SON DAKİKA

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Bu biyografi 23 Mayıs 2017 - 21:15 'de eklendi ve 28 views kez görüntülendi.

1881 Yılında Selanik’te Doğdu. İlk Öğrenimini Ve Askeri Öğrenci Olarak Orta Öğreniminin Bir Kısmını Selanik’te Yaptı. Manastır Askeri Lisesi’ni Bitirdi. 1902 Yılında Kara Harp Okulu’ndan, 1905 Yılında Harp Akademisi’nden Mezun Oldu. Orduda Çeşitli Vazifeler Aldı. 1913 Yılında Sofya’da Ataşe Militer Olarak Bulundu.Birinci Dünya Harbi Sırasında, Çanakkale Muharebelerinde Tümen Komutanı Olarak Görev Yapıı. 1916 Yılından İtibaren, Doğu Ve Güney Cephelerinde Kolordu Ve Ordu Komutanlığı Yaptı. Bitlis Ve Muş’u Düşman İşgalinden Kurtaran Kuvvetlerin Başındaydı. Filistin Ve Suriye Cephelerinde Görev Aldı.

Mondros Mütarekesi’nden Sonra Sevr Anlaşması Hükümlerine Dayanılarak Ülkenin Yabancılar Tarafından İşgali Üzerine, Son Osmanlı Padişahı Sultan Vahdettin Tarafından Anadolu’ya Gönderildi. 19 Mayıs 1919’da Samsun’a Çıkarak Türk Milli Mücadelesini Başlattı. Amasya Genelgesi, Sivas Ve Erzurum Kongrelerini Topladı. Askerî Görevlerinden İstifa Ederek, 23 Nisan 1920’de Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni Topladı. Meclis Başkanı Seçildi. 5 Ağustos 1921’de Başkomutanlık Görevini Üstlenerek, Anadolu’nun Yunan İşgalinden Kurtarılması İçin Mücadele Etti. Sakarya Meydan Savaşı’nı Kazandı. 19 Eylül 1921’de Meclis Tarafından Kendisine Mareşal Ve Gazi Ünvanı Verildi.

26 Ağustos 1922’de İşgalci Yunan Kuvvetlerine Karşı Büyük Taarruz’u Başlattı. Beş Gün Sonra 30 Ağustos 1922’de Başkomutanlık Meydan Savaşı Kazanıldı. Lozan Barış Konferansı’ndan Sonra, 11 Ağustos 1923’de Toplanan Türkiye Büyük Millet Meclisi Tarafından Yeniden Başkan Olarak Seçildi. 9 Eylül 1923’de Kurduğu Cumhuriyet Halk Partisi’nin Genel Başkanlığı’na Seçildi.29 Ekim 1923’de Cumhuriyet’in İlan Edildiği Gün, Türkiye Cumhuriyeti’nin İlk Cumhurbaşkanı Oldu. Dört Dönem Üst Üste Seçildi. 10 Kasım 1938 Tarihinde Öldü.

English Biography

Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk Was Born İn Salonika İn 1881. His Father İs Ali Rıza Effendi, His Mother İs Zübeyde Hanim. Ali Rıza Effendi Was From The Local People Of Salonika. His Early Grandfathers Had Settled Down İn Serez Leaving Vidin, And Went To Salonika From There. Ali Rıza Effendi, Worked As A Customs Officer İn The Beginning Of His Life, And Then Left Working As An Officer And Was Engaged İn Timber Trade.

Ataturk’s Mother, Zubeyde Hanim Was From An Old Turkish Family Settled Down İn A Town Named Langaza Near Salonika. This Family Was One Of The Yoruks Passed From Anatolia To Rumeli And Were Known As ‘Varyemezoğulları’. This Family Had Big Farms İn Langaza And They Were Engaged İn Both Farming And Animal Husbandry. Upon Ali Rıza Effendi’s Death İn His Fifty İn 1888, Who Married Zubeyde Hanim İn 1871, The Duty Of Growing And Bringing Up Little Mustafa Was Left To Zubeyde Hanim. Little Mustafa, Obeying His Mother, Went To The Quarter School Of Hafiz Mehmet Effendi For His Primary Education. But, İn A Short Period Of Time, He Passed To Şemsi Effendi School İn Salonika Upon His Father’s Will, And Completed The School There. His Father Died While He Was Studying İn This School. At This Time, He Had Two Sisters Younger Than Him Whose Names Were Makbule And Naciye.When Their Father Died, Little Mustafa Was Seven Years Old, And Makbule Had Just Completed Her First Age; Naciye Was 40 Days Old. This Youngest Sister Died İn Salonika İn Her Youth. Upon Ali Rıza Effendi’s Death, Zubeyde Hanim Settled Down İn Huseyin Effendi’s House, Who Worked As A Steward İn Rapla Farm Near Salonika. The Education Of Little Mustafa Was Willy-Nilly Hampered Because Of Farm Life. However, After A Short Period Of Time, He Turned Back To Salonika And Went On His Education From Where He Left İn His Aunt’s House.

Little Mustafa Went For A Period Of Time To Salonika Civil Service Secondary School After Şemsi Effendi Primary School, But He Left This School And Applied To Military Secondary School İn 1893 With His Own Decision And Carried On His Education There.He Went To His Uncle Huseyin Effendi’s Farm İn Summers And Stayed There Until İt İs The School Time. Mustafa Really Loved This School. He Showed Himself Among His Friends İn A Short Time With His İntelligence And Superior Skills And Made His Teachers Like Him.

Eserleri:

Atatürk’ün Özel Mektupları
Mustafa Kemal Atatürk
Kaynak Yayınları / Siyasal Tarih Ve Türkiye Dizisi

“Atatürk’ün Özel Mektupları”, İlk Kez Sadi Borak Tarafından Derlenmiştir. 1961 Yılında İlk Basımı Yapılan Eser, Kısa Sürede Tükenmiş, 1970’te İkinci Ve 1980’de Üçüncü Basımı Yapılmıştır. İlk Basımı 42, İkinci Basımı İse 80 Mektubu Kapsayan Eser, Üçüncü Ve Elinizdeki Dördüncü Basımında 157 Mektubu İçermektedir.

Atatürk’ün Bu Mektupları, Yaşadığı Dönemin Ve İçinde Bulunduğu Siyasal Ve Toplumsal Olayların Birer Aynası Gibidir. Ayrıca Atatürk’ü Tüm Yanlarıyla Bu Mektuplarda Bulmak Da Mümkündür: Sevgileri, Tutkuları, Hatta Kıskançlıklarıyla… Mektuplar, Tarihimiz Ve Atatürk’ün Biyografisiyle İlgili Birçok Materyali De İçermektedir. Bu Eserde Yer Alan Mektuplar, Öyküleriyle Birlikte Birçok Olayı Aydınlığa Kavuşturmaktadır. Yakın Tarihimizin Kimi Olayları Belge Ve Bilgi Yetersizliği Nedeniyle Tarihimize Yanlış Olarak Yansımıştır. Kimi Olaylar Da Aynı Nedenle Birtakım Gerçek Dışı Varsayımlar Üzerine Kurulmuştur. Bunlar Arasında Kasıtlı Olarak Saptırılan Olaylar Da Vardır: Fevzi Çakmak’ın Anadolu’ya Geçişi, Sovyet Yöneticileriyle Yazışmalar, Ardahan Milletvekili Hilmi Ve Ali Galip Olayları Vs…“Atatürk’ün Özel Mektupları”, Yakın Tarihimizin Bilinmeyen Ya Da Az Bilinen Kimi Olaylarını Açıklığa Kavuşturmuş Olması Bakımından Her Zaman Başvurulması Gereken Kaynak Bir Yapıt Niteliğindedir.

Atatürk Konuşuyor
“Nutuk Öncesi”
Bu Kitap İçin Anılarını Kağıda Döken Falih Rıfkı Atay Ve Mahmut Soydan’a Atatürk’ün Özel Demeci “Benim Anlattıklarım Ve Anlattıklarımı Değerlendirmek İçin Size Verdiğim Belgeler Okunduktan Sonra, Bütün Türk Milletini, Özellikle Türk Aydınlarını Vicdan Ve Fikir Hesaplaşmasına Çağırmak İsterim. “Anılar” Diye Size Anlattığı Bu Hikayelerin, Zamanımıza Kadar Birtakım Devlet Büyüklerinin Anılarını Yayımlamak Sevdasına Benzer Bir Eğilimden Doğmuş Olduğunu Sanmayınız. Eğer Ben, Bu Gerçekleri Size Söylüyorsam Ve Milletimize Ulaştırıyorsam, Elbette Bundan, Büsbütün Başka Bir Amacım Vardır. Bu Amaç Ne Olabilir?… Bunu Burada Açıklayamam. Fakat Benim Tasarladıklarımı, Düşüncelerimi İçtenlikle Ulaştıran Bu Yazılar Okunduktan Sonra, Kuşku Duymam Ki Milletim, Kendi Kendine Durumu Öğrenecek, Değerlendirebilmek İçin Gerekli Belgelere Sahip Olacaktır.Dediklerimi, Olaylar Eylemlerle Kanıtlamamış Olsaydı, Bu Sözlerimin Kapsadığı Gerçeği -Güç Anlaşılabilir Düşüncesiyle-, Bir Zaman Daha Yayımlamakta Ağır Davranmaya Belki Gerek Görürdüm.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NEJAT UYGUR

Öğretmen Bir Annenin Ve Subay Bir Babanın Üç Çocuğundan Ortancası Olan Uygur, Kilisli Sanatçı İsmail Dümbüllü Tarafından Keşfedilmiş Ve Meşhur Edilmiştir. Eğitimini Anadolu’nun Çeşitli Bölgelerinde Tamamlamıştır. İlkokulu Siirt, Ezine Ve İntepe’de Okumuş Ve Bu Dönemde Tiyatroya Müsamerelerle Başlamıştır. Sarıyer, Çanakkale Ve Manisa’da Ortaokulu Tamamladıktan Sonra Güzel Sanatlar Akademisi’nin Heykel Bölümüne Girmiş; Fakat Mezun Olamamıştır. 1943 Yılında Sarıyer Halkevi’nde Başladığı Boksla Beraber Spora Karşı İlgisi Artmıştır. Atletizm Ve Su Topu Dışında İyi De Bir At Binicisidir.1950 Yılında Necla Uygur İle Hayatını Birleştirmiştir.iyatroya Profesyonel Anlamda 1949’da “Nejat Uygur Tiyatrosu” İle Adım Atmıştır. Nejat Uygur…

NEŞET ERTAŞ

Neşet Ertaş, (d. 1938[1], Çiçekdağı, Kırşehir, Türkiye – ö. 25 Eylül 2012, İzmir, Türkiye), Türk halk ozanı ve halk müziği şarkıcısı. Abdallık geleneğinin son büyük temsilcisi. Yaşar Kemal, Ertaş’ı “Bozkırın Tezenesi” olarak adlandırmıştır. Babası bağlama ustası Muharrem Ertaş, annesi Döne Ertaş’tır. 8 yaşına kadar doğduğu köy olan Kırtıllar Köyü’nde yaşamış, sonrasında ailesi ile birlikte İbikli Köyü’ne yerleşmişlerdir. 12 yaşındayken annesi Döne’yi kaybetmiştir. Babası Muharrem Ertaş, Yozgat’ın Kırıksoku Köyünden Arzu isminde bir kadınla evlenince bir süre bu köyde yaşadıktan sonra Yozgat’ın Yerköy ilçesine yerleşmişlerdir. Ertaş, ilkokula gittiği yıllarda önce keman, sonra da bağlama çalmayı öğrendi. B…

KEMAL KILIÇDAROĞLU

1948 yılında Tunceli’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Anadolu’nun çeşitli il ve ilçelerinde tamamladı. 1971 yılında Ankara iktisadi ve Ticari ilimler Akademisinden mezun oldu. Yayın ve Çalışmalar Aynı yıl hesap uzman yardımcılığı sınavını kazanarak Maliye Bakanlığı’na girdi. Hesap uzmanı olduktan sonra, bir yıl süre ile Fransa’ da kaldı. 1983 yılına kadar hesap uzmanlığı görevini sürdüren Kılıçdaroğlu, 1983 yılında Gelirler Genel Müdürlüğü’ne daire başkanı olarak atandı. Daha sonra aynı Genel Müdürlükte, genel müdür yardımcısı olarak görev yaptı. 1991 yılında, Bağ-Kur, 1992 yılında da SSK Genel Müdürlüğü’ne atandı. Kısa bir süre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında müsteşar yardımcılığı da yapan Kılıçda…

DEVLET BAHÇELİ

1948 yılında Osmaniye’de doğdu. Yörede Fettahoğulları olarak bilinen geniş bir Türkmen ailesine mensuptur. İlk öğrenimini Osmaniye’de, orta öğrenimini İstanbul’da tamamlayan Dr. BAHÇELİ, üniversite öğrenimini Ankara İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisinde yapmıştır. Dr. BAHÇELİ, başlangıcından itibaren Ülkücü Hareket’in her kademesinde görevler üstlenerek Büyük Ülkü Davası’na hizmet etti. Dr. BAHÇELİ, 1967 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinde öğrenci iken Ülkü Ocağı Kurucusu ve yöneticisi olarak görev aldı. 1970-1971 yıllarında Türkiye Milli Talebe Federasyonu Genel Sekreterliği görevlerinde bulundu. Dr. Bahçeli, bir yandan aktif olarak Ülkücü Hareket’te yeralırken, diğer yandan da ilmi alandaki çalışmalarını deva…

SAKIP SABANCI

7 Nisan 1933 tarihinde Kayseri’nin Akçakaya köyünde fakir bir çiftçi ailesinin çocuğu olarak dünyaya geldi.Çok genç yaşlarda, Bossa Un Fabrikası’nda veznedarlıkla iş hayatına başladı. Sırasıyla, çiftlik müdürü ve Bossa Tekstil İşletmesi Müdürü oldu. Babasının 1966 yılında vefatından sonra kurulan Sabancı Holding’in yönetim Kurulu Başkanlığı’na getirildi. Halen bu görevi yanında Holding’e bağlı çok sayıda kuruluşun Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı ve Murahhas Üyeliklerini yapmaktadır.1964 yılından itibaren, 25 yıl müddetle Adana ve Kocaeli Sanayi Odaları, Türkiye Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği üyeliği ve başkanlığı yaptı. Muhtelif vakıflarda çeşitli zamanlarda görevler üstlendi.1986 yılında Türk Sanayicileri ve İşadamları Der…

BARIŞ MANÇO

2 Ocak 1943 tarihinde İstanbul´da doğdu. Sahnelerle ilk kez 1958 yılında Galatasaray Lisesi´nde öğrenciyken tanıştı. Galatasaray Lisesi´ni bitirdikten sonra yüksek öğrenimini tamamlamak için Belçika´daki ‘Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi´ne gitti. Grubu ‘Kurtalan Ekspres’ ile beraber Türkiye´de ve yurtdışında birçok ülkede konserler verdi. Yaptığı 200´den fazla beste sayesinde 12 altın ve 1 platin albüm kazandı. Ayrıca bu besteler Arapça, Japonca, Farsça, İngilizce ve Fransızca gibi birçok dile çevrilerek farklı sanatçılar tarafından yorumlandı. Manço´nun şarkıcı ve besteci kişiliği, sunucu ve program yapımcısı kişiliğiyle de birleşerek ortaya herkesin çok sevdiği ‘Barış Manço’ çıktı. Ekranların en sevilen eğlence ve kültür program…

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ