SON DAKİKA

Bu Kente Ekonomik Bakmalıyız İdeolojik Değil

Bu haber 23 Mart 2019 - 12:48 'de eklendi ve 222 views kez görüntülendi.

Haber Süleyman Karaarslan / Diyarbakır

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, “Bu Kente Ekonomik Bakmalıyız, İdeolojik Değil. Bu Kentin Ve Bu Ülkenin Geleceğini, Sürdürülebilir Ekonomik Perspektifinde Bireyden Topluma Gelişme Ve Kalkınma Dinamiklerinde Aramalıyız.” Dedi.Kurulduğu 2009 Yılından Bu Yana 823 Projeye 287 Milyon Tl Katkı Sağlayan Karacadağ Kalkınma Ajansı Bu Yıl Mali Destek Programları Kapsamında Trc2 Bölgesi’ne (Diyarbakır-Şanlıurfa) 21,5 Milyon Tl’lik Hibe Desteği Verecek.2019 Yılı Mali Destek Programları Tanıtım Ve Bilgilendirme Toplantısı Diyarbakır’da Gerçekleştirildi. Ajans Mali Destek Programlarının Yanı Sıra 2019 Yılı İstihdam Seferberliği Ve Tkdk Desteklerinin Tanıtıldığı Toplantıya Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, İl Protokolü Ve Çok Sayıda Davetli Katıldı.

Toplantıda 2019-2023 Diyarbakır Kent Vizyonuna İlişkin Sunum Yapan Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu Şunları Söyledi: “Diyarbakır Bölgesinin Ötesinde İddiasını Küresel Ölçekte Ortaya Koyacak Bilgi Ve Birikime Sahiptir. Biz Bunun İçin Uğraşacağız. Kalkınma Ajansı Bu Yıl Aralarında Sanayi, Turizm, Okul Öncesi Eğitim Ve Tarımın Bulunduğu 4 Ana Başlıkta Çağrıya Çıkıyor. Bölgemizin Kalkınmasını Sağlayacak Yatırımlar İçin Bu Kaynakların Kullanılması Gerekiyor. Sadece Hibelerden Değil Aynı Zamanda Ajansımızın Sahip Olduğu Alanında Uzman Kadrosundan Rahatlıkla Yararlanılmalı. Çevrenize Mutlaka Bu Programlar Hakkında Bilgi Verin. Bilenler Bilmeyenlere Anlatmalı. Fikri Olan Ama İlgisi Ve Bilgisi Olmayana Siz Dokunun, Destek Olun.  Diyarbakır’a Katkı Sunacak Diyarbakır’da İnsanlara İş Sağlamanın Mutluluğunu Keyfini Yaşayın.

Bunu Bekliyoruz Sizden. İkincisi Kırsal Kalkınma Kurumumuzun Ortaya Koyduğu Gerçekten Müthiş Fırsatlar Var. Bakın 3 Milyon Euro’ya Kadar Hibe Proje Ve Destekleri İle Geliyoruz. Burası Diyarbakır, İş De Var, Aşta Var, Gelecek De Var, Barış Da Var, Huzur Da Var. Amacımız Budur. Birilerine İnat Bu Kent Ekonomik Kalkınmayı, Gelişmeyi, Huzuru, Barışı Koruyacak Ve Yaşatacaktır. Kadim Geçmişini Anan Değil, O Geçmişten Güç Alan Bir Kent Olacaktır. 21. Yüzyılın Marka, Dinamik Ve Derinlikli Çok Özel Bir Kenti Olacak. Biz Bundan Eminiz Ve Bunu İstiyoruz. Bizim Başka Bir İşimiz Yok Arkadaşlar, Bizim İşimiz Milletin İşidir Yapmamız Gereken En Temel İşte Budur, Başka Hiçbir İş Bundan Daha Değerli Değildir Ve Bunu Yapacak Büyük Bir Gücümüz Vardır. Bu Dört Ana Başlıktaki Bildiri Ve Duyurunun İlgili Tarafları Kalkınma Ajansı, Sosyal Güvenlik Kurumu, İşkur Emrinizdedir. Bunu Bir Kelime Anlamı Da Söylemiyorum Net Bir Kararlılık Anlamında Söylüyorum. El Birliği İle Güç Birliği İle Gönül Birliği İle Biz Bu Alanlarda Yoğunlaşırsak 1 Yıl Sonra Bugün Allah Önce İman, Sonra Sağlık Versin. Bu Salonda Olursak Bakın Neleri Konuşacağız, Hangi Elde Ettiğimiz Aşamaların Keyfini Hep Birlikte Paylaşacağız Ve 2023 Vizyonunda Da Diyarbakır’ın Kesinlikle Küresel Rekabet Açısından Ve İller Arası Rekabet Açısından Öne Çıkmış, Kimliğini Paylaşmanın Keyfini Yaşayacağız.”

Sunumunun Sonunda Diyarbakır’da Gerçekleştirilecek Projelerden Bahseden Vali Güzeloğlu: “Diyarbakır’ın En Önemli, Üzerinde Yoğunlaşmanız Gereken Projelerden Biri Silvan Projesidir. 8 Baraj Ve 32 Sulama Projesi, 235 Bin Hektar Alanda 300 Bin Kişiye Sulu Tarımda İstihdam Sağlayacak. Buradan Gelecek Ek Gelir Şüphesiz Ürüne Göre Değişmekle Birlikte Minimum 1,5 Milyar, 1,5 Kat Trilyon Ek Gelir Sağlıyor. Ortaya Çıkacak Sulanabilir Arazi Ve Ürün Deseni Şüphesiz Diyarbakır’ı Sadece Bize, Sadece Bölgemize, Sadece Ülkeye Dönük Değil, Dünyaya Dönük Bir Üretim Yapan, Bir Üretim Merkezi Kent Haline Getiriyor. Diğer Yandan Sanayinin Alt Yapısında Çok Uzun Süredir Eksikliği Hissedilen Bir İhtiyaç Olan Organize Sanayi Bölgesi Arıtma Tesisini 37 Milyonluk Tl’lik Yatırımla Bir Yatırım Hayata Geçiriyoruz. Şanlıurfa Yolu Üzerine Kuracağımız 2. Organize Bölgesi İle Akıllı Ve Yenilikçi Sanayiye Dönük Bir Altyapıyla Sayesinde En Az 12 Bin Kişiye İstihdam Sağlanacak. Türkiye’de En Kısa Sürede Kurulan Organize Sanayi Bölgesi Olma Unvanına Sahip Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi 105 Parselde 129 Hektar Alanda Faaliyet Gösterdiğinde Kısa Vadede 7974 Kişiye İş İmkânı Sunacak. Diyarbakır Lojistik Merkez Önemli Bir Başka Girişimimiz. Irak-Suriye-İran’ın Kavşak Noktasında Yer Alan Diyarbakır Bu Ülkelerin Dünyaya Açılan Önemli Noktalarından Biri Olacak” Diye Konuştu.

Toplantıda Ajansımız Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral, 2019 Yılı Mali Destek Programları Hakkında Sunum Yaptı. Genel Sekreterimiz Dr. Hasan Maral Şunları Söyledi: “Ajansımız Kurulduğu 2009 Yılından Bu Yana 823 Projeye 287 Milyon Tl Destek Verdi. Yararlanıcıların Eş Finansmanı İle Trc2 Bölgesinde (Diyarbakır-Şanlıurfa) 379 Milyon Tl’lik Bir Kaynak Yatırıma Yönlendirildi. Ajans Olarak Bu Yıl T.C. Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı Koordinasyonunda, Sanayi Altyapısı Mali Destek Programı, Tarıma Dayalı Sanayide Entegre Kaynak Verimliliği Mali Destek Programı, Kültürel Mirasın İşlevlendirilmesi Mali Destek Programı Ve Okul Öncesi Eğitim Standartlarının Arttırılması Mali Destek Programı Adı Altında Toplamda 21.500.000 Tl Hibe Desteği İle Proje Teklif Çağrısına Çıktık. Tüm Yatırımcılarımıza Sadece Maddi Olarak Aynı Zamanda Bilgi Ve Donanımlarımızla Her Zaman Hizmet Etmeye Hazır Olduğumuzu Belirtmek İsteriz.”Toplantıda Ayrıca Sgk Denetmeni Samet Uğur Tarafından 2019 Yılı İstihdam Seferberliği Tanıtım Sunumu Ve Tarım Ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Hikmet Güneş Tarafından Verilen Tarımsal Desteklerin Tanıtım Sunumu Yapıldı. Kaynak Karacadağ Kalkınma Ajansı Basın Bürosu

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN