SON DAKİKA

Siirt”te “Pi Günü” Etkinliklerle Kutlandı

Bu haber 16 Mart 2019 - 18:48 'de eklendi ve 35 views kez görüntülendi.

Haber Ali Şeran/ Siirt

Siirt ‘Şehit Polis Hayrettin Şişman Ortaokulunda “Pi Günü’ Etkinliklerle Kutlandı.Yoğun Bir İlgi Gören Etkinlikler, Renkli Görüntülere Sahne Olurken, Öğrenciler de Doyasıyla Eğlenceli Dakikalar Yaşadı. Etkinliğe; İl Milli Eğitim Şube Müdürleri Mirza Tetik, Hüsamettin Şahin, Öğretmenler, Öğrenciler Ve Öğrenci Velileri Katıldı.Okul Müdürü Abbas Balcı’nın Selamlama Konuşmasının Ardından Söz Alan Proje Ve Etkinlik Koordinatörü Okulun Matematik Öğretmeni Münevver Temiz,”Matematik Sevilmeli, Üstelik Büyük Bir Aşkla. Çünkü Matematik Hayatın Her Yerinde Ve Hayatın Kendisidir.” Dedi.

Matematiğin Hayatın Ayrılmaz Bir Parçası Olduğunu Belirten Temiz; ”Doğum Matematiktir. İlk Dişin Çıkma Zamanı, İlkokula Başlama Yaşı, Okula Gelip Gitme Süresi, Devam Devamsızlık Sayıları, Smaç Yapma, Maç Süresi, Sınavlarda Başarılı Olma, Tillo‘daki Işık Hadisesi, Ulu Camideki Mimari Kısaca Her Şeyde Ve Her Yerde Matematik Vardır.” Diye Konuştu.Temiz, Özelde Pi Sayısını, Genelde İse Matematiğe Olan İlgiyi Ve Sevgiyi Artırmak Ve Çocuklarımızın Zihninde Matematiğe Dair Güzel Anlar Ve Anılar Bırakmayı Amaçladıklarını Sözlerine Ekledi.

Pi Günü Nedir? “Dünya Pi Günü”, Matematikçiler Arasında Pi Sayısının Yaklaşık Değerinin 3,14 Olmasından Dolayı 14 Mart Tarihinde Kutlanan ve Bayram Olarak Kabul Edilen Gündür. Yunanca ‘Da “Çevre” Sözcüğünün İlk Harfi Olan Simgesinden Alan, Bir Dairenin Çevresinin Çapına Bölünmesi İle Elde Edilen, Matematikte Kullanılmakta Olup, Değerinin Tam Olarak Bilinmemesiyle Birlikte Genel Bir İfadeyle 3,14 Olarak Kabul Edilen Sabit Sayıya Pi Sayısı Denilmektedir. Kaynak Siirt Valiliği Basın Bürosu