SON DAKİKA

9. Ortadoğu İnşaat Fuarı Kapılarını Açtı

Bu haber 14 Mart 2019 - 20:37 'de eklendi ve 67 views kez görüntülendi.

Haber Ali Şeran / Diyarbakır

Tüyap Diyarbakır Fuar Ve Kongre Merkezi’nde 14-17 Mart 2019 Tarihleri Arasında Düzenlenen Fuarın Açılış Töreni Erbil, Duhok, Süleymaniye, Musul Ticaret Ve Sanayi Odaları, IKBY Müteahhitler Birliği, Gebze Ticaret Odası, Batman Ticaret Ve Sanayi Odası Ve Mısır Ve Almanya’dan İş İnsanları Ve Alım Heyetlerinin Katılımı İle Gerçekleştirildi.Açılış Konuşmasını Yapan TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat Alagöz, Türkiye Genelinde Bu Yıl İnşaat Fuarlarında Katılımcı Firma Sayısı Açısından Bir Düşüş Yaşandığını, Ancak Diyarbakır İlinde Önceki Yıla Göre Katılımcı Firma Ve Alım Heyetleri Açısından Daha İyi Bir Fuar Gerçekleştirdiklerini Söyledi.

Türkiye Ağaç İşleri Federasyonu Başkanı Ali Rıza Ercan Ağaç İşleri Sektörünün İnşaat Sektörüne Girdi Sağladığını Belirterek İnşaat Fuarlarını Önemsediklerini Belirtti.Fuarı 15 Kişilik Ticari Heyet İle Ziyaret Eden Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Süer Diyarbakır’a Daha Öncede Geldiklerini, Gebze Olarak Diyarbakır İle İşbirliğini Önemsediklerini Ve Sürdürmek İstediklerini Aktardı.Batman Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Abdulkadir Demir De Irak Heyetine Teşekkür Ederek, Karşılıklı Ticaretin Önemine Değindi. Diyarbakır Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya Fuara Katılım Sağlayan Kuruluşlara Ve Alım Heyetlerine Teşekkür Ederek Sözlerine Başladı. Kaya, Türkiye Genelinde Ekonomide Yaşanan Sorunlardan İnşaat Sektörünün Sorumlu Tutulduğu Bir Dönemde Tüyap İle Birlikte Bu Fuarı Organize Ettiklerini Belirtti.

Kaya,” Gelişmiş Ülke Olmak İçin Komşu Ülkeler İle Ticareti Geliştirmek Gerekir. Bugün ABD İle Meksika Arasında Dönem Dönem Siyasi Sorunlar Yaşanmasına Rağmen İki Ülkenin Karşılıklı Ticareti Hiç Bir Dönem %40’ın Altına Düşmedi. Aynı Şekilde AB Ülkelerinin Kendi Aralarında Ticaret Hacimleri Oldukça Yüksek. Ama Siyasi Kriz Yaşayan Hindistan Ve Pakistan Arasında Karşılıklı Ticaret %1’ler Civarında Kaldı. Gene Türkiye’nin Komşu Ülkeler İle Ticareti %10 Civarında. ABD İle Meksika Arasında Siyasi Kriz Yaşanmasına Rağmen Bu Ticari İlişkilere Yansımıyor. Türkiye’de İse Sınırlar Kapatılıyor, Ekonomik İlişkiler Zayıflıyor. Komşu Ülkeler İle Ne Sorun Olursa Olsun Biz İş İnsanları Olarak Ticari İlişkileri Geliştirmeliyiz. Siyasetin De Düzelmesi Ve Bölgede Barışın Sağlanması İçin De Ticari İlişkilerin Korunması Ve Sürdürülmesi Oldukça Önemli. Biz DTSO Olarak Gerekli Çalışmalarımızı Yapıyoruz, Yapmaya Da Devam Edeceğiz.” Dedi.

Kaya, İnşaat Sektörünün 200 Farklı İş Kolunu Beslediğini Belirterek, Bu Dönemin İnşaat Sektörünün Düştüğü Yerden Kalkacağını ve Bu Fuarın da Buna Vesile Olacağını Belirtti. Her Yıl Düzenledikleri İnşaat Fuarlarından Yeni İhtisas Fuarları Yaratacaklarını Dile Getiren Kaya, Gelecek Yıllarda Farklı İş Alanlarında İhtisas Fuarları İçin Çalışma Yapacaklarını Vurguladı.Diyarbakır İlinin İnşaat Sektöründeki Durumuna Da Değinen Kaya, “ İnşaat Sektörü En Çok İstihdamın Sağlandığı Sektörlerden Biri. Diyarbakır İlinde İnşaat Sektöründe Bulunan İşyerlerinin Toplam İşyerleri İçindeki Ağırlığı Türkiye Ortalamasının Üzerinde. İlimizde OSB Bünyesinde Bulunan 200 Firmanın %50’si Alt Ve Üst Yapı İnşaatında Kullanılan Girdileri Üreten Firmalar” Şeklinde Konuştu.Kürdistan Müteahitler Birliği Başkanı Bashar A. Barzani d+e Fuar Organizasyonu İçin Teşekkür Ederek, Fuar Kapsamında Ticari İşbirlikleri Sağlamak İstediklerini Belirtti.

Daha Sonra Erbil Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Dara Celil El- Hayat Açılış Konuşmasını Yaptı. Dara Celil El-Hayat , Türkiye İle Ticareti Geliştirmek İçin Çaba Sarf Ettiklerini Aktardı. Hedeflerinin Karşılıklı Şirketler Arasında İşbirliklerini Geliştirmek Olduğunu, Erbil’de DTSO Ortaklığında Uluslararası İş Kongreleri Düzenlemek İstediklerini Vurguladı. IKBY’de Yaşanan Sorunlardan Sonra Bugün Ticaretin Yeniden Canlandığını Ve Diyarbakır İle De Daha Uzun Süreli İş Ortaklıkları Sağlamak İstediklerini, İşletmeleri IKBY’de İş Ortaklıkları Kurmak, Şirket Kurmak İçin Davet Ettiklerini Belirtti. Kaynak Diyarbakır Ticaret Ve Sanayi Odası Basın Bürosu

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN