SON DAKİKA

Çocuklar İçin Teknoloji Tavsiyeleri!

Bu haber 18 Şubat 2019 - 10:53 'de eklendi ve 54 views kez görüntülendi.

Haber Ali Şeran / İstanbul

İngiltere’de Kamu Sağlığı Birimi Uzmanları Çocukların Elektronik Cihazlarla İlişkileri İle İlgili Bazı Önerilerde Bulundular. Önerilerin Bulunduğu Raporda, Teknoloji Şirketlerinin Çocukların Güvenliği İçin Daha Fazla Çaba Göstermesi Gerektiği de Vurgulandı.İngiltere’de Kamu Sağlığı Uzmanları, Çocukların Elektronik Cihazlarla İlişkisinin Daha Güvenli Olması İçin Bazı Önerilerde Bulundu. Bunların Başında, Elektronik Cihazları Yemekte ve Uyku Vaktinde Kullanmamak Geliyor. İngiltere’de Kamu Sağlığı Uzmanlarının, “Ekrana Bağlı Aktiviteler Ve Çocukların Ve Gençlerin Ruhsal Ve Psıkososyal Sağlığı” Konusundaki Yorumlarını İçeren Rapor Bugün Yayımlandı.Raporda, Teknoloji Şirketlerinin Çocukların Güvenliği İçin Daha Fazla Çaba Göstermesi Gerektiği Vurgulandı. Ailelere Yönelik

Diğer Tavsiyeler İse Şöyle;  Cihazlar Yatak Odasına Sokulmamalı.1. Aileler İnternette Güvende Olma ve Sanal Tehditlere Maruz Kalmama Konusunda Çocuklarıyla Konuşmalı Ve Bu Konuda Endişeleri Varsa Ne Yapabileceklerini Anlatmalı.2.Caddede Karşıya Geçerken Veya Tam Dikkat İsteyen Diğer Aktiviteler Sırasında Telefon Kullanılmamalı. 2.Çocuklar 2 Saat Ekran Süresi Sonrası Telefon Veya Tablet Kullanımına Ara Vermeli,Kalkıp Hareket Etmeli.3.Ebeveynler Cihaz Kullanımlarını Gözetip Çocuklara Yeterince İlgi Göstermeli ve Zaman Ayırmalı. ve Raporda, Elektronik Cihaz Kullanımı İle Ruh Sağlığı Sorunları Arasında Net ve Doğrudan Bir Bağlantı Bulunamadığı Belirtildi. Gençlerin İnternette Anoreksıa Gibi Yeme Bozukluklarını Yücelten,İntihar ve Kendine Zarar Verme Türü Eylemleri İçeren Görüntülere Maruz Kalmasının İse Oldukça Zararlı Olabileceği Vurgulandı.Sosyal Medya Şirketlerine de Pozitif İçerikleri Öne Çıkaran Algoritmalar Geliştirmeleri Önerildi.

Uygunsuz İçeriklere Maruz Kalıyorlar İngiltere’de Bir Süre Önce Molly Russell Adlı Bir Genç Kızın İntihar Etmesi Üzerine, Gençlerin Instagram’da İntihar ve Kendine Zarar Verme İçerikli Bazı Zararlı Materyallere Maruz Kalması Tartışma Konusu Olmuştu. Kamu Sağlığı Birimi Başkanı Profesör Sally Davies, Olayı “Trajik” Bulduğunu ve Bazı Çocukların Uygunsuz İçeriklere Maruz Kaldığını Söyledi. Ancak Davies, Ekran Aktivitesi İle Ruh Sağlığı Sorunları Arasında Kanıtlanmış Net Bir Bağlantı Görülmediğini, Bu Konudaki Araştırmalar Sonuçlanıncaya Dek Tedbirli Olmak Gerektiğini İfade Etti.

Davıes’e Göre İngiltere’de Teknoloji Şirketlerinin Aktivıtelerıni Düzenleyen Yeni Kurallara İhtiyaç Var. Özellikle de Ekran Bağımlılığı Yaratan Türden Fazla Sayıda, “Beğeni” Toplamaya Yönelten Veya Fotoğraf Paylaşımı Gibi Etkinlikleri Ödüllendiren Uygulamalara Dikkat Edilmesi Gerek.

Kaynaklar http://blog.umut.org.tr 18.02.2019  / (Havadis, 08.02.2019)