SON DAKİKA

Coşkun Aral ve Beraberindeki Ekip Siirt’teydi

Bu haber 25 Mart 2019 - 13:28 'de eklendi ve 301 views kez görüntülendi.

Haber Ali Şeran / Siirt

Uluslararası Savaş Fotoğrafçısı,Gezgin, Belgesel Yapımcısı,Gazeteci Hemşerimiz Coşkun Aral İle Türkiye’nin En Büyük Kalp Cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez,Sofos Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Murat Bozcu ve Beraberlerindeki Akademisyenlerin De Bulunduğu Ekibe Siirt İl Kültür Ve Turizm Müdürlüğünün Rehberliğinde Siirt ve Tillo Gezisi Düzenlendi.

Siirt’teki Yaşam Tarzını Deneyimlemek İçin Düzenlenen Kültür Turunda, 21 Mart Ekinoksuna Denk Gelen İbrahim Hakkı Hazretlerinin Hocası İsmail Fakirullah Hazretlerine Duyduğu Saygıyı İfade Etmek İçin Tasarladığı Tarihe Meydan Okuyan, Geleceğe Miras Bıraktığı Bir Astronomik Düzenekle Daha Tillo Sokakları Karanlık İken Türbedeki Sandukanın Baharın İlk Işıkları İle Aydınlanmasını İzleyen Kafile Daha Sonra Ulu Camii, Taş Başı – Delik Taş (Ras’ıl Hacar) Tillo Seyir Terası, Siirt Çarşıları Yer Aldı. Botan‘ın Muhteşem Manzarasını İzlerken Yörenin Efsanelerini, Gerçek Hikâyelerini Coşkun Aral’dan Tarih Semineri Tadında Dinlediler.

Siirt Valiliği Bünyesinde Faaliyet Gösteren Aile Destek Merkezinde Ev Hanımları Yöresel Siirt Mutfağını Tanıtan Yöresel Yemekler Ve Tatlılar İkram Edildi.Tadına Bakılan Lezzetlerin Başında Meşhur Büryan Gelirken, Az Bilinen Ama Bölgede Çok Sevilen Yemeklerin, Tatlıların Yapılışına, Hikâyelerine, Lezzetlerine Siirt Valiliği Bünyesindeki Aile Destek Merkezindeki Ev Hanımları Eşliğinde Şahitlik Edildi.

Siirt İl Kültür Ve Turizm Müdürü Remzi Uslu, 12 Bin Yıllık Kadim Şehirde Sağlanan Huzurun Yanı Sıra Önemli Etkinlikler İle Şehrin İsmini Duyurduklarını Söyledi.Uslu, Hızla Gelişen Turizm Sektöründen Siirt Ve Tillo İlçesinin Yeteri Kadar Pay Alabilmesi, Turizm Alanında Hak Ettiği Noktaya Gelebilmesi İçin Yoğun Bir Gayret İçerisinde Olduklarını Dile Getirdi.Uslu, “İlimiz, Eşsiz Doğal Güzellikleri, Tarihsel Dokusu Ve Kültürel Zenginlikleri, Zengin Mutfak Kültürü, Bereketli Toprakları, Konuksever İnsanları İle Önemli Bir Turizm Potansiyeline Sahiptir. Bu Bağlamda, İl Valisi Ali Fuat Atik’in Himayelerinde İlimize Bu Ve Benzer Tur Organizasyonlarının Devam Etmesi İlimizin Etkili Tanıtımına Katkı Sağlayacaktır.” Şeklinde Konuştu. Kaynak Siirt Valiliği Basın Bürosu