SON DAKİKA

Diyarbakır’da 18 Mart Çanakkale Zaferi Birdizi Etkinliklerle Kutlandı

Bu haber 18 Mart 2019 - 16:59 'de eklendi ve 50 views kez görüntülendi.

Haber Süleyman Karaarslan / Diyarbakır

İlimizde Çanakkale Zaferinin 104. Yıl Dönümü Ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü Sebebiyle Çelenk Sunma Töreni Ve Anma Programı Yapıldı.Şehitlikte Düzenlenen Çelenk Sunma Törenine İl Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun Yanı Sıra; Diyarbakır Milletvekilileri , 2. Ordu Komutan Vekili Ve 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Sinan Yayla, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Bölge Jandarma Komutanı Tümgeneral Halis Zafer Koç, 16. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Yaşar Arslanhan, 8. Ana Jet Üssü Komutanı Tuğgeneral Ersin Eser, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre,Haberdiyarbakir.Org Haber Ajansı Kurucusu Ali Şeran ve Genel Yayın Yönetmeni Nusret Bilgiç,Vali Yardımcısı Dr. Ahmet Naci Helvacı, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mustafa Başoğlu, Askeri, Mülki Erkân, Şehitlerimizin Yakınları, Gazilerimiz İle Öğrenciler Katıldı.

Çelenklerin Anıta Sunulmasıyla Başlayan Tören; Saygı Duruşu, Saygı Atışı Ve İstiklal Marşımızın Okunmasıyla Devam Etti. Törende 8. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda Görevli Üsteğmen Yasin Aksu Tarafından Günün Anlam Ve Önemini Belirten Bir Konuşma Yapıldı.Konuşmanın Ardından Erhan Eren Uzunkaya Ve Elif Dicle Demir Adlı Öğrenciler Mehmet Akif Ersoy’a Ait Çanakkale Şehitleri’ne Adlı Şiiri Okudu. Şiirin Okunmasının Ardından  Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Şehitlik Özel Defterini İmzaladı.Daha Sonra Yeşil Camii İmam Hatibi Bayram Doğan, Şehitlerimiz İçin Kur’an-I Kerim Okudu, İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır Tarafından Şehitlerimizin Ruhu İçin Dua Edildi.Hava Ve Kara Şehitliğindeki Şehit Kabirlerine Karanfil Bırakılması Ardından Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Ve Sanat Merkezine Geçildi.Burada Saygı Duruşu Ve İstiklal Marşının Okunmasıyla Başlayan Törende İlk Olarak Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul Ve Yetimleri Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Reşit Can Günün Anlam Ve Önemine Binaen Bir Konuşma Yaptı.

Konuşmanın Ardından Çanakkale Zaferi Konulu Barkovizyon Gösterimi Gerçekleşti. Ardından Programda Katılımcılara Yönelik Bir Konuşma Yapan Vali Güzeloğlu Şunları Söyledi; ‘’ Aziz Şehitlerimizin Çok Değerli Yakınları, Milletvekilerim, Garnizon Komutanım, Büyükşehir Belediye Başkanım, Cumhuriyet Başsavcım, Mülki, Adli Ve Askeri Erkânın Seçkin Temsilcileri, Hizmet Etmekten Büyük Bir Onur Duyduğumuz Aziz Diyarbakır’ımızın Güzel İnsanları, Yarınımızın Ve Geleceğimizin Teminatı Sevgili Gençler… 18 Mart Şehitler Günü Ve Çanakkale Zaferi’ni Ve Bu Toprakları Bizlere Vatan Eyleyen Aziz Şehitlerimizi Anma Günündeyiz. Sözlerimin Başında Canlarıyla En Değerli Varlıkları İle Sahip Olduğumuz Bütün Değerleri Bizlere Emanet Eden, Ölümsüzlük Kervanına Şehitler Tepesine Katılan Bütün Şehitlerimizin Başta Anafartalar Komutanı Ve Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk Olmak Üzere Tüm Şehitlerimizi Saygı Rahmet Ve Minnetle Anıyorum. Ruhları Şad Mekânları Cennet Olsun.

Rabbim Onlardan Razı Olsun. Onların Yanında Aynı Safta Aynı Kararlılıkla, Aynı İmanla Mücadele Eden Aynı Duruşu Temsil Eden Ve Bugün Aramızda Bulunan Gazilerimize Selam Olsun.

‘‘Şehitler Ölüler Değildirler, Onlar Diridirler’’

Bu Büyük Milletin Her Bir Ferdi Bugün Ve Her Gün Şehidini Ve Gazilerini Her Dem Ve Her Zaman Bitmeyecek Bir Minnet, Hürmet Ve Fatihalar İle Anmaktadır. Bu Asil Milletin Annesinden Emdiği Helal Sütte Babasından Aldığı Hayır Duasında Her Bir Ferdinin Temel Gayesi Ve En Büyük Önceliği De Vatanı, Bayrağı, Bağımsızlığı, Ezanı Ve Mukaddesatını Korumaktır. Fâni Olan Hayatın İçerisinde Ebedi Olarak Ölümsüz Olmak. Ancak Ve Ancak Bu Değerler Uğruna Şehit Olmakla Mümkün Olacaktır. İnancımız Açısından ‘Şehitler Ölüler Değildirler, Onlar Diridirler’ Her Dem Ve Her Zaman Bizimle Birliktedirler. Şüphesiz Onların Manevi Varlığı Sonsuza Kadar Bizimle Olacaktır. Bugün Bizler Gençlerimizden Başlayarak, Bu Değerlere Sahip Çıkarak Onların Bize Canları İle Emanet Ettiği Başta Aziz Vatanımız, Bayrağımız, Ezanımız Ve Bütün Mukaddesatımız Olmak Üzere Kararlılıkla Sonsuza Kadar Yaşatmak, Var Etmek İmanı Ve İnancındayız.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 2023, 2053, 2071 Olarak Tanımladığımız Tarihimizin Önemli Dönüm Noktalarından Başlayarak Sonsuza Kadar Güçlü, Gelişen Ve Her Alanda Bu Noktada Duruşuyla Dostuna Güven, Düşmanına Ürperti Veren Bir Kararlılıkla Yaşamasının Ve Bu İnancın Taşınmasının Kararlı Birer Erleriyiz. Ancak Bu Şekilde Şehitlerimize Manevi Anlamda Vefa Borcumuzu Ödemek Ve Onların Emanetlerini Yaşatmak Mümkün Olacaktır. Bu Topraklarda Binlerce Yıldır Birlik Ve Beraberlik İçerisinde Ve Kardeşlik İçerisinde Yaşayan Bizler Sadece Sınırlarımız İle Değil, Sınırlarımızın Ötesinde De İnsanlık Değerlerini Yaşatan, Var Eden, Düştüğü Yerden Tutup Kaldıran, Hakkı Tutarken Başta Canı Olmak Üzere Her Türlü Fedakârlığı Yapan Asil Bir Duruşun Temsilcileriyiz.Ahlakın, Saygının Ve Bu Noktada Ki İnsanlığın Bütün Değerlerini Savaş Meydanlarında Bile Düşmanımıza Bile Gösterecek Kadar Yüksek Ve Necip Bir Tavrın Temsilcileriyiz. Çanakkale’de Yaşanan Cehennemin İçerisinde Bile Bu Değerleri Taşıyan Her Bir Asil Milletin Bugün Varisleriyiz. Bunu Bilmemiz, Bu Büyüklü Hissetmemiz Ve Geleceğe Bu Kararlılıkla Yürümemiz Gerekir. Bugün Bu Emaneti Taşıyan Bizler Özellikle Gençler Ancak Ve Ancak Bu Duruşu Temsil Ederek Her Alanda Ülkemizi Ve Milletimizi Geleceğe Kararlılıkla Taşıyarak Ancak Şehitlerimize Olan Manevi Borçlarımızı Ödeyebileceğiniz.

‘’Biz Özgürlüğü Uğruna Canını Seve Seve Feda Eden, Şehit Olmayı En Büyük Mükâfat Ve Ödül Bilen Bir Milletin Adıyız.’’

Türkiye Cumhuriyeti Bugün Bölgesinde Ve Küresel Ölçekte Her Geçen Gün İç Ve Dış Bütün Tehdit Ve İhanetlere Rağmen Güçlenmekte Kararlı Ve Emin Adımlarla Geleceğe Doğru Yürümektedir.  Tarihin Her Döneminde Bu Büyük Devlet Ve Milleti Yıkmak Ve Yok Etmek İsteyenler Bu İmanın Karşısında Yok Olmuş Ve Tükenmişlerdir. Hangi Açıdan Hangi Boyutta Bu Duruşu Bozmak Bu Kararlı Yürüyüşümüze Engellemek İsterlerse İstesinler Bu İmanın Temsilcisi Bu Asil Milletin Her Bir Ferdinin Sıra Dağlar Gibi Duran Ve Aşılamaz Olan Kararlılığı Karşısında Yok Olmuş Ve Bitmişlerdir.

Bu Şehitler Gününde Bilmelidirler Ki Biz Özgürlüğü Uğruna En Büyük Varlığı Canını Seve Seve Feda Eden, Mukaddesatı Uğruna Toprağa Girmeye Şehit Olmayı En Büyük Mükâfat Ve Ödül Bilen, Bu Duruşu Temsil Eden Dipdiri Duran Bir Milletin Adıyız. Emanetten Aldığımız Bütün Bu Değerleri; Bilimde, Teknolojide, Her Alanda Ekonomide Gelişen Ve Güçlenen Bir Türkiye Olarak Daha İyiye Ve İleriye Taşıma Kararlılığındayız. Şehitlerimizi Fatihalarla, Dualarla Bitmeyecek Minnet Ve Şükran Duygularıyla Anarken Bu Vatanı Ve Bu Devleti Sonsuza Kadar Gelişen Güçlenen Dostuna Güven Veren Ama Haini Asla Fırsat Vermeyen Ve Ürperten Bir Kararlılıkla Yaşatmaktayız.

Şehitler Gününde Bütün Bu Değerleri Bizlere Emanet Eden Ve Bugün Manevi Olarak Aramızda Bulunan Bütün Aziz Şehitlerimizi Bir Kez Daha Rahmet Minnet Ve Fatihalar İle Anıyorum. Ruhları Şad, Mekânları Cennet Olsun. Aramızda Bulunan Gazilerimize Milletçe Saygı Ve Şükranlarımı Sunuyorum.18 Mart’ın Yıldönümünde Bitmeyecek İmanı, Kararlılığı Taşıyan Bu Milletin Her Bir Ferdi Olarak Her Birimizin, Şehitlerimizin Yolunda Aynı Kararlılıkla Aynı İmanla Aynı Duruşu Temsil Ettiğini Belirtiyorum Bütün Şehitlerimizin Ruhları Şad Makamları Cennet Olsun.’’Konuşmanın Ardından Diyarbakır Devlet Tiyatrosu Sanatçıları Ve Diyarbakır Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencileri Tarafından Hazırlanan Çanakkale Şiiri Oratoryosu Sahnelendikten Sonra Program Sona Erdi.

Kaynak Diyarbakır Valiliği Basın Bürosu