SON DAKİKA

Dicle Elektrik 6. Müşteri Memnuniyeti Merkezi’ni Siirt’te Açtı

Bu haber 13 Mart 2019 - 17:01 'de eklendi ve 62 views kez görüntülendi.

Haber Ali Şeran / Siirt

Müşteri Odaklı Hizmet Anlayışını Sürdüren Dicle Elektrik, Sorumluluk Bölgesindeki Tüketicilerin Kurumla İlgili İşlemlerini Daha Hızlı Ve Kolay Bir Şekilde Yapabilmelerini Sağlamak Amacıyla Kurmaya Başladığı Müşteri Memnuniyeti Merkezi Sayısını Kısa Sürede 6’ya Çıkardı. Siirt’te Bu Gün Törenle Açılan Merkez İle Dicle Elektrik’in Dağıtım Hizmeti Verdiği İllerde Müşteri Memnuniyeti Merkezi Bulunmayan Yer Kalmadı.

Dicle Elektrik Siirt İl Müdürlüğü Hizmet Binasında Kurulan Müşteri Memnuniyeti Merkezi’nin Açılışını Dicle Elektrik Dağıtım A. Ş. Genel Müdürü Murat Karagüzel, Müşteri Ve Saha Yönetimi Başkanı Yaşar Arvas Ve İl Müdürü Naci Obut Birlikte Yaptılar. Şirket Çalışanları, Yöneticiler Ve İşleri Nedeniyle Gelen Vatandaşların Katıldığı Açılış Töreninde Konuşan Genel Müdür Murat Karagüzel, Dağıtım Bölgesinde Yer Alan Diğer İllerde Olduğu Gibi Siirt’te De Müşterilerine Daha İyi Ve Kaliteli Hizmet Sunabilmek İçin Bu Merkezi Açtıklarını Söyledi. Karagüzel, Hedeflerinin Bu Merkezlere Gelen Her Bir Vatandaşın Buradan Sorunu Çözülmüş Ve Mutlu Bir Şekilde Ayrılmasını Sağlamak Olduğunu İfade Etti Ve Müşteri Memnuniyeti Merkezi’nin Tüm Siirtlilere Hayırlı Olması Temennisinde Bulundu.Daha Sonra Konuşan Müşteri Ve Saha Yönetimi Başkanı Yaşar Arvas İse, Bu Merkezlerden 6.Sını Siirt’te Açmaktan Heyecan Duyduklarını Belirterek, Bu Merkezin Hayırlara Vesile Olmasını Diledi. Siirt İl Müdürü Naci Obut Da Açılış Konuşmasında Her Müşterinin Kendileri İçin Değerli Olduğunu Söyledi.

Tüm Hizmetler Tek Çatı Altında Veriliyor

Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Şırnak Ve Siirt İllerine Dağıtım Hizmeti Veren Dicle Elektrik’te Daha Önce Farklı Birimler Tarafından Yürütülen İşlemler, Tüm İllerde Açılan Müşteri Memnuniyeti Merkezleri Sayesinde Artık Tek Noktadan Hızlı Bir Şekilde Gerçekleştiriliyor. Tüketiciler, Bu Sayede Kaliteli Hizmetten Yararlanırken Zamandan Da Tasarruf Ediyorlar. Hamile, Yaşlı Ve Engelli Olan Vatandaşlara Servis Hizmeti De Verilen Bu Merkezlerde Ödemelerin Yanı Sıra Uzlaşma, Hukuk, İtiraz, Enerji Verme, Kesme, Sayaç Operasyonları İle Talep Ve Şikâyetlere Yönelik İşlemlerin Tümü Tek Çatı Altında Yapılıyor.Kaynak Dicle Elektrik Basın Bürosu