştu.

Sempozyumun Moderatörlüğünü Yapan Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcısı Ve Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimi Yaptığı Konuşmada; İnsanoğlunun Yeryüzündeki Serüveni Dünyaya Gelişiyle Başlar, Bebeklik, Çocukluk ,Gençlik, Erişkinlik Ve Nihayet Yaşlılık Dönemi Şeklinde Nihayete Erer. Dünya Sağlık Örgütünün Yaş Sınıflandırılmasına Göre 66 -79 Yaş, Orta Yaş Gurubu, 80-99 Yaş, Yaşlı Nüfus Olarak İfade Edilmektedir. Ülkemizde Türkiye İstatistik Kurumunun Yapmış Olduğu Araştırmada 2018 Yılı İtibariyle Yaşlı Nüfus Toplam , Nüfusun Yüzde 9 ‘U Kadardır. Toplamda 7 Milyon 200 Bin Kadar Yaşlı Nüfusumuz Var. Yaşlılar Haftasının Kutlanmasındaki Amaç Toplumda Bir Bilinç Ve Farkındalık Oluşturmaya Yönelik  Olduğunu Dile Getiren Neden Kutluyoruz Çünkü Yaşlılarımız, Annelerimiz, Babalarımız, Dedelerimiz, Ninelerimiz Bunlar, Bilginin, Tecrübenin ,Kültürün Temsilcileridir Ve Bu Bilginin Yaşama Dair Tecrübeleri Ve Tabii Kültürün Geleceğe Taşınmasında Ve Bunların Yaşatılmasında Esas Rol Oynayan Faktörlerdir. Biz  Bu Anlamda Büyüklerimize Karşı Sevgiyle ,Şefkatle ,Merhametle Nezaketle, Hürmetle Davranmalı Onların İsteklerini ,Taleplerini Dinlemeli Ve Sabırla Yerine Getirmeye Çalışmalıyız. Dedi.

Daha Sonra Sempozyumda Sırasıyla Prof.Dr.Alpaslan Tuzcu “Diyabet”, Doç.Dr.Recep Tekin“Bulaşıcı Hastalıklar”,Doç.Dr. Yaşar YıldırımHipertansiyon” Ve Doktor Öğretim Üyesi Sefer Varol “Alzheimer” Hastalıkları Konusunda Sunumlar  Yaptılar.Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimlik Sosyal Komite Üyesi Hemşire Hüseyin Elbahadır Yapmış Olduğu Stand Up Gösterisi  Ardından Sempozyumda Emeğe Geçenlere Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcısı Ve Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimi Tarafından Teşekkür Belgesi Verildi. Kaynak Dicle Üniversitesi Basın Bürosu