SON DAKİKA

Antalya’nın Fethinin 812.Yıl Dönümü

Bu haber 04 Mart 2019 - 14:34 'de eklendi ve 56 views kez görüntülendi.

Haber Ali Şeran / Antalya

Antalya’nın Fethinin 812.Yıl Dönümü Kutlamaları Sergi ve Konferanslarla Başladı.Vali Münir Karaloğlu’nun Katılımıyla Gerçekleşen Etkinlikler Antalya’nın Tarihine Işık Tutup Antalyalılara Coşku ve Heyecan Kattı.Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi Ve Akdeniz Üniversitesi Ortaklığında Düzenlenen Kutlamalar Kapsamında Antalya Kültür Merkezi (Akm) Fuayesinde “Selçuklu Sikkeleri Sergisi“, “Antalya’da Türkislam Medeniyetinin İzleri Fotoğraf Sergisi” Ve Antalya Olgunlaşma Enstitüsü “Antalya Selçuklu Kitabeleri Taştaki Emanetler Sergisi’nin Açılışı Gerçekleştirildi.

Açılışa Vali Münir Karaloğlu ve Eşi Sevim Karaloğlu,Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel,Garnizon Komutanı Piyade Abay Tuncay Polat,Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal,Avukat Halil İbrahim Şeran,İl Jandarma Komutanı Tuğ Gen.Tekin Aktemur,İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan,Kamu Kurum Ve Kuruluşlarının Temsilcileri İle Çok Sayıda Öğrenci Katıldı.

Bu Topraklar 812 Yıldır Türk Ve İslam Yurdu

Açılışta Konuşan Vali Münir Karaloğlu, Antalya’nın Fethinin Kutlamalarının 5 Mart‘a Kadar Süreceğini Kaydetti. Antalya’nın 812 Yıldır Türk Ve İslam Toprağı Olduğunu Anımsatan Vali Karaloğlu, “812 Yıldır Bu Şehirde Sancağımız Ve Bayrağımız Dalgalanıyor.Yüzyıllardır Bu Şehirde Özgür ve Hür Bir Şekilde Nefes Alıyoruz. Bu Şehri Fetheden Anadolu Selçuklu Sultanı Giyaseddin Keyhüsrev ve Onun Değerli Ordusu İle Antalya’nın İlk Valisi Mübarizüddin Ertokuş Beyi Saygıyla Anıyorum.Ertokuş Bey Antalya‘da 17 Yıl Valilik Yapmıştır. Bugünkü Antalya, Isparta Ve Burdur’da Tarihe Meydan Okuyan Selçuklu Eserlerinin Birçoğu Onun Döneminde İnşa Edilmiştir. Bütün Kahramanlarımızı Minnetle, Şükranla Anıyoruz” Dedi.

Geleceği Tarih Şuuruyla İnşa Edebiliriz

Tarih Şuurunun Gençlere Ve Gelecek Kuşaklara Aktarılmasının Önemine Vurgu Yapan Vali Karaloğlu “Geleceğimizi Bu Şuur Üzerinden İnşa Etmemiz Gerekiyor. Bu Çabalar ve Bu Gayretler Tarihimize Sahip Çıkmak ve Gençleri Tarih Şuuru İle Geleceğe Hazırlamaktır” Dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel İse Bir Milletin Bireylerini Ortak Bilinçle Birbirine Bağlayan Tarihin Aynı Zamanda O Milletin Kimliği Olduğunu Vurguladı.Protokol Konuşmalarının Ardından Milli Savunma Üniversitesi Rektörü, Prof. Dr. Erhan Afyoncu’nun Sunumuyla Türkiye’de Şehir Tarihi Ve Araştırmaları Konferansı Gerçekleşti. Kaynak Antalya Valiliği Basın Bürosu