SON DAKİKA

Tüketim Toplumu

Bu haber 16 Şubat 2019 - 16:20 'de eklendi ve 188 kez görüntülendi.

Gün Ağarmadan  Uyanarak; Güneşle Yarışan, Kadın, Erkek Demeden Dişini Tırnağına Takıp Canla Başla Uğraşan, Emeklerinin Karşılığını Tüketerek Değil; Üreterek Çoğalan Ecdadın Torunlarıyız.Şimdilerde Gecelere Çember Atar Olmuş; Hazır Tüketime Alışmış, Reklamın Bin Bir Envai  Çeşidiyle Yarışırcasına Değil De, Maruz Kalırcasına Bir Tüketim Toplumu Oluverdik.Toprağa Dokunur; Çiçek, Böcek, Tarla, Bitki Derken, Hem Büyür Hem Öğrenirdik. Tüm Bitkilerde Olduğu Gibi, Ağaçları Da Yapraklarından Tanırdık…

Alınlarından Akan Teri Ellerinin Tersiyle Silerken Bile Durmadan Çalışan, Yılmadan Koşuşturan Büyüklerimizin, Taşı Sıkan Azimlerine Tanıklık Etmişliğimiz Aşikârdır. Şimdilerde Büyük Marketlerdeki Rengarenk Ürünlerin Yerleştirildiği, Gösteriş Reyonu Gibi Olduk. Paketlenmiş, Her An Hazır Ol Misali. Oysa Alın Teri Dökmeden, Ellerini Sıvazlamadan Hazır Tüketim Nodülleri Misali,  Bedenen Obezite, Ruhen Bozuk Haldeyiz.Sanal Ve Elektronik Tüketime Değinecek Olursak: Çocuklara Örnek Olmamız Gerekirken; Büyüklerin, Küçüklerle Yarıştığı Sanal Oyunlarda, Söyleyin; Çocuklara Hangi Öğütler Fayda Eder? Boyun  Kısmı Sürekli Eğik  Bir Şekilde  Saatlerce Manyetik Verilere Odaklanıp Ergonomi ‘Ye Tezat Vücut Duruşları; Beyin Ve Zaman Tahribatının Tam Bir Hali Hazır Külfetindeyiz .

Zamanı, Verimli Tüketmek Yerine; Üzerimize Sinmiş Psikolojik Sıkıntılar Ve Stresin Nasıl Silkeleneceğini Düşünmemekten Kendimizi Alamıyoruz.Oysaki Yorulmak, Sıkılmaya Zaman Bulamamaktı!Rahat Uyumaktı.Zamanla, Eminilasyon Faal Fayda İçin  Yarışacak Cesareti Göstermezsek, Öyle Sakin Ve Aynıymış Gibi Sürekli Tekrar Eden Saatleri Ve Mevsimleri  Perdeleyen, Zamanın  Çarkında Çark Etmemek İstisnadır.Zaman; Bedeni Eskiterek, İnsanı Azami Ömür Denen Sermayeye Zaten Bağlamış Durumda!

Her Şeyin Ve Herkesin Sürekli Tüketim Elamanı Olduğu, Canlı Toplumu Olarak İnsanlık Modernite Devrinde Çok Daha Fazla Üretim Ve Tüketim Mahileyiti İçindedir.Estetik Adı Altında, Öz Güven Eksikliğine Dayalı Bedenlerimizden Kestirmemiz Bile; Belli Başlı Görsel Tüketimin Baş Sahnesindedir.Gerçekler Bu Denli Açıktır. Meslek Anemnez’ İnde; Gayret, Cesaret Ve Çabanın Esiri Olduğu Gibi Aklın Yolu Hiç Bir Zaman Şaşmayan Bir Tezdir.İnsanlık Çoğu Zaman; Açlık, Kıtlık, Savaş Vs. Kantitatif Risk Gurupları Giderek Artıp Günbegün Aforizma Olumsuz Sahnelerle Karşılaşmaktadır.Bu Sahnelerin Kaçınılmaz Oluşu Peyder Pey Biriken Olumsuzlukların Görünen Ve Hızla Büyüyen İşlev Hatalarının Silsilesidir.Bilim İnsanları Tarafından Yapılan Tezler, Birçok İstatistiksel Veriler, Halkın Sesi Olan Aydınlar  Ve Büyük Düşünürler Yani; Kalem, Kelam Erbabları Bunları Bilir Ve Yazarlar .

Ola Ki Bu Bir Çığlıksa Korkmadan Üstüne Gidip Bertaraf Edilmesi  Gerekir. Görmezden Gelmek İse Kopması Kaçınılmaz Tehlikedir.Tüketim Toplumu Değil; Üretici Olmak Bizim İşimiz. Tohum, Toprak, Gençlik, Zindelik Bizim. Söz, Sanat, Eser Bizim. Genç Bir Toplumun Bireylerini Gerek Beyin Gerek Beden Zihniyetinde Aktif Ve Fikri Sabit Bir Dinginlikle Sabitlenmeli Ve Bu Süreçte Aydın Ve Düşünürler Yol Gösterici Olmalıdırlar.Dönüt (Geri Bildirim) İle Yaptığımız Bize Dönecektir. İnsanlarda Gelecek Kaygısı Yerine Değer Yargısı Empoze Edilmeli, Daha İyi (Ne, Nasıl ,Ya Da.. )Cümlelerini Yer Edinmesi Sağlanmalı.Duyguları Tüketirken İnsanlığı Tüketeceğimizi Unutmadan Yaşamalıyız.  Kutsallığın Doğru Olanı Yapmak Olduğunu Bilerek; Saygın Yaşamanın Verasetiyle Hayata Ve Etrafımıza Saygılı, Hayvanlara, Toprağa, Doğaya, İşimize, İnsanlığa Ve En Çok Da Kendimize Saygın Ve Yakışır Bir Gelecekte Buluşmak Üzere.

Haberdiyarbakir.Org
Hülya Toprak / Columnist
Köşe Yazarı

İletişim: haberdiyarbakir.org@gmail.com

Hülya Toprak
Hülya Toprakhtprk2156@haberdiyarbakir.org