SON DAKİKA

Diyarbakır’da Bağımlılık Rehabilitasyon Merkezi Kurulacak

Bu haber 27 Mart 2019 - 9:56 'de eklendi ve 86 views kez görüntülendi.

Haber Ali Şeran / Diyarbakır

Diyarbakır’da Bağımlılık Rehabilitasyon Merkezi Kurulacakdiyarbakır’da Yeşilay Tarafından Açılacak Bağımlılık Rehabilitasyon Merkezi İçin Hazırlanan Protokol Bugün Düzenlenen Törenle İmzalandı. Yeşilay Tarafından Yaklaşık 7 Milyon TL Yatırımla İlimize Yapılacak Olan Yeşilay Rehabilitasyon Merkezi İle İlgili İşbirliği Protokolü İmza Töreni Düzenledi.Törene İl Valisi Basri Güzeloğlu, Yeşilay Genel Başkan Vekili Azize Nilgül Canel, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, Vali Yardımcısı Ahmet Yıldız, Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tahsin Kılıçoğlu, Yeşilay Genel Müdürü Sultan Işık, Yeşilay Kurumsal İletişim Direktörü Şehlem Ertekin, Paydaş Yönetim Direktörü Egemen Akyüz, , İl Sağlık Müdürü Dr. M.Sait Avar, Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Halit Açar, Yeşilay İl Başkanı Muhammed Ay İle Çok Sayıda Basın Mensubu Katıldı.

Protokol İmza Töreninde, Basın Mensuplarına Açıklamalarda Bulunan Vali Güzeloğlu Şunları Söyledi;’’ Uyuşturucu Ve Bağımlılık Konusunda Diyarbakır’da Çok Kararlı Ve Sürdürülebilir Bir Mücadeleyi Bugün İtibariyle Pekiştirmiş Ve Bir Protokole Bağlamış Bulunuyoruz. Gündemimizde Olan Ve Çok Ağır Bedeller Ödediğimiz Özellikle Gençlerimizin İnsanımızı Ve Geleceğimizi Tehdit Eden Uyuşturucu Ve Bağımlılıkla İlgili Bütün Maddelere Karşı Bugün Bir Duruş Gösteriyoruz.  Şüphesiz Meselenin Hem Birey Bazında Hem De Toplum Bazında Çok Uzun Soluklu Bir Mücadele Ve Bir Gayret Gerektirdiği Açıktır.  Bizler Özellikle Ve Öncelikle Geleceğimiz Olan Gençlerimizden Başlayarak Bu Konuda Kararlı Ve Sürekli Bir Mücadelenin Gereğine İnanıyoruz.  Şüphesiz  Bu Mücadelede Sadece Bireyi, Birey Olarak Da Değil Aile Bütünlüğü İçerisinde Değerlendirmek Ve Aile Başlığı Altında Da Alınması Gereken Tüm Tedbirleri Hayata Geçirmek Zorunda Ve Sorumluluğunda Olduğumuzu Da Biliyoruz.  Devlet Olarak Bu Konuda Cumhurbaşkanımızın Liderliğinde Ve İradesi İle Oluşturulan Bağımlılıkla Mücadele Üst Kurulu Ve İllerde Valilerimizin Başkanlığında Gerçekleştirilen İl Mücadele Ve Bu Anlamdaki Çalışma Kurulları Gerçekten Çok Önemli Bir İvme Kazandırdı.  Diyarbakır’da da Bu Kararlılığı, Tüm Kurumlarımızda Burada Mutlulukla Belirtmek İstiyorum Ki Büyük Bir Başarıyla Uyguluyoruz. Çünkü Biz Türkiye’yi Tehdit Eden, Geleceğimizi Tehdit Eden, En Büyük Tehlikelerden Birinin Uyuşturucu Ve Bağımlılık Olduğunu Biliyoruz.  Bağımlılığı Da Sadece İlk Anda Akla Gelen Uyuşturucu Ve Alkol Türevleri İle Değil Gençlerimizi Ve Nesillerimizi Tehdit Eden Her Türlü Bağımlılığa Kadar Uzatıyoruz.  Şüphesiz Bunu Yapmak Zorundayız. Çünkü En Değerli Varlığımızı Tehdit Eden, Bunu Esir Eden Ve Maddi Babında Ölüme Götüren Bir Tuzaktan Bahsediyoruz. Yaşanmış Gerçekler Karşısında Olayın Devasa Bir Boyut Aldığını, Bilinen Bağımlılık Yaratan Uyuşturucu Maddelere Sentetik Türevlerin Katıldığını, Dünyada Bunun Çok Büyük Bir Ekonomik Boyutuna Ulaştığını Ve Terör Boyutunda Terör Örgütlerinin De En Önemli Hedefleme Alanlarından Biri Olduğunu Biliyoruz.  O Yüzden Bu Mücadeleyi Terörle Mücadele Kadar En Az Kararlılıkla, Sorumlulukla Ve Gayretle Ele Almamız Gerekiyor. Geleceğimiz Ve Şüphesiz Nesillerimiz İçin Bu Doğrultuda Diyarbakır’da Bugün Yüz Yıla Yaklaşan Geçmişiyle 1920 Yılında Kurulan Yeşilay’ımızla Çok Önemli Bir İşbirliğini Bugün Akdediyoruz.  Öncelikle Bugün Başlayan Ve Birazdan İmzalayacağız Hem İşbirliği Protokolü İçin Hem De Biraz Önce Sunumu Gerçekleştirilen Diyarbakır’a Çok Önemli Bir Kazanım Ve Katkı Sağlayacak Rehabilitasyon Merkezi Kararları İçin Yeşilay’a Teşekkür Ediyorum.

Yeşilay’ın Ortaya Koyduğu İradenin Hem Genel Merkez Hem Diyarbakır Bazında Bu Sorunun Çözümü Noktasında Ki Paydaş Olarak Çok Önemli Katkısı Ve Bizler İçin Değerli Olduğunun Altını Çiziyorum. Değişen Bir Anlayışla Yeşilay’ın Türkiye’nin Bağımlılıkla Mücadelesinde Takdire Şayan Bir Sorumlulukla Ve Türkiye Modellemesiyle Bu Alanda İnsiyatif Almasınında Altını Çizmek İstiyorum.  Biraz Önceki Sunumda Da İfade Edildiği Gibi Geleneğimizden Gelen Değerlerimiz Üzerine Bir Çözüm Süreci Ve Buna Bağlı Olarak Bir Mücadele Stratejisi İçermektedir Yeşilay’ın Bağımlılığa Bakışı. Ahilik Üzerinde Aile Temelinde Bireyi Bir Bütün Olarak Yaşadığı Ekosistemle Değerlendirmek Şüphesiz Stratejik Olarak Bugünün Gerçekleri İle En Doğru Yaklaşımını Sergilemektir. Bugün İmza Ve Akdini Yapacağımız İşbirliği Protokolü, Bütün Kamu Ve Yerel Birikim Ve Kurumlarımızda Yeşilay Arasında Tam Bir İşbirliğinin, Güç Birliğinin En Önemlisi De Bu Mücadelede Bir Gönül Birliğini İçeriyor. Her Bir Bireyin Bir Değer Olduğunu, Bizler İçin Vazgeçilemez Bir Değer Olduğunu Ve Asla Bu Tip Bir Ölüme Götürecek İhanet Karşısında Vazgeçilmeyecek Kadar Önemli Olduğunun Altını Çiziyoruz. Biz Bu Kararlılığı Sergilerken Gerek Üniversitemizin, Gerek Bütün Kamu Kurum Ve Kuruluşlarımızın İşbirliği İle İnanıyorum Ki Yeşilay’ında Katkı Ve Desteği İle Bu İvmeyi Tersine Çevireceğiz.

Tek Bir Bağımlı Ve Geçmişten Gelen Kullanıcıyı Tedavi Etmeden Bırakmayacağız. Her Bir Ve Yeni Genç Nesilden Hiç Bir Evladımızı Da Bu Tuzağın Ve Bu İhanetin Pençesinde Kullanılan Bir Birey Yapmayacağız. Bu Kararlılığa Sahibiz Ve Mücadelemizi Bir Bütün Olarak Görüyoruz. Basın Mensuplarımız Biliyor. Okulların Çevresindeki Satış Yapan Bu İhanet Şebekelerinin Uzantılarından Tütün Ve Alkollü Ürün Satan İş Yerlerin Denetlenmesine Kadar, Ruhsatsız Olan İşyerlerinin Kapatılmasından Yetkisi Olmayan Ama Küçük Yaştaki Çocuğa Bu Maddeyi Satanlara Ağır Cezai Yaptırımların Yapılmasına Kadar, Yine Sigara Denetimlerinden Başlayarak Bütün Tütün Ve Alkol Türevlerinin İzinsiz Ve Uygunsuz Satışlarının Denetlenmesine Kadar,  İçişleri Bakanlığımızın Başlattığı Bizzat Bakanımızın Sahiplendiği UYUMA Projesi İle Her Vatandaşımızın Anlık Çağrısına Ve Bildirimine Cevap Verecek Bir İletişim Ve Mücadele Stratejisi Oluşturana Kadar Bu Perspektifte Yeşilay’ın Bağımlılıkla Mücadele Noktasında İlimizde Hem Var Olan Çalışmalarını Hem De Bundan Sonraki Süreçte Katacağı Bu Anlamdaki Çabaları Destekleme Boyutuna Kadar Tam Bir Kararlılıkla Meselenin Üzerindeyiz. Güvenlik Kuvvetlerimiz Gerek Bu Maddelerin Yasadışı Üretimi Gerekse Satımında Son Yıllarda Türkiye Çaplı Büyük Bir Başarıyı Gerçekleştirdiler. Üretim Ve Kaçak Alanlarının Yok Edilmesinden Kaçak Tüketime Dönük  Kanun Dışı Tüketime  Dönük Mücadelede Gerçekten Diyarbakır’da Büyük Bir Mücadele Sergilendi.  Tabii Ki Bağımlılık Ve Uyuşturucuya Dönüp Mücadele Uzun Soluklu Bir Mücadele. Bunun Farkındayız. Özellikle Tedavi Sürecininde Çok Önemli, Gerekli Ve Değerli Olduğunu Biliyoruz.  Bu Projenin Özellikle Altı Çizilmesi Gereken Bir Yana Bu Merkezin Değerli Rektörümüzün Birazdan İade Edeceğim Gibi Üniversite Sınırlarımızın İçerisinde İnşaasıdır. Bu Altı Çizilmesi Gereken Çok Büyük Bir Kazanımdır.  Böyleysi Bir Merkez Şüphesiz Yetkin Uzmanlarının Yanı Sıra Her Zaman Tıp Ve Sağlık Anlamında Desteklenmesi Gereken Bir Birimdir.  Bu Noktada Üniversitemizin Tüm İşbirliği İle Hayata Geçecek Ve Kısa Bir Zaman Sonra İnşallah Temelini Atacağımız Bu Rehabilitasyon Merkezi Çoklu İyileştirme Ve Çoklu Bu Anlamda Tedaviye Katkı Sağlayacaktır. Yine Bunun Yanında Kısa Bir Zaman Sonra Hayata Ve Hizmete Geçireceğimiz 30 Yataklı AMATEM Ve 20 Yataklı ÇEMATEM Merkezlerimiz Bitmek Üzere.  Yani 50 Yatakta Oradan İlave Edecek Ve 2019 Yılı Sonu Öncesinde İnşallah Onları Bitireceğiz.  O Merkezlerimizde Buradaki Rehabilitasyon Merkezi İle Eşleştirerek Aynı Perspektifte Sadece Tıbbi Tedavi Değil Sosyal Hayata Uyumlu İş Meslek Edinme Ve Süreci İzleyerek Onları Hayata Kazanmayı İçerecek Bir Bütünlük İçerisinde Hizmet Verecektir.

Bu Bağlamda Yine Önemli Bir Diyarbakır Kazanımı Olarak Üniversite Bünyesinde İl Kurulumuzun Kararı Doğrultusunda Değerli Rektörümüzün Ve Senatonun Kararı İle Türkiye’de Öncü Kararlardan Olarak Uyuşturucu İle Mücadele Ve Bağımlılıkla Mücadele Kurulu Oluşturuldu. Bu Kurul Akademisyenlerden Müteşekkil Ve Yaklaşık 40 Bini Aşkın Gencimizin, Ülkenin Geleceğine Katkı Koyacak Ve Hem De Mezuniyet Sonrası Hayatlarında Bunun Takipçisi Ve Bu Mücadelenin Her Biri Yenilmez, Yorulmaz Bir Üyesi Olarak Yetişecektir. Şüphesiz Üniversitenin Bu Anlamda Tüm Alanlarında Sigara Dahil Bağımlılık Yaratan Her Maddeye Karşı Da Bu Anlamda Çok Kararlı Bir Mücadele Ve Çaba Da Sergileniyor. Yine Müdürlüklerimizin Bünyesinde Hem Milli Eğitim Hem Aile Sosyal Politikalar Hem Müftülüğümüz Hem Gençlik Spor İl Müdürlüğümüz Hedef Kitlede Gençlerden Başlayarak Toplumun Bütün Kesimlerine Bu Kararlılığımızı Bağımlılığa Dönük Mücadelemizin Tüm Paydaşlarına Bu Çabalarımızı Ve Çalışmalarımızı Aktarıyorlar. Bir Bütün Olarak 2023, 2053 Ve 2071 Hedeflerine Kararlılıkla Yürüyen Bölgesel Ve Küresel Ölçekte Belirleyen Bir Ülke Olan Türkiye’nin En Önemli Zenginliğinin Yetişmiş Sağlıklı, Gençliği Ve O Gençliğinde Bizim Geleceğimiz Olduğunun Bir Kez Daha Altını Çiziyorum. Hiçbir Şekilde Şüphesiz Gençlerimizden Başlayarak Toplumumuzun Hiçbir Bireyinin Uyuşturucuya Bağımlılık Terörüne Karşı Asla Sahipsiz Ve Korunmasız Bırakmayacağımızı Bu Mücadelenin Tüm Kararlılıkla Süreceğinin Altını Çiziyorum. Diyarbakır Modellemesinde Bugüne Kadar Ortaya Koyduğumuz Çalışmaların Çok Değerli Olduğunu Ama Bugün Yeşilay’la Yapacağımız Bu Protokol Ve İşbirliğinin De Bunu Taçlandıracağının Altını Birkez Daha Çiziyorum. Katılım Ve Katkıları İçin Tekrar Yeşilay’a Şahsında Hanımefendiye Bütün Üyelerine Çok Teşekkür Ediyorum. Hem İmzalayacağımız İşbirliği Protokolümüzün Hem Yapımına İnşallah Karar Verilen Rehabilitasyon Merkezimizin İlimize Hayırlı Olmasını Diliyor Hepinizi Sevgiyle Saygıyla Selamlıyorum” Dedi. Vali Güzeloğlu’nun Konuşmasının Ardından, Yeşilay Genel Başkanı Vekili Azize Nilgül Canel Ve Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül Birer Konuşma Yaptı. Vali Hasan Basri Güzeloğlu Ve Yeşilay Genel Başkan Vekili Azize Nilgül Yeşilay Rehabilitasyon Merkezi İşbirliği Protokolünü İmzaladı. İmza Töreni Günün Anısına Toplu Fotoğraf Çekimi İle Sona Erdi.

Kaynak Diyarbakır Valiliği Basın Bürosu