SON DAKİKA

‘‘Ülkem İçin Bir Fikrim Var’’ Projesi

Bu haber 13 Şubat 2019 - 14:20 'de eklendi ve 30 views kez görüntülendi.

Haber Ali Şeran / Diyarbakır 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan ‘‘Ülkem İçin Bir Fikrim Var’’ Projesi 82 Milyon, Beyin Fırtınası Yapacak.Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan ‘‘Ülkem İçin Bir Fikrim Var’’ Projesi 82 Milyon, Beyin Fırtınası Yapacak.Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun:“Ülkem İçin Bir Fikrim Var Projesi Milletimizin Aklına, Duygusuna, Vicdanına, Samimiyetine, Ferasetine Ve Ülkemizin İlerleyişine Yapacağı Katkıya Olan İnancımız Sonucu Ortaya Çıktı”

“2019’u 82 Milyonun Ülkemiz İçin Beyin Fırtınası Yaptığı Bir Yıl Olarak Hayal Ediyorum.”Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Vatandaşların Öneri Ve Fikirlerini İlgili Kamu Kurumlarına Doğrudan Aktarabilmeleri Ve Hayata Geçirebilmeleri Amacıyla “2019’da Ülkem İçin Bir Fikrim Var” Projesini Başlattı.Uygulama, Politika Ya Da Mevcut İşleyişlerin Geliştirilmesine İlişkin Fikirlerin Toplanacağı Platformun, İlham Verici Fikirlerin Hayata Geçirilmesinde Bir Kanal Olması Amaçlanıyor.

“Türkiye İçin Düşünmeye Davet Ediyoruz”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun,“2019’da Ülkem İçin Bir Fikrim Var Projesi, Milletimizin Aklına, Duygusuna, Vicdanına, Samimiyetine, Ferasetine Ve Ülkemizin İlerleyişine Yapacağı Katkıya Olan İnancımız Sonucu Ortaya Çıktı.” Dedi.Türkiye’nin Son Yıllarda Karşı Karşıya Kaldığı Her Sınamada, Koşulsuz En Büyükdesteği Verenmilleti, Şimdi Ülke İçin Düşünmeye Davet Ettiklerini Belirten Altun,“Çünkü Biliyoruz Ki Aile Ve Arkadaş Sohbetlerinde Zikredilen, Lise Ve Üniversite Kantinlerinde Konuşulan, Çocukların Temiz Ve Berrak Zihinlerinden Geçen Çok Güzel Fikirler Var. Ben, 2019’u 82 Milyonun Ülkemiz İçin Beyin Fırtınası Yaptığı Ve Fikirlerini Devletimizin Birimleri İle Doğrudan Paylaşabildiği Bir Yıl Olarak Hayal Ediyorum.” Diye Konuştu.Altun, Bu Amaçla Ülkenin Her Köşesinden Doğrudan Kendilerine Ulaşılabilmesi İçin Yenilenen Web Siteleri “İletisim.Gov.Tr”Üzerinden Oluşturdukları “2019’da Ülkem İçin Bir Fikrim Var” Platformunu 28 Ocak’ta Faaliyete Geçirdiklerinin Bilgisini Verdi.

“Her Yaştan Fikir Geliyor”

Bir Hafta Gibi Kısa Bir Sürede Çevre, Sağlık, Kültür, Tanıtım, Yönetim, İletişim, Enerji, Eğitim Ve Adalet Gibi Farklı Alanlarda Fikirlerin Geldiğini Görmenin Kendilerini Çok Mutlu Ettiğini Belirten Altun,Şunları Kaydetti: “Çeşitliliğin Görülebilmesi İçin Gelen Fikirlerden Birkaç Örnek Vermek İstiyorum. Yaya Geçidi Kullanım Kültürünün Oluşmasına Yönelik Yaya Geçitlerine Mavi Trafik Lambası Konulması, Ülkemiz İçin Bir Devlet Arması Tasarlanması, Hasta Ve Sağlık Personelinde Olumsuz Algı Oluşturduğu İçin Hastane Yerine Şifahane İsminin Kullanılması, Hem Trafiğin Akışını Bozmayacak Hem De Çöp Konteynırlarından Yayılacak Kimyasal Kokuları Engelleyecek Akıllı Çöp Kamyonları Tasarımı Ve Kullanımı, Sokak Hayvanları İçin Hazine Arazilerinde Yaşam Alanları Oluşturması Ve Şehir Merkezlerine Yaprak Dökmeyen Ağaçları Dikilerek Yaprakların Rögar Kapaklarını Tıkamasının Engellenmesi Gibi Yüzlerce Fikirden Bahsediyoruz. Sevindirici Olansa Her Yaştan Önerilerin Geliyor Olması. Örneğin Devlet Arması Önerisi 16 Yaşında Bir Gencimize Ait. Şu Ana Dek Gelen Fikirlere Baktığımızda Yaş Aralığının 16-69 Şeklinde Gerçekleştiğini Ve Türkiye’nin Her Bölgesinden Geldiğini Görüyoruz.”

“Talep, Şikayet Ve Destek Uygulamalarından Farklı”Prof. Dr. Fahrettin Altun, Sürecin Nasıl İşleyeceğine İlişkin Şu Bilgileri Verdi:“Başkanlığımıza Ulaşan Fikirler Bir Ön Değerlendirmeye Tabi Tutuluyor.Ardındankonu Ve Uygulama Alanına Göre Devletimizin İlgili Birimleri İle Paylaşılıyor.Bakanlıklarımız Ve Başkanlıklarımızda Bu Projenin Temsilcileri Bulunuyor Ve Orada Detaylı Bir Şekilde Ele Alınıyor. Sonrasında İse Uygulama Kararı Alınan Fikirlerin Sahipleri İle İletişim Kurularak Derinlemesine Görüşmeler Yapılması Ve Fikrin Hayata Geçirilmesi Planlanıyor.”

“Ülkem İçin Bir Fikrim Var” Platformunun İstek, Talep Ve Şikayet Uygulamaları Ya Da Proje Destek Süreçlerinden Ayrıldığını Vurgulayan Altun,“Buradaki Amaç, ‘Ülkem İçin Çok Güzel Bir Fikrim Var Ama Kimseye İletemiyorum’ Diyen, Ülkesi İçin Derdi Olan İnsanların Yönetim Süreçlerine Doğrudan Dahil Olmasını Sağlamak Ve Ülkemizin 2023, 2053 Ve 2071 Hedeflerine Doğru Yürüyüşünü Hızlandırmak.” Değerlendirmesinde Bulundu.Altun, “Küresel Mücadelenin, Her Alanda İlerlemeyi Zorunlu Kıldığı Bu Zorlu Dönemde Bize Milletçe Daha Çok Düşünmek, Fikir Üretmek Ve İşimizi En İyi Yapmak Görevleri Düşüyor. Bu Düşüncelerle, 2019 Yılı Boyunca Sürecek Olacak Projemize, Yenilikçi Bakış Açıları, Hayat Tecrübeleri Ve Bilgi Birikimleri İlekatkı Sağlayacak Herkese Şimdiden Teşekkür Ediyorum.” Dedi. Kaynak Diyarbakır Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı

2019’da Ülkem İçin Bir Fikrim Var Projesi Başvuru Linki: Https://Www.İletisim.Gov.Tr/Turkce/Ulkem